Porady ogrodnicze

Tania alternatywa dla kompostownika w ogrodzie. Jak zrobić kompost w worku?

Nie każdy ma w ogrodzie kompostownik. Jednak każde gospodarstwo domowe, nawet takie bez ogrodu, wytwarza sporo odpadów zielonych, na przykład w postaci kuchennych resztek po warzywach. Czy jest jakaś alternatywa dla wyrzucania odpadów tego typu do kosza, jeśli nie ma się kompostownika? 

Tania alternatywa dla kompostownika w ogrodzie. Jak zrobić kompost w worku?
Jak zrobić kompost w workach? Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego warto kompostować odpady zielone? 

Odpady zielone to nie tylko opadłe liście, chwasty, trawa i gałązki podcinanych krzewów i drzew. To także odpady kuchenne pochodzenia roślinnego, takie jak obierki po ziemniakach czy skórki warzyw i owoców. Służby miejskie wywożą tylko ściśle określoną ich ilość, a za większą każą sobie płacić. Spalanie ich w piecu grozi zaś otrzymaniem wysokiego mandatu.  

Jednak odpady nawet bez kompostownika można zmienić w drogocenny nawóz. Może posłużyć do tego zwyczajny foliowy worek. Nie trzeba nawet mieć ogrodu, ponieważ taki worek można postawić na balkonie! 

Co to jest kompostowanie i na czym polega? 

Kompostowanie polega na przeprowadzanym przez mikroorganizmy rozkładzie substancji organicznych roślin. Organiczne resztki w naturze ulegają dość szybkiej przemienia w wartościowe dla roślin składniki odżywcze.  

W warunkach ogrodniczych kompostowanie przebiega w określonych warunkach, które przyspieszają cały proces. Potrzebne są tlen (dostęp do powietrza) i wysoka wilgotność, są niezbędna dla bakterii tlenowych biorących udział w kompostowaniu. Pozostałością po nim jest ziemia kompostowa, która jest bogata w niezbędne większości roślinom związki amonowe. To doskonały nawóz organiczny dla większości uprawianych warzyw, owoców, a także kwiatów. 

Do kompostu wrzuca się odpady pochodzenia roślinnego Fot. 123RF/PICSEL 

Co nadaje się do kompostowania? 

Najbardziej tradycyjny kompost składa się przede wszystkim z opadłych jesiennych liści i skoszonej trawy. Te składniki wymieszane ze sobą tworzą odpowiedni stosunek masy węgla do azotu, który wynosi około 30:1. Dzięki niemu bakterie tlenowe mają optymalne warunki rozwoju. Dodatkowo do kompostu wrzuca się takie odpady pochodzenia roślinnego jak: 

 • słoma zbożowa, 
 • drobne gałązki drzew i krzewów po cięciu, 
 • pył drzewny,
 • papier i karton, który nie ma dodatków chemicznych,
 • siano,
 • przekwitłe kwiaty cięte, 
 • skórki warzyw i owoców, 
 • inne pozostałości kuchenne po warzywach i owocach, 
 • fusy kawowe i herbaciane. 

Najlepiej sprawdzić, jaki dany składnik masy kompostowej ma stosunek masy węgla do azotu, i mieszać je tak, by otrzymać stosunek między 30:1 a 25:1. Jeśli tego nie zrobisz, kompostowanie również powinno się udać, ale przebiegnie wolniej.  

Jeśli kompostujesz wyłącznie składniki o wysokiej zawartości węgla, na przykład opadłe liście, warto dodać do kompostu nawóz azotowy, który polepszy niekorzystne proporcje. Niektórzy poza szczątkami roślinnymi wrzucają do kompostu też na przykład skorupki jajek, ale odpady pochodzenia zwierzęcego mogą rozkładać się wolniej i wydzielać przy tym nieprzyjemny zapach.  

Zalety kompostowania w workach 

Kompostowanie w workach ma wiele zalet, dzięki którym warto zastanowić się właśnie nad tą formą produkcji kompostu.  

 • Worki zajmują dużo mniej miejsca niż tradycyjny kompostownik, dzięki czemu mogą ich używać także posiadacze małych ogródków i działek. Taki worek można nawet postawić na balkonie.  
 • Cały proces przebiega w nich szybciej niż na otwartym powietrzu, zwłaszcza jeśli użyje się specjalnego preparaty wspomagającego go.  
 • Zaletą są też względy estetyczne, ponieważ tradycyjny kompostownik w postaci pryzmy po prostu brzydko wygląda. Oczywiście można nieco uatrakcyjnić jego wygląd, na przykład zasłaniając go murkiem, albo wysokim płotem, ale wymaga to czasu i nakładów finansowych.  
 • Z worków nie wydziela się też tak intensywny zapach, jak z otwartego kompostownika.  
 • Worki ograniczają wypłukiwanie przez deszcz cennych soli mineralnych z kompostu. Więcej składników odżywczych potrzebnych roślinom zostaje w środku, a więc taki kompost jest bardziej wartościowy. 

