Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W październiku przytnij winorośl w specjalny sposób. W sezonie będziesz mieć duże zbiory

Warto przycinać winorośl, aby ją wzmocnić i zachęcić do wydawania nowych plonów oraz obfitego owocowania. Choć wiele osób myśli, że najlepszym czasem na przycinanie jest wiosna, to jesienią również warto poświęcić winorośli chwilę uwagi. W październiku przycinanie ma szczególne znaczenie dla przyszłorocznych zbiorów winogron. Dzięki naszym wskazówkom gałęzie będą się od nich uginać.

W październiku przytnij winorośl w specjalny sposób. W sezonie będziesz mieć duże zbiory
Przycięcie winorośli w październiku pozwala przygotować się roślinie do zimowego spoczynku. Fot. Mariusz Jurgielewicz/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego przycinanie winorośli jesienią jest ważne?

Winorośl jest rośliną, która bardzo pozytywnie reaguje na regularne przycinanie. Jesienne cięcie to okazja do pozbycia się pędów, które latem nadmiernie się rozrosły, a teraz mogą ograniczać dostęp światła i powietrza do wnętrza krzewu. To ważne, ponieważ odpowiednia cyrkulacja powietrza zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych, które mogą dotknąć roślinę w wilgotniejszych miesiącach zimowych.

Przeczytaj równieżZmieszaj z wodą i podlej winorośl. Grona będą duże, a owoce bardzo smaczne

Przycinanie winorośli w październiku pozwala także przygotować roślinę na zimowy spoczynek. Usunięcie niepotrzebnych pędów sprawia, że krzew nie traci energii na utrzymanie zbyt dużej ilości łodyg, a to pozwoli mu skupić się na przetrwaniu zimy i lepszym wzroście w kolejnym sezonie. Dzięki temu wiosną, gdy rozpoczyna się okres wegetacji, winorośl ma więcej siły na rozwój nowych, zdrowych pędów i obfite owocowanie.

Podczas jesiennego cięcia, tuż po ostatnich zbiorach, trzeba usunąć wszystkie uszkodzenia na winorośli. Fot. vigenm/123RF.com

Jak przycinać winorośl jesienią?

Ważne jest, aby do jesiennego przycinania winorośli używać ostrych narzędzi, takich jak sekator i piła ogrodnicza, które pozwolą na precyzyjne cięcie. Przed rozpoczęciem zabiegu należy zdezynfekować narzędzia, aby uniknąć wprowadzenia patogenów do ran powstałych po cięciu. Oto najważniejsze wskazówki dotyczącego tego zabiegu:

  • Podczas jesiennego cięcia należy usunąć wszystkie uszkodzone, chore oraz suche pędy.
  • Kolejnym krokiem jest skrócenie młodych, zielonych pędów, które rozwinęły się latem, na wysokość około 2-3 cm nad oczkiem.
  • Cięcie należy wykonywać pod lekkim skosem, co zapobiega gromadzeniu się wody na powierzchni rany, minimalizując ryzyko infekcji.

Jesienią nie warto przycinać zbyt intensywnie. Chociaż winorośl lubi radykalne cięcia, o tej porze roku musi utrzymać zasoby do przetrwania zimy bez szwanku.

Przeczytaj takżeCięcie powojników – jak to zrobić dobrze? Czy wszystkie clematisy trzeba przyciąć?

Rodzaje cięć winorośli

Zależnie od celu, jaki chcemy osiągnąć, przycinamy winorośl na kilka sposobów. Robimy przy tym cięcie odmładzające, na owocowanie oraz formujące. Wyjaśniamy, na czym każde z nich polega i kiedy je zastosować.

  • Cięcie odmładzające

Cięcie odmładzające jest znane także jako cięcie sanitarne. Jego celem jest usunięcie starych, zdrewniałych pędów, które mogą osłabiać cały krzew. Odmładzające cięcie przeprowadza się zazwyczaj wiosną, ale niektóre elementy tego zabiegu można wykonać także jesienią.

Jesienią usuwamy przede wszystkim chore i uszkodzone pędy, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób w trakcie zimowego spoczynku rośliny. Dzięki temu winorośl zachowa zdrowie i w kolejnym roku będzie mogła lepiej owocować.

  • Cięcie na owocowanie

Cięcie na owocowanie ma na celu maksymalizację zbiorów winogron w następnym sezonie. Skracanie pędów sprawia, że roślina kieruje swoje zasoby do mniejszej liczby łodyg, co z kolei sprzyja lepszemu rozwojowi owoców. Jesienią warto przyciąć pędy, które w minionym sezonie nie owocowały, co pozwoli na stymulację wzrostu nowych latorośli. Dzięki temu w kolejnym roku na tych pędach pojawią się większe i zdrowsze grona.

Jesienią można też delikatnie skorygować kształt winorośli. Fot. nenovbrothers/CanvaPro

Cięcie na owocowanie powinno być dokładne. Warto pozostawić na roślinie 6-8 pąków na każdym pędzie owocującym, co zapewni odpowiednią równowagę między liczbą owoców a ich jakością. Zbyt mocne przycięcie może spowodować, że winorośl wypuści wiele liści, co ograniczy produkcję owoców.

  • Cięcie formujące

Formowanie krzewu winorośli to zabieg, który pozwala nadać roślinie pożądany kształt. Cięcie formujące najczęściej wykonuje się w końcowej fazie zimy lub wczesną wiosną, ale przygotowania można rozpocząć już jesienią. Formowanie ma na celu uzyskanie odpowiedniej struktury krzewu, co ułatwia późniejszą pielęgnację i zbiory.

Jesienią można delikatnie skorygować kształt krzewu, usuwając pędy, które rosną w niepożądanym kierunku. Warto pamiętać, że dobrze uformowana winorośl jest bardziej odporna na choroby, ponieważ światło i powietrze mają lepszy dostęp do każdego fragmentu rośliny.

Jesień to dobry moment, aby usunąć nadmiar pędów, poprawić formę winorośli i przygotować roślinę na zimę. Zaplanuj prace na październik i postępuj zgodnie z naszymi radami, a uzyskasz zadowalające efekty już za kilka miesięcy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jesienne sadzenie piwonii. Jak przygotować ziemię i sprawdzone sposoby sadzenia

Jakie róże posadzić jesienią? Te odmiany poleca Polskie Towarzystwo Różane

Co zrobić z hortensjami, które się pokładają? Prosty trik ogrodnika

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.