Spis treści:
Kiedy nawozić winorośl?
Winorośl nie jest wysoce wymagająca w pielęgnacji. Jednak, aby móc cieszyć się smakiem pysznych i wartościowych owoców, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i plonowania. Najlepiej czuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, choć dobrze też rośnie w półcieniu. Jest mało wybredna, jeśli chodzi o rodzaj gleby, natomiast źle znosi ziemię ciężką, zbitą i kwaśną. Winorośl nie toleruje nadmiaru wody, ale nie można zaniedbać jej podlewania, szczególnie w okresie suszy. Nawadnianie powinno być umiarkowane (zdecydowanie gorsze jest przelanie rośliny niż jej przesuszenie). Nadmiar wody w podłożu przyczynia się do gnicia korzeni, rozwoju chorób, a nawet pękania owoców.
Aby winogrona były słodkie i dorodne, warto też zadbać o dostarczenie składników odżywczych. Kiedy nawozić winorośl? Optymalnie będzie wykonać tę czynność trzy razy w sezonie: przed ruszeniem wegetacji (na przełomie marca i kwietnia), w czasie kwitnienia (w okolicach maja i czerwca) oraz podczas wzrostu owoców. Winorośl ogólnie bardzo lubi nawożenie, ale należy starannie dobierać nawozy. Najlepiej postawić na odżywki, które zawierają dużo fosforu i potasu, ale mało azotu. Dzięki temu pędy będą mocne, a kwiatów i owoców będzie dużo. Należy jednak uważać, aby nie przenawozić winnych krzewów azotem – choć będą rosły bujnie, ich owocowanie będzie słabsze. Ponadto należy zadbać o dostarczenie roślinom boru, miedzi, żelaza, manganu, cynku, magnezu i siarki.
Winorośl wymaga odpowiedniego nawożenia. Dzięki temu będzie miała siły na tworzenie dorodnych owoców. Fot.riktam/123RF.com
Naturalny nawóz na soczyste winogrona
Winorośl można zasilać zarówno nawozami mineralnymi, jak i organicznymi. Do nawożenia swoich roślin używam odżywek naturalnych, które przygotowuję z łatwo dostępnych składników. Dzięki takiemu nawożeniu co roku zbieram mnóstwo pysznych, słodkich i soczystych owoców.
- Nawóz z drożdży – 100 g świeżych drożdży rozpuszczam w 500 ml ciepłej wody, po czym odstawiam mieszankę w ciepłe miejsce na tydzień. Po tym czasie dolewam 5 litrów wody i stosuję do podlewania winorośli. Drożdże są naturalnym stymulatorem wzrostu roślin. Ponadto poprawiają ich kondycję, a także chronią przed chorobami. Nawóz z drożdży stymuluje winorośl do lepszego owocowania, dzięki czemu grona będą duże, a owoce bardzo smaczne.
- Nawóz z popiołu – aby przygotować ten naturalny nawóz, do 10 litrów wody dodaję 2 szklanki popiołu i odstawiam preparat na tydzień. Po tym czasie podlewam winorośl. Popiół zawiera w swoim składzie różnorodne składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju roślin. Znajdziemy w nim potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Dzięki temu wykazuje pozytywny wpływ na plonowanie, a nawet poprawia smak i jakość owoców. Dodatkowo zwiększa on odporność na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Taka naturalna odżywka sprawi, że winorośl hojnie obrodzi słodziutkimi, soczystymi owocami.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Metoda uprawy borówki amerykańskiej dla leniwych. Ogrodnik pokazał, jak mieć dużo owoców bez wysiłku
Nawóz z czerstwego chleba. Na bujne owocowanie agrestu, porzeczek, pomidorów i ogórków
Arbuzy urosną duże i słodkie. W czerwcu wspomóż je domowymi nawozami
Rzadko robimy ten sok. Jest dobry na problemy z pamięcią, nerkami i wzrokiem