Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę

Drożdże w kompoście to coś dla ogrodników, którzy nie lubią czekać. Drożdże przyśpieszają proces fermentacji, a oprócz tego są bogatym źródłem minerałów i związków, które wpływają na rozwój roślin. Jeżeli nie masz jeszcze drożdży w swoim kompoście, pora nadrobić zaległości. Poniżej znajdziesz przepis i odpowiedź, jak zrobić drożdże na kompost.

Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę
Drożdże przyśpieszają rozkład kompostu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest kompost?

Kompost to nic innego jak organiczny nawóz, który jest wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych. Powstaje w wyniku butwienia, czyli częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania. Podczas tego dochodzi do rozkładu materiału organicznego, który zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Kompost nazywany jest, nie bez powodu, czarnym złotem ogrodników.

Kompost i proces rozkładu najczęściej ma miejsce w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, a także w toaletach kompostujących. Kompost to najtańszy materiał do użyźniania gleby i zarazem naturalny. W porównaniu do nawozów mineralnych i obornika nie stwarza zagrożenia zatrucia środowiska lub przenawożenia.

Kompost to naturalny nawóz, który można wykonać samodzielnie Fot. 123RF.com

Właściwości kompostu i kompostowania

To czarne złoto ogrodników zwiększa żyzność gleby, jej pojemność wodną i powietrzną oraz wzbogaca glebę w próchnicę. Kompost w ogrodzie to pulchna i przewiewna ziemia, która wpływa na poprawę rozwoju roślin. Właściwości kompostu sprawiają, że korzenie mogą się swobodnie rozrastać, mając łatwy dostęp do tlenu i wody.

Oprócz tego właściwości kompostu wpływają na stabilizację warunków glebowych, a kompostowanie utrwala poziom kwasowości. Kompost bez problemu może być składnikiem podłoża dla warzyw, jak i kwiatów doniczkowych czy rabatowych. Jego uniwersalność sprawia, że jest wykorzystywany jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach.

Przeczytaj również: Tania alternatywa dla kompostownika w ogrodzie. Jak zrobić kompost w worku?

Kompostowanie w workach ma wiele zalet. Fot.123RF.com

Wykorzystanie kompostu w ogrodzie sprawia, że rośliny same „decydują”, ile substancji organicznych chcą pobrać z gleby. Trudno o lepsze wsparcie, bo w przeciwieństwie do spalania suchych roślin, ich kompostowanie nie szkodzi ludziom i zwierzętom.

Czym są drożdże? Właściwości

Drożdże to rodzaj gatunku jednokomórkowych grzybów z rodziny drożdżakowatych (Saccharomycetaceae). Należą do saprofitów, czyli organizmów cudzożywnych, które odżywiają się martwą, rozłożoną do postaci płynu, materią organiczną. Drożdże rozwijają się na podłożach zawierających w sobie cukry proste. Jak wiadomo, odpowiadają za procesy fermentacji produktów spożywczych.

Choć pierwsze doniesienia o drożdżach pochodzą sprzed 4 tysięcy lat, dopiero w XVII wieku odkryto ich piekarskie właściwości. Korzystnie wpływając na smak pieczywa i poprawiając spulchnienie, drożdże są bogatym źródłem witamin, głównie z grupy B oraz minerałów: potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Właściwości drożdży to bogactwo ważnych związków organicznych, które są niezwykle cenne dla roślin.

Właściwości drożdży wpływają na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, przy jednoczesnym wypieraniu groźnych, chorobotwórczych grzybów. Drożdże wpływają również na proces mikoryzy - w dużym uproszczeniu to symbioza korzeni roślin i grzyba, która polega na tym, że roślina ma ułatwione pozyskanie wody, soli mineralnych i mikroelementów, a grzyb otrzymuje od roślin węglowodany.

Drożdże wykorzystywane są również do oprysków chroniących sadzonki pomidorów i ogórków. Fot. 123RF.com

Jak zrobić drożdże na kompost? Przepis

Właściwości drożdży sprawiają, że te idealnie nadają się jako naturalny aktywator, dzięki któremu kompost znacznie szybciej i łatwiej będzie się rozkładał. Sprawę ułatwia fakt, że przepis na drożdże na kompost jest niezwykle prosty. Do tego niezbędne będą 100 g drożdży, 1 szklanka cukru i 10 litrów ciepłej wody.

Jak zrobić drożdże na kompost? Przepis w pierwszym etapie polega na zasypaniu drożdży cukrem. Po około godzinie należy zalać rozpuszczone drożdże wodą, a następnie wymieszać. Jak zrobić drożdże na kompost? Po wszystkim należy wlać całość do kompostownika.

Drożdże do kompostownika mogą być nawet przeterminowane, a użyta woda do zrobienia mieszanki nie musi być czysta, równie dobrze można użyć deszczówki.

Mieszanka drożdży, cukru i wody szybciej rozłoży kompost. Fot. 123RF.com

Czy drożdże przyspieszają kompostowanie?

Czas, który jest niezbędny na wytworzenie kompostu z fragmentów roślin i domowych bioodpadów zależy od kilku czynników. Obok wilgotności, samego składu czy temperatury, niezbędne są grzyby i bakterie. Te żywią się tym, co znajduje się w kompoście, a im jest ich więcej, tym szybciej przebiega proces rozkładu.

Odpowiedź, na pytanie, czy drożdże przyspieszają kompostowanie, jest jednoznaczna. Im więcej drożdży w kompoście, tym szybciej kompost będzie gotowy do użycia. Warto podlewać go nawozem z drożdży tym bardziej że będzie można go użyć już podczas zbliżającej się jesieni, a nie tradycyjnie po okresie zimy.

Kiedy dodawać drożdże do kompostu?

Przyjęło się, że dodawać drożdże do kompostu należy głównie wiosną oraz jesienią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by takie zabiegi przeprowadzać również przez cały rok. Wiosna i jesień to okresy, które jednak gwarantują wysoką skuteczność.

Kiedy dodawać drożdże do kompostu? Warto zastosować się do zasady, która mówi, by nie podawać do gleby częściej niż co dwa tygodnie.

Kompost z drożdżami: na jakie rośliny?

Kompost z drożdżami bez problemu można wykorzystać do nawożenia warzyw, w tym ogórków i pomidorów. Jako źródło szybkiego wzrostu nada się również jako nawóz do krzewów i drzew owocowych. Kompost z drożdży można użyć również do podlewania roślin ozdobnych, w tym domowych roślin doniczkowych.

Kompost z drożdży to tylko jeden ze sposób na wykorzystanie tych niezwykłych grzybów. Podczas uprawy pomidorów czy ogórków przyda się oprysk z drożdży. Ten zapewnia ochronę przed niechcianymi chorobami w ogrodzie.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.