Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 4,50 zł i kłopot z głowy

Kostka brukowa to populary materiał wykorzystywany m.in. do budowy chodników czy podjazdów. Chociaż ma mnóstwo zalet, z biegiem czasu może stać się idealnym miejscem dla rozwoju mchu i chwastów. Aby się ich pozbyć, wcale nie musimy sięgać po agresywne środki chemiczne, które są szkodliwe nie tylko dla środowiska, lecz także dla nas. Wystarczy wypróbować skuteczny sposób za grosze, a mech i chwasty w mig znikną z kostki brukowej.   

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 4,50 zł i kłopot z głowy
Chwasty i mech na kostce brukowej to prawdziwe utrapienie wszystkich posiadaczy przydomowych alejek i podjazdów. Fot.123RF,com

Spis treści:

Kostka brukowa to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów, który wykorzystywany jest do wykańczania nawierzchni takich jak chodniki, ścieżki, podjazdy, parkingi czy przestrzenie domowe. Jest trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym prezentuje się bardzo estetycznie.

Niestety kostka brukowa, mimo licznych zalet, ma jedną dosyć dużą wadę. Pomiędzy płytkami, jak również na nich lubią się pojawiać mech i chwasty. Walka z nimi bywa równie żmudna, co mało skuteczna. W naszym artykule zdradzamy sprawdzony sposób na walkę z chwastami oraz mchem na kostce. Podpowiadamy również, jak zapobiegać zielenieniu kostki brukowej.  

Skąd się bierze mech na kostce brukowej?

Mech na kostce brukowej to wyjątkowo częsty widok. Dlaczego się tam pojawia? Najczęstszą przyczyną jego występowania jest zacienienie i wilgoć, ponieważ jest to jego naturalne środowisko. Może do tego doprowadzić regularne zraszanie podjazdu np. przy podlewaniu trawnika. Ponadto doskonale rozwija się w pobliżu oczek wodnych i innych zbiorników.

To nie wszystko. Porastające kostkę brukową wykwity są również efektem przemian wodorotlenowych, na przykład po zaistniałym remoncie. Niezależnie od przyczyny powstawania, mech na kostce brukowej nie wygląda estetycznie oraz sprawia, że nawet najlepiej uporządkowane miejsce wygląda na zaniedbane.    

Wyrastające w szczelinach między kostkami bruku chwasty są kolejnym problemem. W większości przypadków często produkują nasiona zdolne do długotrwałego przebywania w stanie spoczynku. Mogą kiełkować dopiero wtedy, gdy wystąpią odpowiednie warunki (np. zostaną wystawione na działanie światła). Chwasty szybko przystosowują się do nowych warunków, dlatego bez problemu wyrastają nawet w przestrzeniach pomiędzy kostkami brukowymi.   

mech na kostce brukowej Chwastów z kostki brukowej można szybko i skutecznie pozbyć się naturalną metodą. Fot.123RF.com

Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu i chwastów?

Jest kilka sposobów, za pomocą których możemy usunąć mech i chwasty z kostki brukowej. Niektóre z nich należy powtarzać, aby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt. Podstawową metodą walki z chwastami i mchem jest ich mechaniczne usuwanie wraz z korzeniami. W różnych sklepach z akcesoriami do ogrodu i domu można kupić specjalne narzędzie, które pomogą nam usunąć niechciane rośliny z kostki brukowej. Skuteczną metodą na pozbycie się mchu i chwastów jest również wypalanie za pomocą palnika gazowego. Na rynku można znaleźć też wiele preparatów chemicznych, które pozwolą ci w pełni zwalczyć nieproszone rośliny z kostki brukowej.

Przeczytaj również: Wyczesywanie mchu z trawnika to za mało. Jesienią trzeba zrobić jeszcze jeden zabieg

Genialny trik na pozbycie się mchu i chwastów z kostki brukowej

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem powyższych metod, pozbądź się mchu i chwastów domowym, a co najważniejsze – ekologicznym sposobem. Tutaj z pomocą przychodzi nam ocet. Zazwyczaj każdy ma go w swojej kuchni. Dzięki zawartości kwasu octowego ocet sprawia, że mech i chwasty wysychają, obumierając wraz z korzeniami. Ponadto gleba potraktowana tym roztworem jest bardziej odporna na wyrastanie nowych roślin.

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej krok po kroku?

