Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Podwiązywanie pomidorów jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i plonowania. Dzięki podporom uchronimy pędy przed złamaniem się pod wpływem ciężaru owoców czy też podmuchów wiatru lub deszczu. Sprawdź, jak prawidłowo podwiązać pomidory.

Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku
Podwiązywanie pomidorów zapewni im prawidłowy wzrost. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Co oznacza podwiązywanie pomidorów?

Aby pomidory wydały dobrej jakości owoce, powinny być  podwiązywane lub sadzone i prowadzone przy podporach. Posadzenie pomidorów przy palikach lub innych podporach sprawi, że rośliny będą rosnąć w pionie, zapobiegnie połamaniu ich przez silny wiatr czy ulewne deszcze.

Podwiązywania wymagają zarówno pomidory sadzone w gruncie, jak i te uprawiane pod folią i w szklarniach. Nie dotyczy to jednak odmian karłowych, czyli tzw. koktajlowych, które są niskie, a przez to nie są podatne na złamania.

Pomidory najlepiej podwiązać, gdy są jeszcze niewielkimi sadzonkami. Fot. 123RF/PICSEL

Po co podwiązuje się pomidory? Pomidory podwiązuje się dlatego, że ich wzrost jest bardzo silny, a rozrastające się na boki pędy są jeszcze elastyczne i giętkie, dlatego pod ciężarem owoców mogą zacząć się uginać i łamać. Aby temu zapobiec, pomidory podwiązuje się do palików, sznurków lub drutów.

Kiedy podwiązywać pomidory?

Pomidory należy podwiązać wtedy, kiedy zauważymy, że zaczną powoli się rozrastać. Zwykle najlepszy moment na podwiązywanie pomidorów przypada w czerwcu.

Źródło: Podwiązywanie pomidorów. Youtube.com. Kanał: Działkowiec TV

Palikowanie pomidorów

Nawet jeżeli krzewy pomidorów nie dorastają do wysokich rozmiarów, owoce często przeważają roślinę, dlatego podpory będą bardzo przydatne. Mogą być to drewniane paliki, metalowe pręty, pręty z tworzywa PCV czy bambusowe tyczki. Wszystko zależy od wielkości naszych pomidorów i miejsca, w którym są posadzone. Duże krzewy w dość wietrznym miejscu będą potrzebowały solidniejszych podpór, niewielkie rośliny w miejscu osłoniętym możemy przywiązać do podpór delikatniejszych. Ważne, żeby były stabilne i utrzymywały ciężar rośliny. Paliki zaleca się wbijać od strony północnej, kilka centymetrów od rośliny.

Czym podwiązywać pomidory? Do przywiązywania najczęściej zaleca się użyć szerokie paski materiału lub folii. Zbyt cienki sznurek może wrzynać się w pędy i uszkadzać rośliny. 

Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów koktajlowych w gruncie i w doniczkach

W szklarniach podwiązuje się pomidory do elementów konstrukcyjnych. Fot. 123RF/PICSEL

Jak podwiązać pomidory?

Jednym ze sposobów podwiązywania pomidorów jest tzw. "ósemka". Tak jak nazwa wskazuje, staramy się, aby sznurek między pomidorem a palikiem tworzył kształt ósemki. Ważne jest, by węzeł znajdował się pod liściem, nie będzie się wtedy przesuwał. 

Łodygę przywiązujemy dość luźno, żeby miała ona miejsce do dalszego wzrostu. Każde następne podwiązanie wykonuje się mniej więcej co kolejne 20 cm w miarę wzrostu rośliny. Niekiedy możemy spóźnić się z podwiązaniem, szczególnie jeżeli uprawiamy pomidory na działce, którą odwiedzamy w weekendy, a nie w przydomowym ogrodzie. Wtedy podnosimy roślinę delikatnie i zaczynamy mocowanie od dołu. Dopiero potem przywiązujemy wyższe partie. Czasami wystarczy jeden dzień, żeby pomidor się ładnie „naprostował”.

Sznurek pomiędzy pomidorem a palikiem powinien mieć kształt ósemki. Fot. 123RF/PICSEL

Jeżeli mamy kilka pomidorów posadzonych np. w jednej większej donicy, możemy wbić paliki na brzegu pojemnika i obwiązać całość sznurkiem lub tasiemką dookoła. W ten sposób nasze krzewy z każdej strony będą miały podporę. Z czasem liście przerosną poza sznurek, którego w ogóle nie będzie widać.

W przypadku uprawy w szklarni czy tunelu zwykle stosuje się przywiązywanie pomidorów do sznurków lub drutów przymocowanych do elementów konstrukcyjnych w szklarni, wyznaczających rzędy sadzenia pomidorów. Przywiązane do takich sznurków pomidory utrzymują pozycję pionową i nie przechylają się na boki pod ciężarem owoców.

Oprócz podwiązania cały czas pamiętamy też o uszczykiwaniu wilków, czyli zbędnych pędów pojawiających się w kątach liści.

Przeczytaj:

Uprawa cukinii w ogrodzie: kiedy wysiewać cukinię do gruntu?

Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

W uprawie pomidorów warto regularnie stosować oprysk z drożdży Fot. 123RF/PICSEL 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.