Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uważaj, nie pomyl jego liści ze znanym ziołem. Uprawa zimowita jesiennego w ogrodzie

Zimowity jesienne we wrześniu i październiku upiększają ogrody barwnymi kielichowatymi kwiatami. Sprawdźcie, jak uprawiać je w ogrodzie i dlaczego rośliny te mogą być niebezpieczne.

Uważaj, nie pomyl jego liści ze znanym ziołem. Uprawa zimowita jesiennego w ogrodzie
Liście zimowita jesiennego łatwo pomylić z czosnkiem niedźwiedzim. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zimowit jesienny — charakterystyka

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to roślina wieloletnia, mrozoodporna, pochodząca ze środowiska alpejskiego. Naturalnie występuje w Europie, ale można ją spotkać także w Indiach i Chinach. Polsce zimowit jesienny najczęściej spotykany jest w niskich górach.

Zimowit może dorastać do około 30 centymetrów wysokości. Jego szerokie lancetowate liście pojawiają się wiosną, razem z owocami. Każdy zimowit wytwarza tylko 4 liście, które mają około 20 centymetrów długości.  

Jak sama nazwa wskazuje, zimowit jesienny zakwita najczęściej na przełomie września i października. Jedna bylina jest w stanie wytworzyć do 6 kwiatów, które osiągają od około 10 do 20 centymetrów długości. Przyjmują wąsko-dzwonkowaty kształt i mają kremową rurkę. Okwiat wytwarza 6 płatków z włoskami po wewnętrznej stronie. Najczęściej przyjmują jasnofioletową, białą, różową lub purpurową barwę. Podziemną część rośliny stanowi jajowata bulwa, której rozmiary wahają się między 2,5 a 6 centymetrów.  

Zimowit jesienny często bywa mylony z krokusem jesiennym. Jednak są to dwie zupełnie różne rośliny.

Przeczytaj również: Te piękne kwiaty ożywią późnojesienny ogród. Posadź krokusy jesienne już teraz!

Zimowit jesienny kwitnie we wrześniu i w październiku. Fot. 123RF.com

Zimowit jesienny — uprawa

Zimowity są stosunkowo łatwe w uprawie. Poniżej przedstawiamy ich podstawowe wymagania:

  • Podłoże

Zimowity najlepiej rosną w przepuszczalnej i żyznej glebie, która nie przesycha nadmiernie w lecie. Dzięki temu bulwy podziemne będą się dobrze rozrastać. Roślina z czasem będzie zadarniać coraz to większe połacie i wyglądać coraz efektowniej.

  • Stanowisko

Stanowisko dla zimowitów powinno być słoneczne lub półcieniste. Można je na przykład posadzić wśród krzewów czy pod drzewami o ażurowej koronie.

  • Sadzenie

W uprawie zimowitów jesiennych bardzo ważny jest termin ich sadzenia. Jeżeli wysadzimy je do gruntu jeszcze w połowie sierpnia, to zakwitną jesienią jeszcze tego samego roku. Ich cebulki należy umieszczać w ziemi na głębokości około 12-15 cm oraz w rozstawie wynoszącej 15-20 cm odległości od siebie.

  • Podlewanie i nawożenie

Duże znaczenie w uprawie zimowitów ma podlewanie. Warto dodatkowo nawadniać rośliny wiosną, ponieważ jest to dla nich czas intensywnego rozwoju. Dla wzmocnienia kwitnienia można również nawozić zimowity obornikiem lub humusem.

  • Zimowanie

Zimowity są mrozoodporne, dlatego nie trzeba ich na jesień wykopywać z ziemi.

Przeczytaj również: Barwna ozdoba twojego ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać astry chińskie

Zimowity posadzone w sierpniu zakwitną jeszcze jesienią. Fot. 123RF.com

Czy zimowity są trujące?

Uwaga! Tak, roślina ta jest silnie trująca – zawiera stosowany w farmakologii alkaloid kolchicynę, dlatego może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub domowych zwierząt. Odpowiednio potraktowany zimowit ma jednak właściwości lecznicze. W tym celu wykorzystywane są bulwy, które po zebraniu wiosną kroi się na plasterki i suszy. Zimowit jesienny ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Zimowit jesienny a czosnek niedźwiedzi

Zimowit ze względu na podobieństwo liści często mylony jest z czosnkiem niedźwiedzim. Jednak trzeba mieć na uwadze, że liście zimowitu są dłuższe i węższe oraz nie pachną czosnkiem. Jeżeli planujemy zbierać czosnek niedźwiedzi, starajmy się zachować czujność i ostrożność. Pomyłkę można niestety przepłacić życiem. Znane są przypadki osób, które zmarły, ponieważ zamiast czosnku niedźwiedziego zebrały liście zimowita i wykorzystały je do przygotowania posiłku. Niedługo po spożyciu liści zimowita pojawiają się trudności w przełykaniu, mdłości, wymioty, paraliż oraz niewydolność oddechowa.

Przeczytaj również: Lista jego właściwości jest długa. Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Zobacz więcej zdjęć

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama


Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.