Porady ogrodnicze

Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie? Spraw, by kwitły cały sezon

Ostróżka ogrodowa to wysoka i okazała bylina, która zachwyca nie tylko pięknymi kolorowymi kwiatami, ale również delikatnym zapachem. Sprawdźcie, jak uprawiać ją w ogrodzie.

Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie? Spraw, by kwitły cały sezon
Ostróżka ze względu na kształt kwiatów nazywana jest kwiatem delfina. Fot. Pexels
REKLAMA

Spis treści:

Ostróżka — charakterystyka

Ostróżka (Delphinium) to wysoka bylina należąca do rodziny jaskrowatych. Roślina w naturze występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Azji. Do rodzaju Delphinium należą setki gatunków ostróżek, które różnią się od siebie wyglądem kwiatów, wysokością, terminem kwitnienia, ale również odpornością na warunki atmosferyczne. Spośród nich najbardziej rozpowszechniona jest ostróżka ogrodowa Delphinium ×cultorum. Co ciekawe, nazwa rośliny nawiązuje do wyglądu kwiatów, które przypominają nos delfina.

Ostróżka ogrodowa wytwarza długie i silne pędy osiągające nawet do 2 m wysokości, które pokryte są pierzastymi ciemnozielonymi liśćmi. Największą ozdobą ostróżek są bez wątpienia okazałe i bardzo efektowne strzeliste kwiatostany. Ostróżki zakwitają zwykle w czerwcu i utrzymują kwitnienie aż do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć kolor niebieski, fioletowy, ale też różowy czy biały.

Przeczytaj również: Jak zmienić barwę kwiatów hortensji ogrodowej? Oto prosta instrukcja

Ostróżka ogrodowa — odmiany

Ostróżki ogrodowe można podzielić na trzy grupy:

  • Belladonna — należą do niej ostróżki o rozgałęzionych kwiatostanach, osiągające około 1 m wysokości
  • Elatum — należące do tej grupy ostróżki mają wysokie, nawet 2-metrowe pędy, są długowieczne i łatwe w uprawie
  • Pacyfic — do tej grupy należą najbardziej efektowne ostróżki. Osiągają one do 1,8 m wysokości i posiadają dekoracyjne puszyste kwiatostany. Jednak z reguły uprawiane są jako rośliny jednoroczne

Z kolei do najbardziej popularnych odmian ostróżki ogrodowej należą:

  • 'Pure White' - niewysoka odmiana o białych kwiatach
  • 'Excalibur Light Blue' - osiąga około 1 m wysokości i posada jasnoniebieskie kwiaty z białym środkiem
  • 'Sweet Sensation' - to fioletowo-niebieska odmiana o pełnych kwiatach
  • 'Flamenco' - o bardzo dużych groniastych kwiatach w kolorze purpurowo-różowym

Ostróżka — uprawa

Uprawa ostróżki nie należy do skomplikowanych. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty i obfite kwitnienie, roślinę należy posadzić na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Warto jednak pamiętać, że roślina poradzi sobie również w miejscu półcienistym, ale wówczas jej kwitnienie będzie nieco słabsze.

Ziemia do uprawy ostróżki powinna być przepuszczalna, żyzna i stale lekko wilgotna. W przypadku tych roślin znacznie lepiej sprawdzi się podłoże gliniaste niż piaszczyste. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy.

Przed posadzeniem ostróżki należy ziemię dokładnie przekopać, oczyścić ją z chwastów i w miarę możliwości wymieszać z kompostem. Najlepszy termin do sadzenia ostróżek przypada wiosną lub jesienią. Wtedy istnieje największa szansa, że rośliny się przyjmą. Pamiętajmy, bo sadzić je w rozstawie co 30 lub 40 cm.

Oprócz odpowiedniego stanowiska i podłoża ważne jest także podlewanie i nawożenie ostróżki. O dodatkowym nawadnianiu roślin posadzonych w gruncie należy pamiętać zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Z kolei kwiaty posadzone w donicach i skrzynkach należy nawadniać regularnie, ponieważ ich niewielka bryła korzeniowa narażona jest na szybkie przesychanie. Do nawożenia ostróżek warto stosować preparaty o zwiększonej ilości potasu i fosforu, które pobudzą ich kwitnienie.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku ostróżek jest ich przycinanie po pierwszym kwitnieniu. Zabieg wykonuje się zwykle w czerwcu, na początku lata. Należy wtedy przyciąć przekwitłe kwiatostany około 10 cm nad ziemią. Dzięki temu sadzonki będą miały szansę ponownie zakwitnąć.

Należy również pamiętać, że wyższe odmiany ostróżek wymagają podpór. W przeciwnym razie od ciężaru kwiatów mogą się przewracać i łamać.

Rozmnażanie ostróżek odbywa się przez podział kęp korzeniowych. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną. Młode sadzonki można również uzyskać poprzez wysiew nasion wprost do gruntu lub do skrzynek.

Zimowanie ostróżek nie jest kłopotliwe, ponieważ są one roślinami mrozoodpornymi i dobrze znoszą zimę w naszym kraju. Młode jednoroczne okazy oraz te uprawiane w donicach warto jednak przed nadejściem przymrozków okryć igliwiem lub włókniną.

Największym zagrożeniem dla ostróżek są ślimaki bezmuszlowe, które żywią się ich liśćmi. Dlatego warto regularnie przeglądać rabatę i sprawdzać, czy nie zadomowiły się tam szkodniki.

Ostróżka — zastosowanie

Zastosowanie ostróżek w ogrodzie jest bardzo szerokie. Rośliny świetnie sprawdzają się jako ozdoba letnich rabat, skalniaków i nasadzeń. Doskonale komponują się z innymi bylinami np. floksami, łubinami, jeżówkami, piwoniami czy liliowcami. Wysokie odmiany można również posadzić wzdłuż ogrodzenia czy na tle ściany budynku. Ostróżki nadają się też do uprawy pojemnikowej. Posadzone w donicach na balkonie czy tarasie, będą nie tylko pięknie się prezentować, ale również roztaczać delikatny zapach.

Ostróżki można także z powodzeniem wykorzystywać je na kwiaty cięte do wazonów i do bukietów.

Przeczytaj również: Odętka wirginijska - pastelowa piękność w twoim ogrodzie. Jak ją uprawiać?

Odętka świetnie sprawdza się jako ozdoba rabat. Fot. Pixabay/Unsplash

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie? Spraw, by kwitły cały sezon"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.