Spis treści:
- Przycinanie krzewów na wiosnę – istotna jest pora
- Jak przycinać krzewy na wiosnę?
- Jakie krzewy przyciąć w marcu?
- Wiosenne odmładzanie krzewów – czym jest i na czym polega?
- Jakich krzewów nie przycinać wiosną?
Przycinanie krzewów na wiosnę – istotna jest pora
Przycinanie krzewów na wiosnę należy wykonać w odpowiednim momencie. Idealny jest czas, gdy na krzewach nie ma jeszcze liści – wtedy też rośliny można obejrzeć w całej okazałości i zdecydować, które fragmenty wymagają usunięcia.
Idealną porą na przeprowadzenie cięcia są dni bez deszczu, gdy temperatura powietrza jest dodatnia. Jeśli odwleczesz przeprowadzenie cięcia do chwili, gdy roślina wypuści już liście, to osłabisz jej późniejszy wzrost. Krzew nie zdąży też wystarczająco się zagęścić. Pąki mają szansę rozwijać się dzięki sokom pojawiającym się wiosną. To jedyny moment w roku, gdy roślina może bujnie wzrastać i cieszyć później swoim wyglądem.
Przycięcie krzewów w marcu pozwala nie tylko rozwijać się widocznym pąkom, ale też wzrastać tym uśpionym, które często znajdują się w zagłębieniach kory. Cięcie najlepiej przeprowadzać między 8 a 19 marca – na tak zwanym przednówku.
Jak przycinać krzewy na wiosnę?
Gdy na krzewach nie ma jeszcze liści, ocena ich stanu jest łatwiejsza nawet dla niedoświadczonego ogrodnika. Dzięki temu możesz też sprawniej manewrować sekatorem i pozbywać się odpowiednich fragmentów rośliny. Z łatwością dostrzeżesz uschnięte pędy, a także takie, które zaatakowała choroba.
Cięcia wczesną wiosną mają charakter sanitarny oraz prześwietlający. Co to znaczy? Sanitarne podcinanie pędów to usuwanie chorych i uschniętych fragmentów krzewu, które nie tylko negatywnie wpływają na jego wygląd, ale i kondycję. Z kolei prześwietlanie krzewu ma na celu zapewnienie wszystkim pędom dostępu do światła, co skutkuje też lepszym rozwojem.
Rośliny podcinane jeszcze w trakcie zimowego uśpienia lepiej znoszą ten zabieg. Podczas produkcji wiosennych soków rany mogą szybko się zabliźnić.
Jakie krzewy przyciąć w marcu?
Zastanawiasz się, jakie krzewy przyciąć w marcu? Marcowe cięcia są idealne dla roślin ozdobnych, które zakwitają na tegorocznych, nowych pędach. Wśród nich warto wspomnieć o krzewach takich jak:
- budleja,
- tawuła japońska „Bumalda” oraz „Billarda”,
- ketmia.
W marcu warto też przyciąć perukowiec, krzewy róży, lawendy oraz perowskie.
Jak dużo ciąć? Pędy należy skracać o około 1/3 długości, co pozwoli pobudzić krzew do tworzenia nowych gałązek. Usuń także uszkodzone, krzyżujące się, przemarznięte, suche lub chore zakończenia.
Cięcie może obejmować także krzewy, które zdążyły już przekwitnąć, ale nadal nie ma na nich liści. Wśród nich są:
- leszczynowce,
- derenie jadalne,
- oczary,
- wierzba purpurowa,
- dereń biały.
Można się pokusić także o przycięcie trzmielin, oliwników oraz suchodrzewów.
Na wiosnę możesz przyciąć także krzewy, które zakwitają później na zeszłorocznych pędach. Przykładem takiej rośliny jest glicynia.
Nieco później przycinane są drzewa owocowe, w tym na przykład morele oraz brzoskwinie. Czas na ich cięcie przypada na moment nabrzmiewania pąków. Zazwyczaj odbywa się to pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wtedy też bez trudu można rozróżnić pąki liściowe od kwiatowych i rozpoznać fragmenty pędów, które są zmarznięte.
