Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne sadzenie piwonii. Jak przygotować ziemię i sprawdzone sposoby sadzenia

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które każdego roku ozdabiają polskie ogrody swoimi wspaniałymi, pełnymi kwiatami. Te są charakterystyczne, bujne, a cieszą nie tylko oko, ale też inne zmysły swoim zapachem. Jesienne sadzenie pozwoli ci odkryć te wszystkie zalety wiosną. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

Jesienne sadzenie piwonii. Jak przygotować ziemię i sprawdzone sposoby sadzenia
Najlepsza pora na sadzenie piwonii w ogrodzie to jesień. Jeśli zrobisz to dobrze, odwdzięcza się bogatym kwitnieniem. Fot. bgwalker/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego sadzenie piwonii jesienią jest najlepsze?

Jesienne sadzenie piwonii to sprawdzony sposób, który zapewnia roślinom najlepsze warunki do zakorzenienia się przed nadchodzącą zimą. Piwonie są roślinami wieloletnimi, a to oznacza, że kwitną przez wiele lat na tym samym stanowisku. Aby zapewnić im długowieczność i obfite kwitnienie, trzeba jednak przygotować im stanowisko i zadbać o kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sadzenie piwonii jesienią oznacza:

  • zakorzenienie przed zimą – jesień to czas, kiedy gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja rozwijaniu się korzeni. Rośliny mają szansę dobrze się ukorzenić przed nadejściem chłodniejszych miesięcy, co daje im lepszy start wiosną,
  • odpoczynek rośliny – jesienne sadzenie piwonii pozwala roślinie skupić się na rozwoju korzeni, a nie na wytwarzaniu kwiatów. Wiosną, gdy rusza okres wegetacyjny, piwonie mogą skoncentrować się na wzroście pędów i kwiatów,
  • mniejsze ryzyko chorób i szkodników – jesień to czas, kiedy aktywność wielu szkodników i chorób spada. To idealny moment na sadzenie roślin, które mają mniejsze ryzyko zaatakowania przez pasożyty.

Posadzone jesienią piwonie lepiej się ukorzeniają, mniej chorują. Fot. Maria Brzostowska/CanvaPro

Jak przygotować glebę do sadzenia piwonii?

Dobrze przygotowane stanowisko jest ważne, jeśli nie najważniejsze w sadzeniu piwonii jesienią. Rośliny te preferują miejsca słoneczne lub lekko zacienione, o dobrze przepuszczalnej glebie.

Najważniejsze, aby zapewnić kwiatom dostęp do słońca przez minimum 6 godzin dziennie – inaczej mogą nie zakwitnąć! Jednocześnie powinno to być miejsce osłonięte od wiatru, którego podmuchy byłyby w stanie połamać łodygi i uszkodzić je w nieodwracalny sposób. Dla lepszego przepływu wody (piwonie nie tolerują jej zastojów i szybko gniją), w podłoży wykonać drenaż.

Przeczytaj również: Jak wykonać drenaż trawnika w ogrodzie? Kiedy warto to zrobić?

Piwonie preferują glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6-7). Kluczowe jest jednak, aby gleba była żyzna i dobrze przepuszczalna. Niestety, nie zawsze możemy cieszyć się takim podłożem w swoim ogrodzie, dlatego też trzeba odpowiednio o nie zadbać, planując jesienne:

  • przekopanie gleby – przed posadzeniem piwonii, glebę należy głęboko przekopać (na głębokość około 40-50 cm), aby była luźna i dobrze napowietrzona,
  • nawożenie – do gleby warto dodać kompost lub dobrze rozłożony obornik. To dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych na start. Unikaj jednak świeżego obornika, który może spalić młode korzenie,
  • poprawa drenażu – jeśli gleba w twoim ogrodzie jest ciężka, gliniasta i ma tendencję do zatrzymywania wody, warto dodać do niej piasku lub żwiru, aby poprawić jej przepuszczalność. Dzięki temu unikniesz gnicia korzeni,
  • wapnowanie gleby – jeśli gleba w twoim ogrodzie jest kwaśna, warto przed sadzeniem piwonii zastosować wapno ogrodnicze, aby podnieść jej pH do odpowiedniego poziomu.

