Porady ogrodnicze

Mszyce na pomidorach. Jak je zwalczać? Oto niezawodne domowe opryski na mszyce

Mszyce na pomidorach mogą pojawiać się w uprawie gruntowej, pod osłonami, a także na balkonie i w domu. Już widok pojedynczych osobników powinien nas zaniepokoić, gdyż owady w błyskawicznym tempie rozmnażają się, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla upraw. Jak chronić pomidory przed mszycami? Jakie są najlepsze naturalne sposoby na zwalczanie tych szkodników?

Mszyce na pomidorach. Jak je zwalczać? Oto niezawodne domowe opryski na mszyce
Mszyce na pomidorach żerują przede wszystkim na liściach, pędach oraz pąkach kwiatowych. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Skąd biorą się mszyce na pomidorach?

Mszyce to niewielkie owady osiągające wielkość od 2 do 5 mm. Mimo niewielkich rozmiarów są bardzo groźnymi szkodnikami. Mszyce mogą zasiedlać niemal wszystkie gatunki kwiatów i roślin w ogrodzie. Pobierając pokarm, wprowadzają do rośliny toksyczną dla niej ślinę, która zaburza metabolizm w obrębie zaatakowanej części rośliny. Skutkiem masowego żerowania mszyc jest skręcanie i zginanie pędów, żółknięcie, deformowanie się i zwijanie liści.Mszyce na pomidorach żerują przede wszystkim na liściach, pędach oraz pąkach kwiatowych. Plaga mszyc na pomidorach może wiązać się z inwazją mrówek, ponieważ oba gatunki żyją ze sobą w symbiozie. Mrówki chronią mszyce i korzystają z ich odchodów w postaci spadzi – wydzieliny bogatej w substancje odżywcze. Ponadto rozwojowi mszyc sprzyja zagęszczenie roślin i chwastów.

Czytaj również: Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów. Jak stosować oprysk z mleka

Pomidory są dość trudne w uprawie i często łapią je choroby. Dowiedz się, jak je zwalczyć przy użyciu mleka Fot. 123RF/PICSEL

Jakie mszyce występują na pomidorach?

W Polsce występuje około 800 gatunków i podgatunków mszyc. Różnią się od siebie wyglądem, m.in. barwą, uskrzydleniem czy rozmiarem. Są trzy najczęściej występujące gatunki mszyc na pomidorach w ogrodzie:

  • mszyca brzoskwiniowa,
  • mszyca ogórkowa,
  • mszyca ziemniaczano-smugowa.

Najczęściej występującym gatunkiem jest mszyca brzoskwiniowa. Ciało osobników dorosłych ma długość 2,1–2,3 mm, jest barwy jasnoróżowej, żółtej lub jasnozielonej. Z kolei mszyca ogórkowa ma barwę jasnożółtą lub zieloną o długości podobnej do mszycy brzoskwiniowej. Natomiast największym gatunkiem jest mszyca ziemniaczano-smugowa. Jej ciało jest smukłe, o długości 2-4 mm, zwykle koloru zielonego, ale może też być różowe lub czerwone (w zależności od uprawy, w której żeruje).

Czytaj również: Jak przyszpieszyć dojrzewanie pomidorów?

Jak chronić pomidory? Sposoby na mszyce

Kluczem do sukcesu w ochronie pomidorów przed mszycami jest zapewnienie krzewom jak najlepszych warunków i systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W tym przypadku bardzo duże znaczenie odgrywa usuwanie chwastów, które mogą być roślinami żywicielskimi dla szkodnika.

