Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niewiele wymagają i kwitną aż do jesieni. Jak uprawiać dzwonki na balkonie i w ogrodzie?

Dzwonki to bardzo popularne kwiaty, które zdobią ogrody i przydomowe rabatki. Są piękne i łatwe w uprawie, a różnorodność gatunków dzwonków jest imponująca. Nietrudno więc znaleźć wśród z nich coś dla siebie. Poznaj najważniejsze gatunki. 

Niewiele wymagają i kwitną aż do jesieni. Jak uprawiać dzwonki na balkonie i w ogrodzie?
Dzwonki pięknie kwitną aż do jesieni. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dzwonek — co to za kwiat? Charakterystyka rodzaju 

Campanula to łacińska nazwa rodzajowa i oznacza małe dzwonki. Kwiat ten w warunkach naturalnych rośnie w klimacie umiarkowanym półkuli północnej – w tym na Półwyspie Bałkańskim i na Kaukazie. Największa różnorodność gatunków, bo około 200, występuje w rejonie Morza Śródziemnego.  

Campanula należy do rodziny dzwonkowatych — Campanulaceae, w której występuje 80 rodzajów roślin, a w tym ok. 2400 gatunków. Najczęściej spotkasz ją na łąkach, pastwiskach w parkach i w górach między skałami, rzadziej w lasach. Kwiaty dzwoneczki obecnie występują praktycznie wszędzie, poza Antarktydą i terenami wielkich pustyni. W Polsce występuje 19 dziko rosnących gatunków. W większości są to rośliny zielne i byliny, jednak istnieje wśród nich kilka odmian dwuletnich i jednorocznych.  

Jak wyglądają rośliny z rodzaju dzwonków? 

Korzenie roślin tego rodzaju to zazwyczaj pojedyncze, długie kłącza, czasami jednak szyjka korzeniowa jest skrócona i zgrubiała, mniej lub bardziej mięsista. Liście dzwonków są niepodzielne i wyrastają skrętolegle, natomiast u niektórych odmian liście dolne tworzą rozetę liściową. W zależności od gatunku różnią się pod względem długości, szerokości i wyglądu krawędzi.  

Rodzaj Campanula charakteryzuje się szybkim wzrostem i jego przedstawiciele mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości. Jego dekoracyjną częścią są kwiaty – dzwoneczki 

 • Dzwonki mogą być sztywno osadzone w gronach lub pojedynczo zwisać na łodygach.  
 • Kielich składa się z pięciu zrośniętych płatków i może mieć kształt dzwonkowaty, miseczkowaty, kubeczkowy lub lejkowaty.  
 • Końce płatków zwykle są rozcięte w górnej części do ⅔ długości korony.  
 • Pręciki rzadko są zrośnięte, jest ich pięć, a ich nitki są orzęsione i spłaszczone.  
 • Pylnik jest dłuższy od nitek, a zalążnia jest zrośnięta z dnem kwiatowym.  
 • Szyjkę słupka zwieńczają zwinięte na szczycie zalążnie, których liczba jest równa owocolistkom.  

Są to rośliny głównie zapylane przez pszczoły, w razie braku owadów może dojść do samozapylenia. Zdarza się, że dzikie pszczoły i trzmiele oprócz spijania nektaru chętnie nocują we wnętrzu kwiatów. Wśród odmian znajdziesz również takie, które świetnie czują się nie tylko na balkonie i tarasie, ale również w domu. Jeżeli zadbasz o nie odpowiednio, będą kwitły od marca do października. 

Przeczytaj również: Piękna i niewymagająca bylina, która kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Jak uprawiać żeniszek meksykański?

Dzwonki świetnie sprawdzają się posadzone na rabatach i skalniakach. Fot. 123RF.com

Campanula — gatunki i odmiany 

W ogrodnictwie można spotkać dwie podstawowe grupy dzwonków do uprawy w ogrodzie. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków, które wśród nich występują, ale warto poznać te najczęściej sadzone; 

Pierwsza grupa to niskie gatunki dzwonków, które osiągają wysokość od 10 do 25 cm: 

 • Dzwonek Karpacki — dorasta do 15 - 20 cm ma duże niebieskie lub białe kwiaty, ciekawe odmiany, które warto wymienić to `Alba`, `White Clips`, `Thor Pedo`, `Pearl Deep Blue`; 
 • Dzwonek Gargański — charakteryzuje się drobnymi, niebieskimi kwiatami o mocno rozchylonych płatkach; 
 • Dzwonek Drobny — o licznych, błękitnych kwiatach i wzniesionych pędach; 
 • Dzwonek Poszarskiego — kwitnie obficie, ma niebieskie, mocno rozłożone kwiaty. 

Grupę drugą tworzą gatunki wysokie: 

 • Dzwonek Kropkowany — dorasta do około 60 cm, ma duże kwiaty zazwyczaj intensywnie purpurowe i białe, a ciekawe odmiany to; `Hot Lips`, `Kent Belle`, `Reifock`; 
 • Dzwonek Brzoskwiniolistny — osiąga wysokość do 1 - 1,2 m, ma duże kwiaty białe lub lawendowe, odmiany, które należy wymienić to; `Takion White`, `Kelly`s Gold` i `Azure Beauty`; 
 • Dzwonek Skupiony — bylina dorasta do 50 cm wysokości na szczycie pędów niebieskie kwiaty, tworzą okrągłe kwiatostany; 
 • Dzwonek Ogrodowy — dorasta do 0,5 - 1 m ma duże kwiaty o zrośniętych płatkach a ich barwa to biała, różowa, niebieska lub fioletowa. 

