Spis treści:
- Astry chińskie – charakterystyka
- Astry chińskie – odmiany
- Astry chińskie – wymagania i uprawa
- Astry chińskie – zastosowanie
- Astry chińskie – warto wiedzieć
Astry chińskie – charakterystyka
Aster chiński (Callistephus chinensis) to jednoroczna roślina ozdobna. Naturalnie występuje w Azji – Chinach i Japonii. W naturze osiąga od 70 do 90 cm wysokości, w uprawie nieco mniej. Ma wzniesiony pokrój, pędy pokryte są drobnymi włoskami.
Cechuje się obfitymi kwiatostanami w postaci koszyczków o pokaźnej wielkości (średnica 8-13 cm) i pełnych kwiatach (w zależności od odmiany są to kwiaty języczkowe lub rurkowe). Liście astrów chińskich są zielone o nieco owalnym kształcie. Rośliny te występują w dużym zróżnicowaniu kolorystycznym – odcieniach różu, fioletu, czerwieni i w bieli.
Astry chińskie – odmiany
Astry chińskie występują aż w ok. 1000 odmian – a więc znacznie większej liczbie niż jakakolwiek inna roślina jednoroczna. Odmiany astra chińskiego różnią się wielkością, kolorem i średnicą kwiatostanów, a także terminem kwitnienia. Wybierając roślinę do swojego ogródka, warto najpierw zwrócić uwagę na grupy odmianowe zróżnicowane na podstawie poniższych kryteriów.
W naturalnym środowisku astry chińskie występują w Chinach, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Fot.123RF.com
Kształt kwiatostanu:
- Aster chiński igiełkowy – jedna z najpopularniejszych grup odmianowych. Wyróżniają ją kwiaty języczkowate z wąskimi płatkami przypominającymi igiełki. Kwiatostan może być pełny lub półpełny:
- Czerwona kula – odmiana o okazałych, czerwonych kwiatach (pow. 10 cm średnicy), termin kwitnienia sierpień–wrzesień;
- Lemon – odmiana o kwiatach kremowożółtych, termin kwitnienia sierpień–wrzesień.
- Czerwona kula – odmiana o okazałych, czerwonych kwiatach (pow. 10 cm średnicy), termin kwitnienia sierpień–wrzesień;
- Aster chiński książęcy – grupa o średniej wysokości (do ok. 60 cm), kwiaty z płatkami o rurkowatym kształcie, otoczone płatkami języczkowatymi:
- Izolda – kwiaty różowo purpurowe, termin kwitnienia sierpień–wrzesień;
- Milena – zmienna kolorystyka, wysoka odmiana (nawet do 60 cm).
- Izolda – kwiaty różowo purpurowe, termin kwitnienia sierpień–wrzesień;
Przeczytaj również: Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie? Spraw, by kwitły cały sezon
Ostróżka ze względu na kształt kwiatów nazywana jest kwiatem delfina. Fot. Pexels
- Aster chiński peoniowy – okazałe, pełne, kuliste kwiatostany o szerokich płatkach języczkowych zagiętych do środka kwiatostanu:
- Lazuryt – odmiana o intensywnej, fioletowej barwie; średnica kwiatów wynosi do 10 cm, a wysokość do 60 cm;
- Aurora – odmiana w odcieniach różu i bieli;
- Sonata – odmiana o kremowych kwiatach o średnicy do 10 cm, wysokość do 50 cm.
- Lazuryt – odmiana o intensywnej, fioletowej barwie; średnica kwiatów wynosi do 10 cm, a wysokość do 60 cm;
- Aster chiński chryzantemowy – kwiaty języczkowe o wstęgowatym wygięciu:
- Opal – odmiana o białych kwiatach o średnicy do 7 cm. Termin kwitnienia lipiec-wrzesień;
- Flaming – odmiana o kwiatach czerwonych, termin kwitnienia lipiec-wrzesień.
- Opal – odmiana o białych kwiatach o średnicy do 7 cm. Termin kwitnienia lipiec-wrzesień;
- Aster chiński dachówkowaty – odmiana o kwiatach języczkowych, które zachodzą na siebie dachówkowato.
- Aster chiński pomponowy – kwiaty języczkowe krótkie i gęsto ułożone, przypominające piłeczkę.
Wysokość:
- Astry chińskie karłowe – do 35 cm:
- Ksentypa – odmiana o wysokości do 30 cm, termin kwitnienia lipiec-wrzesień;
- Srebrzysta gwiazdka – odmiana o wysokości do 30, kwiaty białe.
- Ksentypa – odmiana o wysokości do 30 cm, termin kwitnienia lipiec-wrzesień;
- Astry chińskie średniego wzrostu (40-60 cm).
- Astry chińskie wysokie (pow. 70 cm do ok. 100 cm).
Astry chińskie – wymagania i uprawa
Astry chińskie wymagania uprawowe mają dość wysokie. Podobnie jak wiele innych roślin potrzebują regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – podlewania, nawożenia, a także odchwaszczania i spulchniania gleby.
Prawidłowa uprawa astrów chińskich wymaga przestrzegania zasad w zakresie siewu, doboru stanowiska, podlewania i nawożenia.