Nie warto w okresie wiosennym przycinać roślin płaczących, czyli brzóz lub winorośli. W tym czasie pobierają one obficie wodę, co sprawia, że rany po cięciu będą zabliźniać się wolniej. Poczekaj więc z zabiegami do czerwca.
Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Wiosenne odmładzanie krzewów – czym jest i na czym polega?
Odmładzanie krzewów jest radykalnym zabiegiem, który ma na celu przywrócić blask starym roślinom. Szczególnie dotyczy to krzewów, które od jakiegoś czasu nie kwitną tak obficie, jak wcześniej. Odmładzanie krzewów to daleko posunięte cięcie, które ma na celu odbudowanie ich sylwetek oraz pobudzenie do intensywnego wzrostu.
Wiosenne odmładzanie krzewów przeprowadza się wczesną wiosną, czyli najlepiej na początku marca. Krzewy liściaste należy skrócić na wysokość 2–3 pąku od podstawy. Dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie tego zabiegu na dwa lata. Sprawdzi się to przy mocno rozrośniętych krzewach lub tych, które słabiej reagują na cięcie.
W pierwszym roku pędy powinny być skrócone do połowy wysokości rośliny. W czasie kolejnego przedwiośnia warto ściąć je nisko, czyli nad 2–3 pąkiem od podstawy krzewu. Pamiętaj, że mocniejsze cięcie, które spowoduje usunięcie połowy długości pędów lub więcej, może skutkować brakiem kwitnienia rośliny w najbliższym sezonie. Radykalne cięcie ma jednak plusy – roślina może w kolejnych latach obficie kwitnąć i być o wiele zdrowsza. Przycinanie w formie odmładzania sprawdzi się w przypadku krzewów kwitnących wiosną oraz latem, na przykład:
- irg,
- dereni,
- kalin,
- jaśminowców,
- krzewuszek,
- pigwowców.
Zupełnie inaczej odmładza się drzewa liściaste – należy skrócić gałęzie o ok. 1/3 do ½ długości. Z kolei byliny odmładza się, dzieląc całe rośliny wraz z korzeniami na dwa lub więcej fragmentów. Odpowiednim narzędziem do tej czynności jest szpadel.
Warto też pamiętać, że nie da się odmładzać roślin iglastych. Iglaki nie wypuszczają młodych pędów ze starego pnia, odmładzanie ich nie pozwoliłoby im się zregenerować. Wyjątkiem w tym przypadku są jedynie cisy.
Jakich krzewów nie przycinać wiosną?
Nawet jeśli zdarzy ci się przegapić termin sprzyjający cięciu roślin, w wielu przypadkach da się go nadrobić. Cięcie drzew oraz krzewów można przeprowadzić po terminie – jeśli to konieczne, nawet przez cały rok. Przestrzeganie terminów ma za zadanie zapewnić roślinie najlepsze warunki rozwoju.
Są jednak krzewy, których nie należy przycinać wiosną. Należą do nich gatunki kwitnące na pędach ubiegłorocznych. Pąki kwiatowe zawiązują się w poprzednim sezonie. Jeśli zostaną ścięte, wtedy rośliny nie będą miały szansy zakwitnąć lub wydadzą niewiele kwiatów. W tym przypadku przycina się je dopiero po kwitnieniu, zazwyczaj późnym latem albo na jesień. Do omawianych gatunków należą między innymi forsycje, hortensje ogrodowe, pigwowce japońskie, kaliny koralowe, żylistki czy tawuły wczesne.
Przycinanie krzewów w marcu z łatwością wykonasz samodzielnie. Jeśli chcesz uzyskać obfite kwitnienie i bujny wzrost roślin w swoim ogrodzie, przestrzegaj terminów cięcia i wykonuj je precyzyjnie. Krzewy odwdzięczą ci się wspaniałym wyglądem.
Przeczytaj również:
13 największych błędów przy obcinaniu drzew owocowych. Uważaj, bo nie będzie zbiorów
5 tys. zł kary za sprzedaż patyczków hortensji. Sprawdź, czym jest licencja na rozmnażanie roślin