Spis treści:
- Rozmnażanie winorośli ze sztobrów
- Przechowywanie sztobrów winorośli
- Ukorzenianie sztobrów winorośli
- Pielęgnacja sadzonek winorośli
Rozmnażanie winorośli ze sztobrów
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z rozmnażaniem winorośli jest zrozumienie, czym właściwie są sztobry i dlaczego są one tak ważne w uprawie tej rośliny. Otóż to młode fragmenty pędów, pochodzące z dorosłych winorośli i zazwyczaj nie dłuższe niż 30 cm. Te niepozorne patyczki cechują się ogromnym potencjałem do wzrostu. I wcale nie trzeba w to wkładać ogromu wysiłku ani posiadać doświadczenia – wystarczy odpowiednia i regularna pielęgnacja, a błyskawicznie zamienią się w samodzielne rośliny.
Do trzymania sadzonek winorośli potrzebujemy kilka fragmentów jej pędów. Fot. photozi/123RF.com
Przechowywanie sztobrów winorośli
Winorośl, choć kojarzy się z imponujących rozmiarów winnicami na wzgórzach w ciepłych krajach, może być uprawiana również w przydomowych ogrodach. Jeśli chcemy mieć ją u siebie, musimy zacząć od zdobycia wysokiej jakości sztobrów.
Poszukiwania sztobrów warto zacząć od sprawdzonych źródeł. Dlaczego? Ponieważ tylko zdrowe i silne sztobry zagwarantują nam sukces. Może to być cieszący się dobrą opinią sklep sadowniczy lub zaufany ogrodnik, który być może udostępni je nam za darmo. Pobrać je możemy tylko w odpowiednim momencie, czyli okresie spoczynku winorośli, przypadającym na przełom stycznia i lutego. Zaopatrzyć należy się w co najmniej kilka patyków, które przeobrażą się w sadzonki.
Przechowywanie sztobrów jest ważne zwłaszcza wówczas, gdy nie planujemy ich od razu sadzić. Najlepiej trzymać je w pozycji pionowej w chłodnym, delikatnie wilgotnym miejscu, na przykład w piwnicy lub garażu. Inną polecaną metodą pozostaje zakopanie ich w mokrym piasku lub torfie. To, czego chcemy przede wszystkim uniknąć, to wyschnięcie, ponieważ przesuszenie znacząco obniża zdolność sztobrów winorośli do ukorzenienia.
Sztobrów winorośli nie wolno nam wysuszyć. Fot. pintaal/123RF.com
Przeczytaj również: Obowiązkowy zimowy zabieg przy hortensjach. Gwarantuje bujne krzewy i dużo kwiatów
Ukorzenianie sztobrów winorośli
Ukorzenianie sztobrów to prosty proces, ale wymagający cierpliwości. Jeśli się w nią uzbroimy, z pewnością przyniesie satysfakcjonujące efekty. Najlepiej zacząć wczesną wiosną, gdy temperatura gleby jest już dostatecznie wysoka, a zagrożenie przymrozkami minęło.
Sztobry umieszczamy w przygotowanej do tego ziemi, tak aby co najmniej jeden pąk znajdował się pod powierzchnią gruntu. Następnie... czekamy. Ile? Mniej więcej kilka tygodni. Właśnie tyle w sprzyjających warunkach trwa wyrastanie z wierzchołków pędów młodych pąków, a z końcówek – korzeni. Od tego momentu winorośl, aby zamienić się w dorosłą roślinę, będzie potrzebowała jedynie regularnej pielęgnacji.
Pielęgnacja sadzonek winorośli
Jeśli chodzi o pielęgnację, należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej, umiarkowanej wilgotności gleby po posadzeniu. Choć winorośl potrzebuje stałego dostępu do wody, zdecydowanie źle toleruje jej nadmiar. Młodym winoroślom warto ponadto dostarczać składniki odżywcze, na przykład stosując kompost lub nawóz o niskiej zawartości azotu, co pomoże im w rozwoju.
O młodą winorośl trzeba umiejętnie zadbać. Fot. galinasharapova/123RF.com
W miarę jak rośliny będą stawały się coraz większe, uwagę warto zwrócić na ich przycinanie. Przez pierwszy rok ograniczyć się można do usuwania zbyt słabych lub uszkodzonych pędów, natomiast w kolejnych staramy się powoli formować rośliny. Najlepszy czas na przycinanie to wczesna wiosna lub późna zima, gdy winorośl jest jeszcze w stanie spoczynku.
Równie ważna pozostaje ochrona przed szkodnikami i chorobami. W tym zakresie poleca się dbanie o dobrą cyrkulację powietrza wokół krzewów, unikanie gęstego sadzenia i regularne usuwanie chwastów z otoczenia.
Rozmnażanie winorośli ze sztobrów to najprostsza dostępna metoda, dzięki której nawet początkujący ogrodnicy mogą w krótkim czasie osiągnąć imponujące rezultaty. Stworzenie winnicy we własnym ogrodzie błyskawicznie może więc przeistoczyć się z marzenia w rzeczywistość.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Siew pelargonii bluszczolistnej i rabatowej. Wiosną będziesz mieć burzę kwiatów w ogrodzie
Owijanie drzew owocowych opaskami z tektury falistej. Sposób na szkodniki