Dobrym sposobem na zwalczanie mszyc na pomidorach jest zastosowanie żółtych tablic lepowych, które pomogą wyłapać pojawiające się szkodniki. Tabliczkę należy umieścić nad wierzchołkami roślin, możliwie jak najbliżej krzewów, jednak w taki sposób, by gałązki nie przywarły. By chronić pomidory przed mszycami nie można doprowadzić do przesuszenia krzewów oraz używać letniej wody do podlewania, ponieważ ograniczy to stres fizjologiczny. Ochrona pomidorów przed mszycami to również stosowanie nawozów wieloskładnikowych o zbilansowanym składzie. Najlepiej stosować nawozy w formie płynnej, ponieważ są one najszybciej przyswajane przez rośliny.

Czytaj również: Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki. Jak stosować?

Jak stosować oprysk drożdżowy w uprawie pomidorów i ogórków? Wyjaśniamy! Fot. 123RF/PICSEL

Opryski na mszyce na pomidorach. Jak stosować?

Strategie walki z mszycami na pomidorach są różne. Środki chemiczne powinno stosować się jednak w ostateczności, gdy mamy do czynienia z kolonią owadów w ogrodzie. Na początek można skorzystać z naturalnych oprysków. W zwalczaniu mszyc sprawdzą się preparaty sporządzone z:

  • pokrzywy,
  • czosnku,
  • cebuli,
  • tytoniu,
  • mniszka lekarskiego.

Opryski na mszyce na bazie tych roślin nie tylko pomogą usunąć szkodniki, ale również poprawią kondycję i odporność krzewów. Ważnym czynnikiem są aktualne temperatury. Opryski na mszyce należy wykonywać po południu, unikając pełnego słońca. Pod wpływem wysokiej temperatury ekologiczne preparaty mogą bowiem stracić swoje właściwości.

Przepisy na opryski na mszyce na pomidorach

Oprysk z cebuli na mszyce na pomidorach przygotowuje się, zalewając 10 litrami wody 200 gramów pokrojonej cebuli wraz z łuskami. Mieszankę gotuje się na małym ogniu przez pół godziny. Po ostudzeniu będzie ona gotowa do użytkowania. Najwygodniej użytkować ją przy wykorzystaniu butelki z atomizerem.

Równie prosty w przygotowaniu jest oprysk na mszyce na pomidorach z użyciem czosnku. Czego potrzebujemy? Trzech średniej wielkości ząbków czosnku (około 25 g) i 1 litra chłodnej wody. Czosnek drobno kroimy i wrzucamy do naczynia, po czym zalewamy wodą. Tak przygotowany wywar odstawiamy na dobę w ciepłe miejsce, lecz nienasłonecznione. Preparat przed użyciem należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. Do uzyskania jak najlepszych efektów oprysk z cebuli lub czosnku należy wykonać nawet kilka razy w miesiącu. Wywar może być stosowany również profilaktycznie – zanim jeszcze mszyce zdążą zaatakować pomidory.

Czytaj również: Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się mszyc i kleszczy z ogrodu

cebula Naturalny oprysk z cebuli jest sprzymierzeńcem w walce m.in. mszycami. Fot.123RF.com

Papierosy to szkodliwe używki, ale sam tytoń może pomóc w walce z mszycami. Do zrobienia oprysku na mszyce z tytoniu potrzebujemy ok. 50 g tytoniu (można upić paczkowany) oraz 0,5 l wody. Wsypujemy tytoń do słoika i zalewamy gorącą (ok. 70-80 st. C) wodą. Zamykamy słoik i odstawiamy na około dobę. Gotowy wywar odcedzamy ( na sitku lub przez gazę) i rozcieńczamy go (ok. 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody).

By oprysk z tytoniu na mszyce na pomidorach lepiej trzymał się na zaatakowanych przesz szkodniki częściach rośliny, możemy dodać do niego szarego lub potasowego mydła (stołowa łyżka na litr oprysku).

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Czy jest tu ktoś kto mógłby pomóc mojej znajomej która choruje na schizofrenię i niema rodziny, i mieszka sama. Wyślij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 fundacja Avalon.miej serce i patr sercem

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mszyce na pomidorach. Jak je zwalczać? Oto niezawodne domowe opryski na mszyce"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.