  1. Aby pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej zalecany jest ocet spirytusowy o stężeniu 10-20 proc. Posiada on odpowiedni poziom kwaskowości, który jest niezbędny, jeśli chodzi o usuwanie niechcianych roślin z kostki. Z kolei ocet winny nie zadziała, ponieważ ma właściwości alkaliczne, a jego pH jest zasadowe.

  2. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1 (na pół litra octu dajemy 250 ml wody). Co ważne, za taki oprysk zapłacimy około 4,50 zł. Pamiętajmy przy tym, aby to ocet wlewać do wody, a nie odwrotnie, gdyż możemy się poparzyć. Po zmieszaniu tych składników przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem i obficie spryskaj kostkę brukową. Ważne jest, aby dokładnie rozprowadzić substancję po porośniętych miejscach.

  3. Gdy chwasty są wyjątkowo uciążliwe, użyj octu bez rozcieńczenia. Zachowaj jednak przy tym należytą ostrożność (aplikuj ocet bezpośrednio na samą roślinę oraz glebę wokół niej np. pędzlem, by nie rozpylać roztworu dookoła).   

  4. Zabieg mieszanką zaleca się wykonywać w dni suche i słoneczne, ponieważ rosa, a także nadmierna wilgoć może sprawić, że ocet ulegnie rozcieńczeniu i nie zadziała na mech i chwasty tak jak powinien, a nasza praca pójdzie na marne. Ponadto dzień musi być też bez wiatru, aby nie ryzykować, że oprysk przedostanie się na inne rośliny, uprawiane w pobliżu.   

  5. Zanim wykonasz oprysk, sprawdź działanie octu na małej powierzchni. Chociaż ocet nie powinien powodować powstawania przebarwień na czyszczonej powierzchni, warto jednak wykonać próbę w mniej widocznym miejscu.

  6. Na efektywność octu w zwalczaniu chwastów i mchu z kostki brukowej wpływa także częstotliwość wykonywania oprysku. Największą skuteczność osiąga się po kilkukrotnym użyciu roztworu w tygodniowych odstępach. Po wykonaniu 2-3 takich zabiegów, zauważymy, że chwastów odrasta coraz mniej.

  7. Nie stosuj żadnych roztworów solnych, które mogą odbarwić kostkę brukową.

chwasty na kostce brukowej Mech i chwasty w szczelinach między kostkami brukowymi to uciążliwy problem. Fot.123RF.com

Jak zapobiegać rośnięciu mchu i chwastów na kostce brukowej?

Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto przeciwdziałać wyrastaniu chwastów i mchu już podczas układania kostki brukowej.

  • Odpowiednia podbudowa – kostka brukowa w żadnym przypadku nie powinna być układana bezpośrednio na gruncie rodzimym. Aby zminimalizować ryzyko zachwaszczenia podjazdu i ścieżek, dobrze będzie wykonać podbudowę betonową z dużą zawartością cementu. W takim podłożu nie przyjmie się żaden chwast.

  • Spadki nawierzchni brukowej – muszą zostać wykonane w taki sposób, aby woda mogła swobodnie spływać z kostki bezpośrednio na trawnik.

  • Dobra jakość kostki brukowej – im lepsza kostka, tym bardziej praktyczna, nie jest tak narażona na powstawanie pęknięć, a ilość niechcianej roślinności w przestrzeniach kostki brukowej jest mniejsza.

Jak często czyścić kostkę brukową?

Szacuje się, że kostkę brukową należy czyścić przynajmniej 3 razy w ciągu roku, natomiast okres poprzedzający nadejście zimy jest szczególnie ważny dla naszych podjazdów i ścieżek. Jesienią należy nie tylko porządnie wyczyścić kostkę brukową, lecz także usunąć chwasty i mech ze szczelin znajdujących się pomiędzy poszczególnymi elementami. Okazuje się, że nawet drobna roślinność może spowodować uszkodzenia w strukturze bruku.

Ponadto oczyszczoną i odchwaszczoną kostkę brukową należy przed zimą zaimpregnować, co pozwoli dodatkowo zabezpieczyć ją przed niekorzystnym działaniem zimowych warunków atmosferycznych. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do impregnacji kostek brukowych. Mogą one zapewnić różne zabezpieczenie: hydrofobowe powierzchni, odświeżające i wzmacniające kolor, a nawet mogą powstrzymać wyrastanie chwastów.

Przeczytaj również: Odkażanie szklarni po uprawach. Jak i czym użyźnić glebę w szklarni?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.