Wiosną, po rozwoju pierwszych pędów, piwonie warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Fot. Mindstyle/CanvaPro

Jesienne sadzenie piwonii krok po kroku – wskazówki ogrodnika

Jesienne sadzenie piwonii to proces, który wymaga staranności, ale przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że rośliny będą rosły zdrowo i obficie kwitły. Oto instrukcja krok po kroku, jak to zrobić, inspirowana poradami mojego znajomego - doświadczonego ogrodnika.

1. Przygotuj dołki, w których umieścisz sadzonki.

  • Wykop dołki o głębokości około 40-50 cm i szerokości 30-40 cm. Dołki powinny być na tyle głębokie, aby zmieściły całe korzenie rośliny.
  • W dnie dołka warto umieścić warstwę drenażu z grubego żwiru lub drobnych kamyków, zwłaszcza jeśli gleba jest ciężka i gliniasta. Dzięki temu unikniesz nadmiernego gromadzenia się wody w pobliżu korzeni.

2. Umieść w dołkach rośliny na odpowiedniej głębokości

  • Korzenie piwonii należy umieścić w dołku w taki sposób, aby pąki wzrostowe znajdowały się na głębokości około 3-5 cm poniżej powierzchni ziemi. To bardzo ważne, ponieważ zbyt głębokie posadzenie może ograniczyć kwitnienie rośliny.
  • Piwonie lubią mieć dużo miejsca do rozwoju, dlatego odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 80-100 cm. Dzięki temu każda roślina będzie miała odpowiednią przestrzeń do wzrostu.

3. Zasyp korzenie roślin w dołkach – uważaj na puste przestrzenie

  • Po umieszczeniu piwonii w dołku, delikatnie zasyp korzenie ziemią, starając się unikać tworzenia pustych przestrzeni wokół korzeni. Gleba powinna być lekko ubita, aby zapewnić roślinie stabilność, ale jednocześnie nie powinna być zbyt zbita, aby umożliwić swobodny rozwój korzeni.
  • Po zasypaniu dołka, roślinę warto obficie podlać, co pomoże w osadzeniu gleby i zapewni korzeniom dostęp do wody.

4. Wykonaj ściółkowanie konieczne przed zimą

  • Aby ochronić piwonie przed mrozem, warto na zimę zastosować warstwę ściółki wokół rośliny. Można do tego użyć kory, słomy, liści czy torfu. Ściółka nie tylko zabezpieczy roślinę przed niskimi temperaturami, ale także pomoże utrzymać wilgoć w glebie.
  • Na wiosnę ściółkę należy usunąć, aby umożliwić roślinie swobodny wzrost.

Przeczytaj równieżJak sadzić i uprawiać piwonie w ogrodzie. Kiedy piwonia zakwitanie po posadzeniu?

Jak pielęgnować piwonie w oczekiwaniu na kwitnienie?

Jesienne sadzenie piwonii to dopiero początek. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o rośliny w kolejnych miesiącach. Po posadzeniu, piwonie należy regularnie podlewać, szczególnie jeśli jesień jest sucha. Warto jednak unikać nadmiernego podlewania, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Wiosną, po rozwoju pierwszych pędów, piwonie warto zasilić nawozem wieloskładnikowym, aby zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych. Rośliny te są stosunkowo mało wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, ale warto co kilka lat je przesadzać, aby dać im wigor do wzrostu i kwitnięcia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze rośliny zadarniające. Sprawdzą się zamiast trawnika, umocnią skarpę

Czy gałęzie można wrzucać do kompostownika? Odpadów z tych drzew lepiej tam nie dodawaj

Wzmacnia kwitnienie, użyźnia glebę, odstrasza ślimaki. Jak stosować popiół drzewny jesienią?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.