Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie irysów cebulowych do gruntu. Najciekawsze odmiany i wymagania

Czy chciałbyś, aby wczesną wiosną w twoim ogrodzie rozkwitły kolorowe, pięknie pachnące kwiaty? Jeśli tak, postaw na irysy (kosaćce) cebulowe. Te mniej znane niż popularne kłączowe odmiany irysów kwitną już od marca. Sadzenie do gruntu trzeba jednak przeprowadzić jeszcze jesienią poprzedniego roku.

Sadzenie irysów cebulowych do gruntu. Najciekawsze odmiany i wymagania
Irysy cebulowe zakwitają już marcu. Pierwsza połowa października to ostatni moment na ich posadzenie. Fot.aleroy4/CanvaPro

Spis treści: 

Kiedy sadzić irysy cebulowe do gruntu?

Irysy cebulowe to jedne z najwcześniej kwitnących roślin. Znajdziesz wśród nich odmiany o płatkach żółtych, bordowych, niebieskich, fioletowych, a nawet białych. Posadzone w kępach będą stanowiły przepiękną ozdobę twojego ogrodu. 

Jednak, żeby tak właśnie się stało, ważne jest to, by o sadzeniu irysów pomyśleć jeszcze poprzedniej jesieni.

Kiedy sadzić irysy cebulowe do gruntu? Najlepiej zrobić to pod koniec września, a w przypadku niektórych odmian – nawet w październiku. Nie przyspieszaj tego terminu. Jeśli irysy posadzisz zbyt wcześnie, jeszcze w tym samym roku wypuszczą pąki, które przemarzną, a wiosną nie uzyskasz już efektownych, kolorowych kęp.

Irysy cebulowe można sadzić również w październiku. Fot. Olga Yastremska/123RF.com 

Pamiętaj także, że wiedza o tym, kiedy sadzić irysy cebulowe to nie wszystko. Ważne jest również to, jak posadzisz rośliny. Umieszczaj je w glebie dość płytko – wystarczająca będzie głębokość 5–10 cm. Najlepiej, gdy w jednym miejscu znajdzie się co najmniej kilkanaście cebul – wówczas wiosną stworzą piękną, bogatą kępę. Irysy cebulowe najlepiej sadzić w glebie o neutralnym pH.

Zimą dobrze zabezpiecz rośliny przed mrozem. Świetnym pomysłem będzie okrycie ich warstwą ściółki.

Przeczytaj również: Kalendarz sadzenia roślin cebulowych. Jakie sadzimy późnym latem i jesienią, a jakie wiosną?

Gatunki irysów cebulowych

Tak jak w przypadku kłączy, również gatunki irysów cebulowych zdecydowanie różnią się między sobą. Znajdziesz wśród nich rośliny niskie (10–15 cm) oraz dochodzące do 60 cm wysokości. Niektóre kwitną wczesną wiosną, inne zachwycają kwiatami dopiero na przełomie kwietnia i maja.

Irysy cebulowe różnią się także wielkością kwiatów i ich kolorami. Na które więc warto postawić? Do najbardziej popularnych gatunków irysów cebulowych należą irysy żyłkowane, holenderskie, Danforda oraz bucharskie.

  • Irysy żyłkowane

Irysy żyłkowane kwitną od początku marca do końca kwietnia. Ich nazwa pochodzi od wyglądu cebulek – na skórce widoczny jest delikatny wzór. Irysy żyłkowane osiągają wysokość do ok. 15–20 cm. Najczęściej kwitną na niebiesko, ale znajdziesz także odmiany o kwiatach fioletowych, białych lub żółtych. Niezależnie od koloru, na płatkach widoczne są plamki wargowe w żółtym kolorze.

  • Irysy Danforda

Blisko spokrewnionym gatunkiem z irysem żyłkowanym jest irys Danforda. Nazwa pochodzi od nazwiska C.G. Danford, która w II połowie XIX w. sprowadziła rośliny z Turcji. Irysy Danforda zakwitają już pod koniec lutego i pięknymi kwiatami cieszą aż do kwietnia. Rośliny dorastają do 15 cm wysokości, a ich kwiaty mają zazwyczaj żółty kolor. Ciekawostką jest fakt, że irysy Danforda wyróżnia charakterystyczny słodki zapach miodu.