Jak więc widać, worki dla większości osób będą lepszym rozwiązaniem. 

Jak przeprowadzić kompostowanie w workach? Etapy

 • Zakup odpowiednich worków 

Potrzebne są duże i wytrzymałe worki. W sklepach ogrodniczych dostępne są takie specjalnie przeznaczone do tego celu. Dobre są też duże, czarne worki na śmieci o pojemności przynajmniej 80 litrów. Nie należy używać zbyt cienkich worków, które mogą szybko ulec zniszczeniu. Wybór „opakowania” ma jednak drugorzędne znaczenie, ponieważ najważniejsze jest to, co do worków się wrzuca. 

 • Kompostowanie 

Na początku w worku warto zrobić niewielkie dziurki, które napowietrzą jego przyszłą zawartość. Worek można napełniać przez około 7 dni, a następnie związać go.  

Warto go obrócić do góry dnem i potrząsnąć, aby wszystko dobrze się przemieszało. Ten zabieg można powtarzać co tydzień, aby biomasa rozkładała się bardziej równomiernie.  

Należy pamiętać, że jeśli wrzuca się do worków wyłącznie suche odpady, takie jak siano czy wysuszone szczątki roślin, niezbędne będzie dodanie do całości odrobiny wody. Inaczej cały proces nie zajdzie lub będzie zachodził o wiele wolniej.  

Worek dobrze jest postawić od razu przy roślinach, które wymagają intensywnego nawożenia, ponieważ będzie z niego wyciekała ciemna ciecz, która, choć niekoniecznie ma przyjemny zapach, sama w sobie jest doskonałym nawozem. Można też umieścić go na plastykowej tacce, do której będzie spływać płyn. Będzie to konieczne, jeśli chcesz postawić worki kompostowe na balkonie albo tarasie. Ciecz można potem wykorzystywać do nawożenia na przykład roślin doniczkowych, choć ze względu na jej wysoką zawartość azotu, tylko do niektórych z nich. Dojrzały kompost otrzymuje się po około roku od wypełnienia worka, ale można znacznie przyspieszyć ten proces. 

Jak przyspieszyć proces kompostowanie w workach? 

Pierwszym sposobem na przyspieszenie efektywności kompostowania jest wrzucanie do worka odpadów wyłącznie wysoce rozdrobnionych. Aby je uzyskać, można korzystać z narzędzi takich jak rozdrabniarka do gałęzi czy odkurzacz do liści z funkcją mielenia. Wrzucanie do worków tylko rozdrobnionych odpadów ma dodatkową zaletę. Pozwoli na optymalne wykorzystanie ich pojemności. 

Drugi sposób to stosowanie tak zwanych bioaktywatorów, czyli preparatów mających w składzie bakterie i inne składniki przyspieszające rozkład. Dawka, jaką należy dodać do worka, powinna być podana na opakowaniu preparatu.  

Przy korzystaniu z obu tych sposobów czas uzyskania w pełni dojrzałego kompostu może się skrócić nawet do trzech miesięcy. Już po jednym miesiącu otrzymasz zaś tak zwany kompost szybki, a po dwóch – kompost świeży. Można je wykorzystać jako szybko rozkładającą się ściółkę.  

Kompostowanie w workach to pełen zalet sposób na pozbycie się odpadów roślinnych. Nie tylko nie trzeba płacić dodatkowo za wywóz śmieci, ale też otrzymuje się wartościowy nawóz pod przyszłe uprawy. Z użyciem dodatkowych preparatów jest to całkiem szybki proces. Wystarczy więc zebrać po jesiennych porządkach w ogrodzie liście i inne odpady roślinne do worków, a już na przedwiośniu otrzymuje się w pełni dojrzały, wysokojakościowy nawóz organiczny. Doskonale nadaje się on do zasilania warzyw, krzewów owocowych, a także kwiatów. 

Wsyp do prania dwie łyżki soli. Prosty trik przyniesie zadziwiające efekty!

Kryształy z PRL-u biją rekordy. Sprawdź, czy masz w domu skarb

Jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tania alternatywa dla kompostownika w ogrodzie. Jak zrobić kompost w worku?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.