Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są wiszące kule kwiatowe?
Wiszące kule kwiatowe to nic innego jak kwiaty ułożone w okrągły kształt. Można umieścić je na balkonowym czy tarasowym suficie (na haczyku), na ścianie lub balustradzie. Wiele osób wiesza je też w ogrodach, np. przy bramie, na pergoli lub nawet gałęziach drzew. Gdy rośliny odpowiednio kwitną i rosną, taka dekoracja przypomina żywy pompon.
Kompozycję można formować samodzielnie, przycinając niektóre okazy. Istnieją jednak takie gatunki, które niemal naturalnie układają się w kulę. Ich pędy przewieszają się i są pnące, co pozwala uzyskać pożądany kształt.
W czym umieścić wiszące kwiaty?
Obecnie na rynku znajdziesz bardzo dużo rozwiązań, które świetnie sprawdzają się do powieszenia, np. pod sufitem. Pamiętaj jednak, że jeśli kwiaty odpowiednio urosną, doniczka w pewnym momencie nie będzie już widoczna. Wiszące kule kwiatowe możesz umieścić przede wszystkim w:
- standardowych plastikowych doniczkach z haczykiem,
- koszach wiklinowych, metalowych pojemnikach na łańcuszku,
- doniczkach umieszczonych w dzierganych osłonkach,
- pojemnikach płaskich z jednej strony, które przylegają do ściany,
- workach jutowych,
- drewnianych skrzyneczkach.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeśli stosujesz pojemnik, który może łatwo ulec zniszczeniu np. pod wpływem wody, warto wyłożyć go podziurkowaną folią. Najlepiej sprawdzą się też doniczki z otworami, żeby zminimalizować zatrzymanie wody i zmniejszyć ryzyko gnicia korzeni.
Wiszące kule kwiatowe. Jakie rośliny wybrać? 6 najlepszych gatunków
Istnieją takie kwiaty, które lepiej niż inne nadają się do powieszenia w formie wiszących kul. Możesz w doniczce umieścić tylko jeden gatunek lub pomieszać rośliny, by stworzyć niepowtarzalną kompozycję. Jakie rodzaje nadają się na wiszące kule kwiatowe?
Lobelia zwisająca
Jedna z piękniejszych roślin, z których można zrobić dekorację w formie pomponu. Ma urocze niewielkie kwiatuszki, które mienią się na niebiesko, fioletowo, różowo, biało oraz czerwono. Dzięki temu, że kwitnie od maja do października, zdobi balkon przez dłuższy czas.
To roślina niezbyt wymagająca, która dobrze rośnie niemal na każdej glebie. Preferuje jednak podłoże przepuszczalne, najlepiej z dodatkiem piasku, a także o lekko kwaśnym odczynie. Lobelia świetnie radzi sobie na słonecznych stanowiskach, gdzie promienie docierają przez większość dnia. Dzięki temu lepiej i bujniej kwitnie. Może rosnąć również w półcieniu, jednak tam liczba kwiatów będzie mniejsza.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, dlatego w trakcie ciepłych i suchych dni lobelię trzeba regularnie podlewać. Warto ją także nawozić, by kwitła przez cały sezon. Dobrze również systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, by w ich miejscu pojawiły się nowe.
W wiszącej doniczce posadzić można lobelie Fot. 123RF/PICSEL
Begonia zwisająca
Ten gatunek begonii także świetnie nadaje się do posadzenia w wiszącej doniczce. Podobnie jak lobelia kwitnie od maja do października, dlatego przez cały sezon wygląda efektownie na balkonie. Stanowisko dla begonii zwisającej powinno być półcieniste – w pełnym słońcu jej kwiaty i liście mogą ulec poparzeniu.
Chociaż gleba musi być stale lekko wilgotna, nie może być zalana. Rośliny się również nie zrasza. Begonia zwisająca najlepiej rośnie na podłożu żyznym i przepuszczalnym oraz lekko kwaśnym, najlepiej torfowym. Lubi też regularne dokarmianie nawozami.
Kwiaty begonii zwisającej są średniej wielkości. Najczęściej spotkasz płatki w kolorach: czerwonym, żółtym, różowym, herbacianym, białym i pomarańczowym.