Irysy cebulowe mają kilka gatunków i wiele ich odmian. Różnią się wosokością, kolorem, kwiatami. Fot.dizainera/CanvaPro

  • Irysy holenderskie

Irysy holenderskie dostępne są w wielu różnych odmianach – osiągają od 20 do nawet 60 cm wysokości. Rośliny kwitną od maja do końca lipca. Ich kwiaty na dolnych płatkach mają wyraźną, pomarańczową plamkę. Irysy holenderskie występują w wielu kolorach: niebieskim, fioletowym, żółtym, a nawet bordo. Najbardziej popularne odmiany to 'Oriental Beauty', 'Wedgewood' albo 'Golden Harvest'.

  • Irysy bucharskie

Irysy bucharskie naturalnie występują na terenie Azji Środkowej. W Polsce rośliny kwitną od końca kwietnia do pierwszych upałów (najczęściej do lipca). Irysy bucharskie mogą osiągnąć 40 cm wysokości. Ich kwiaty są najczęściej żółte albo białe. W przypadku odmian o kwiatach żółtych na dolnych płatkach widoczne są brązowe plamki wargowe.

Przeczytaj również: Podczas sadzenia wymieszaj z podłożem. To nieoceniona pomoc dla roślin cebulowych przed zimą

Uprawa irysów cebulowych

Uprawa irysów cebulowych nie należy do skomplikowanych. Większość gatunków najlepiej roślinie na żyznej glebie, na stanowiskach słonecznych.

Irysy cebulowe należą do roślin mrozoodpornych. Oznacza to, że bardzo dobrze znoszą zimowe chłody – większość odmian przetrwa nawet w temperaturze do -30°C. W czasie zimowania cebul w glebie o wiele większym problemem niż mróz bywa wilgoć albo ataki szkodników (głównie nornic). O ile z atakami szkodników trudno sobie poradzić, to wilgoć ograniczysz, jeśli przed posadzeniem cebul na dno wykopanego dołka wyłożysz warstwę drenażu (sprawdzi się keramzyt albo po prostu drobne kamyczki).

Większość irysów cebulowych po przekwitnięciu nie wymaga szczególnej pielęgnacji – wystarczy, że podlejesz je w czasie suszy. Przy średniej wilgotności gleby nie wymagają jednak nawet tego.

Fot.

Irysy cebulowe są bardzo wytrzymałe, zniosą nawet 30-stopniowe mrozy. Fot. krrad/123RF.com

Bardzo łatwa uprawa irysów cebulowych sprawia, że świetnie sprawdzają się one jako uniwersalna ozdoba ogrodu. Niższe odmiany wykorzystasz na skalniakach, rabatach kwiatowych albo jako element kompozycji pod krzewami. Obok irysów warto wówczas posadzić np. krokusy, przebiśniegi albo fiołki.

Wyższe odmiany irysów cebulowych świetnie sprawdzą się na łąkach kwiatowych. Wykorzystasz je także jako ozdobę domu – wystarczy ściąć kwitnące rośliny i umieścić w wazonie. Irysy będą pięknie prezentowały się nawet przez 5–6 dni.

Irysy cebulowe to przepiękne rośliny, których barwne kwiaty przez całą wiosnę będą stanowić ozdobę twojego ogrodu. Wybierz więc ulubione odmiany i wykorzystaj ostatnie słoneczne, jesienne dni, by umieścić cebule w wybranych miejscach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy cebulki kwiatowe posadzone jesienią trzeba okrywać? Zabezpieczanie roślin cebulowych na zimę

Sadzenie kwiatów na wiosenne rabaty. Mało znane kwiaty cebulowe, które zimują w gruncie

Jesienne sadzenie piwonii. Jak przygotować ziemię i sprawdzone sposoby sadzenia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.