-
Siew
Astry chińskie można siać już od lutego (na rozsadniku lub pod osłoną) i przesadzić na stałe miejsce późną wiosną (w drugiej połowie maja). Możesz także sadzić roślinę bezpośrednio do gruntu, na co najlepszym miesiącem jest kwiecień.
Nasiona należy sadzić na głębokość 0,5 cm, w odstępach 25 cm i z zachowaniem odległości między rzędami 20 × 25–30 cm (formy karłowe) lub 20 × 40 cm (formy wyższe). Nasiona astra chińskiego kiełkują w ciągu 7–14 dni w temp. 15–20⁰ C. Siewki można pikować. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy mają 2–3 liście.
-
Stanowisko
Stanowisko dla astra chińskiego powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste. Przed sadzeniem miejsce dla tej rośliny należy odpowiednio przygotować – odchwaścić rabatę i spulchnić szpadlem. Stanowisko astra chińskiego warto osłonić od wiatru – wówczas przy odpowiednim podłożu odwdzięczy się imponującym wzrostem i kwieciem.
Uprawa astra chińskiego jest łatwa i nie stwarza problemów, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki. Fot.123RF.com
-
Ziemia
Ziemia, w której dobrze czują się astry chińskie, jest piaszczysto-gliniasta, próchnicza, o średniej wilgotności. Optymalne pH to 5,5–7,5 (odczyn obojętny lub lekko kwaśny). Gleba powinna być wilgotna, ale przepuszczalna. Nadmiar wody w ziemi przyczynia się do rozwoju chorób astrów chińskich – szarej pleśni i mączniaka.
-
Podlewanie
Astry chińskie potrzebują umiarkowanego podlewania, tylko w razie potrzeby. Lepiej od nadmiaru wilgoci i przelania znoszą okresowe przesuszenie.
-
Nawożenie
Aster chiński wymaga częstego nawożenia. Należy go nawozić przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień. Pierwsze zasilanie należy zastosować dwa tygodnie od posadzenia w stałe miejsce. Rośliny te lubią nawozy wieloskładnikowe, bogate w fosfor i potas, a ubogie w azot. Jesienią warto zastosować kompost, który dostarczy im dodatkowych składników odżywczych.
-
Kwitnienie
Astry chińskie kwitną późno, dlatego kojarzone są raczej z jesienią niż latem. Początek kwitnienia przypada na lipiec i trwa aż października, przy czym po wysianiu nasion do gruntu może nastąpić nieco później niż w przypadku rozsady. Latem dobrze jest usuwać przekwitające kwiaty, dzięki czemu wydłuży się okres kwitnienia rośliny.
-
Rozmnażanie
Astry chińskie to rośliny jednoroczne, które rozmnaża się przez wysiew nasion. Można je siać bezpośrednio do gruntu (sposób niepolecany) lub do rozsady, którą przygotujesz samemu lub kupisz w sklepach ogrodniczych.
Astry chińskie źle reagują na nadmiar wody, dlatego przepuszczalność podłoża jest bardzo istotna. Fot.123RF.com
-
Choroby i szkodniki
Najczęstszą bolączką astrów chińskich jest szara pleśń i mączniak prawdziwy. Inne choroby atakujące rośliny to zgorzel siewek i plamistość liści. Aby zapobiec ich rozwojowi, należy unikać przelewania roślin, a wysiane nasiona zaprawić fungicydem.
Fungicydy należy także zastosować przy nasileniu chorób wywołanych przez grzyby (objawiające się nalotem na liściach). W przypadku chorób takich jak fuzarioza naczyniowa i kędzierzawka astrów zainfekowane sztuki należy usunąć i spalić.
Niestety, astry chińskie są też ulubieńcami szkodników: mszyc, skoczków, piętnówek i ślimaków. Można je usunąć środkami owadobójczymi, choć w miarę możliwości warto wykorzystać naturalne metody ich zwalczania.
Astry chińskie – zastosowanie
Aster chiński doskonale pasuje do rabat ogrodowych, gdzie dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Dobrym towarzystwem dla tych roślin będą aksamitki, liliowce, dalie i szałwie błyszczące. Astry chińskie wabią pszczoły i kolorowe motyle. Sadząc je, musisz się liczyć ze stałym towarzystwem owadów.
Niskie odmiany astra chińskiego zastosowanie znajdą w niższych rabatach czy skalnikach. Mogą być także uprawiane w pojemnikach i skrzyniach stawianych na balkonie lub tarasie.
Aster chiński sprawdza się także jako kwiat cięty, ponieważ długo zachowuje świeżość (do kilkunastu dni). Do bukietów wybierz zwłaszcza wysokie odmiany i grupy, takie jak aster chiński peoniowy, aster chiński pomponowy, aster chiński książęcy.
Astry chińskie – warto wiedzieć
Chociaż astry chińskie należą do rodziny astrowatych (Asteraceae), astrami (znanymi w Polsce jako „marcinki”) są jedynie z nazwy. Rośliny te należą do rodzaju Callistephus. Polska nazwa astra chińskiego to gwiazdosz chiński, jednak nie jest powszechnie znana.
Przeczytaj również: Jego kwiaty przypominają małe słoneczka. Dzielżan pięknie zdobi ogród u progu jesieni
Kwitnąca kępa dzielżanu przyciąga uwagę głównie intensywnym kolorem kwiatów. Fot. CC Search
Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.