Przeczytaj również: Penstemony - dekoracyjne dzwonki idealne na rabaty i skalniaki. Jak je uprawiać?

Dzwonki — stanowisko i wymagania 

Dzwonki to rośliny ogrodowe łatwe w uprawie. Kwiaty wysokie preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste. Natomiast dzwonek szerokolistny poradzi sobie nawet w cieniu. Niższe odmiany, których liście są drobne i wąskie, mogą rosnąć w miejscach bardziej nasłonecznionych. Dzwonki wymagają dobrze przepuszczalnej i lekko wilgotnej gleby, która zapobiega gniciu korzeni. Ziemia powinna być także bogata w wapń, próchnicza najlepiej gliniasto-piaszczysta. Odmiany kobiercowe natomiast poradzą sobie nawet na podłożu jałowym. 

Istnieje wiele odmian dzwonków. Fot. 123RF.com

Dzwonki — sadzenie i rozmnażanie 

Dzwonki do gruntu powinieneś sadzić wczesną wiosną, gdy ziemia nie będzie przemarznięta, choć lekkie nocne przymrozki im nie zaszkodzą. Jak to zrobić? 

 • Przed posadzeniem roślin glebę przekop na głębokość 30 cm i zasil nawozami organicznymi. Dziura, do której będziesz sadzić rośliny, powinna odpowiadać wielkości bryle korzeniowej sadzonki.  
 • Zachowaj odstęp wielkości 30 × 40 cm między kwiatami, a na 1 m² umieść ok. 10 roślin.  
 • Zaraz po posadzeniu dzwonki podlej obficie wodą i wyłóż wokół warstwę kory mulczującej.  

Stosowana jest także metoda wysiewu.  

 • Roślinę możesz wiosną wysiewać do pojemników, a latem młode dzwonki sadzić w ogrodzie.  
 • Od maja do czerwca nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Wówczas okryj wilgotne podłoże włókniną na 2 - 3 tygodnie, aż do wzejścia roślin.  
 • Po kolejnych 2 - 3 tygodniach przerwij dzwonki w rozstawie co 10 cm.  
 • W sierpniu rozsadź kwiaty w rozstawie co 30 cm. Roślina zakwitnie w drugim roku.  

Pamiętaj o okryciu młodych dzwonków wyściółką ze świerkowych gałązek, aby przetrwały zimę. Dzwonki ogrodowe wieloletnie mogą kwitnąć nawet do 3 lat, jednak po tym czasie często ich łodygi drewnieją. Łatwo wtedy uzyskasz nowe rośliny poprzez rozmnażanie za pomocą pędów. 

Dzwonki ogrodowe kwitną przez kilka lat. Fot. 123RF.com

Pielęgnacja dzwonków 

Dzwonek w ogrodzie nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W większości są to odmiany mrozoodporne z wyjątkiem dzwonka równolistnego, którego na czas zimy powinieneś przenieść do pomieszczenia o temperaturze 10°C.  

Przez cały okres wegetacji dzwonki należy regularnie nawozić. Wyższe odmiany wymagają podpórek, które będą je chronić przed wiatrem. Co 3 - 4 lata warto każdą roślinę wykopać i podzielić na mniejsze części. W ten sposób odmłodzisz ją i pobudzisz do dalszego kwitnienia.  

Dzwonków nie trzeba przycinać, usuwaj natomiast zwiędłe i przekwitłe kwiaty, dzięki temu rozkwitnie jeszcze piękniej. Podlewaj dzwonki regularnie i stosownie do panujących warunków atmosferycznych. 

Dzwonek — choroby i szkodniki 

Rodzaj narażony jest na choroby grzybowe takie jak: 

 • zgnilizna podstawy pędu, 
 • rizoktonioza, 
 • mączniak prawdziwy, 
 • plamistość liści. 

Wśród szkodników atakujących dzwonki należy wymienić: 

 • przędziorka chmielowca, 
 • wytężcie ogrodowe, 
 • miniarka powszechniaka. 

Dzwonki — zastosowanie 

Dzwonki niskie wykorzystuje się do uprawy w ogródkach skalnych, na murkach i obrzeżach rabat. Tworzą one zwarte skupiska, które spełniają funkcję zadarniającą. Doskonale prezentują się w skrzynkach i doniczkach na balkonach lub tarasach. Można je stosować w nasadzeniach drzewiastych. Wysokie odmiany doskonale pasują na rabaty bylinowe jako kwiaty cięte. Warto je sadzić w towarzystwie krzewów, choć równie dobrze wyglądają samotnie. Dobrze udają się na rabatach z takimi roślinami jak lwia paszcza, nagietek, maki, orliki, wiesiołki czy nachyłki. Jeżeli posadzisz je w dużych grupach, utworzą wtedy barwne, kwietne dywany. 

Przeczytaj również: Balkon marzeń w odcieniach fioletu. Oto 7 fioletowych roślin do donicy

Istnieje wiele pięknych roślin o kolorze fioletowym, które idealnie nadają się do uprawy w donicach. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.