Surfinia
Surfinia, która jest zwisającą odmianą petunii, to jeden z ciekawszych gatunków do uprawy w formie kuli. Wszystko dlatego, że roślina została wyhodowana w Japonii z wykorzystaniem inżynierii genetycznej. Kwitnie od maja do października, dlatego zdobi balkon czy taras wiele miesięcy. Ważne jednak, by odpowiednio o nią zadbać – wtedy będzie cieszyć oczy przez cały ten czas.
Stanowisko dla surfinii powinno być jasne i słoneczne. Im więcej promieni, tym lepiej kwitnie. Na półcienistym miejscu z rozproszonym światłem też da sobie radę, jednak wówczas kwiaty mogą być mniej bujne. Zadbaj także o to, by osłonić surfinię od deszczu i wiatru.
Surfinia tworzy piękne kwiatowe kule Fot. 123RF/PICSEL
Roślina wymaga żyznej i lekko kwaśnej gleby – najlepiej ziemi uniwersalnej wymieszanej z perlitem bądź piaskiem. W ciepłych dniach niezbędne może być codzienne nawadnianie (nawet 2 razy, rano i wieczorem). Roślina odwdzięczy się jednak pięknymi kielichowatymi kwiatami w wielu różnych barwach. Znajdziesz surfinie różowe, fioletowe, białe, czerwone, łososiowe czy żółte – idealnie dopasujesz kwiaty do kompozycji na swoim balkonie.
Werbena zwisająca
Werbena zwisająca to jedna z tych roślin, których nie znajdziesz w naturze, a jedynie jako ozdobę balkonu, tarasu czy ogrodu. Jej drobne kwiatuszki są zebrane w grona, a do najpopularniejszych kolorów należą czerwony, biały, fioletowy i różowy. Pojawiają się od czerwca do października i w przypadku odpowiednich warunków występują bez przerwy.
Najlepsze stanowisko dla werbeny zwisającej jest słoneczne lub półcieniste. Daje sobie jednak radę również w innych warunkach, jest też odporna na deszcz czy wiatr. Dobrze znosi ponadto dowolną ziemię, więc wystarczy wybrać dla niej uniwersalne ogrodowe podłoże. Roślinę w ciepłych miesiącach warto regularnie podlewać, żeby zadbać o wilgotność gleby.
Nemezja powabna
Nemezja powabna to niezbyt popularna roślina, która świetnie nadaje się jednak do uprawy jako wisząca kula na balkonie czy tarasie. Wytwarza piękne kwiaty, które kwitną od czerwca do sierpnia. Mają różne kolory, przede wszystkim biały, pomarańczowy, czerwony i różowy. Dostępne są też odmiany wielokolorowe.
Najlepszym stanowiskiem dla nemezji powabnej będzie to słoneczne, jasne i ciepłe. Warto ponadto osłonić roślinę od wiatru. Gleba dla tego gatunku powinna być żyzna i przepuszczalna, a także lekka. Podobnie jak w przypadku innych roślin lubiących słońce i nemezja powabna wymaga regularnego nawadniania. Jeśli chcesz, by kwitła obficie, stosuj także nawozy do roślin kwitnących.
Bakopa/sutera
To kolejny mniej popularny kwiat, ale za to naprawdę piękny i świetnie nadający się do tworzenia wiszących kul. Ma niewielkie kwiatuszki, które pojawiają się od maja do października. Najczęściej są białe, niebieskie i różowe.
Bakopa lubi żyzne i przepuszczalne podłoże, które warto regularnie podlewać. Roślina źle znosi przesuszenie, dlatego w ciepłych miesiącach niezbędne może być nawet codzienne nawadnianie. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne lub półcieniste. Warto też co 2-3 tygodnie stosować nawozy wieloskładnikowe.
Podobają ci się wiszące kule kwiatowe? Istnieje sporo gatunków, które idealnie nadają się takiej aranżacji! Wybierz rośliny dopasowane do warunków panujących na twoim balkonie i ciesz się przepiękną efektowną dekoracją przez całe lato.