Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby mieć dużo ogórków. 10 wskazówek nie tylko dla początkujących

Pogoda za oknem robi się coraz cieplejsza, a to oznacza, że nadszedł dobry moment na sadzenie ogórków. Są to jedne z najbardziej kapryśnych roślin w naszym ogródku warzywnym. Z tego powodu podpowiadamy, jak sadzić i dbać o te rośliny, aby wkrótce dały obfite i zdrowe plony. Poznaj 10 rad, dzięki którym będziesz mieć pewność, że ogórki będą się pięknie rozwijać.

Co zrobić, żeby mieć dużo ogórków. 10 wskazówek nie tylko dla początkujących
Uprawa ogórków nie należy do trudnych, ale by mieć dużo zdrowych warzyw, trzeba stosować się do kilku zasad. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Uprawa ogórków gruntowych nie należy do trudnych. Dzięki tym wskazówkom będziesz wiedzieć, w jaki sposób o nie zadbać. Poznaj najważniejsze informacje na temat uprawy ogórków, dzięki którym zapewnisz sobie w tym sezonie obfite i zdrowe plony.

Uprawa ogórków gruntowych. To musisz wiedzieć

  • Odmiana

Warto wybierać odmiany ogórków, które poradzą sobie w naszym ogrodzie. Jeśli mamy problem ze szkodnikami lub chorobami roślin, warto wybrać gatunki, które są na nie odporne. Niektórzy wybierają stare odmiany ogórków, które sprawdziły się już w danym ogrodzie. Jeśli jesteśmy przed zakupem nasion czy sadzonek, warto sprawdzić, jakie dokładnie mają wymagania i czy poradzą sobie w warunkach, które możemy im zapewnić.

  • Gleba

Gleba musi być bogata w składniki odżywcze. Dwa tygodnie przed sadzeniem ogórków warto wzbogacić glebę kompostem lub obornikiem. Ogórki dobrze rosną w glebie o odczynie 5,5-7. Im bardziej odczyn jest obojętny, czyli bliższy liczbie 7, tym prościej jest im pobierać z gleby potrzebne składniki odżywcze.

Przeczytaj również: Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

  • Stanowisko

Ogórki najlepiej radzą sobie w miejscach porządnie nasłonecznionych. Jako rośliny uwielbiają ciepłe, słoneczne oraz wilgotne miejsca. Ogórki potrzebują również, aby stanowisko było przewiewne. Dzięki temu w przypadku deszczu czy rosy ich liście szybko wyschną, a ryzyko pojawienia się szkodników czy chorób będzie mniejsze. Ogórki w rezultacie będą zdrowsze.

  • Siew

Jeśli zależy nam na uzyskaniu bogatych plonów, musimy pamiętać, aby zadbać o ogórki już na poziomie siewu. Nasiona ogórków najlepiej radzą sobie, kiedy temperatura gleby wynosi ponad 15 st. C. Dlatego na początku sezonu warto sadzić ogórki z rozsad. Dopiero kiedy gleba będzie porządnie nagrzana warto przejść do siania ogórków w ogrodzie.

Ze względu na to, że ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, warto siać je ok. 1-2 tygodnie po ostatnich przymrozkach.

Stanowisko dla ogórków powinno być dobrze nasłonecznione. Fot. banedeki/CanvaPro

Ogórki można wysiewać stopniowo. Można sukcesywnie, co tydzień lub co dwa tygodnie przez półtora miesiąca wysiewać nasiona albo sadzić rozsady. Dzięki temu unikniemy jednorazowego zbioru, a owoce będą dojrzewać stopniowo przez dłuższy okres.

  • Ściółkowanie

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują stale wilgotnej gleby. Z tego powodu, szczególnie w okresie letnim, sprawdzi się ściółka. Ogranicza ona nadmierne parowanie wody i powoduje, że gleba dłużej zachowuje wilgoć. Dodatkowo ogranicza rozwój chwastów i sprawia, że nie musimy marnować czasu na plewienie. Jako ściółka sprawdzi się słoma lub ścięta trawa.

  • Towarzystwo

W ogrodzie niezwykle ważne jest to, jakie rośliny rosną obok siebie. Z tego powodu warto zadbać, aby ogórki miały odpowiednie towarzystwo. Najlepiej radzą sobie obok groszku cukrowego, kukurydzy, słoneczników, fasoli i sałat.

  • Podlewanie

Ogórki potrzebują dużo wody do prawidłowego rozwoju. Warto podlewać je punktowo, sporą ilością wody. Musimy pamiętać, aby nie moczyć nadmiernie liści oraz pędów.

Ogórki lepiej jest podlewać rano niż wieczorem. Przez dzień, woda, która mogła zmoczyć pędy oraz liście, zdąży wyschnąć i nie będzie szkodzić roślinom. Jeśli podlejemy ogórki wieczorem, może okazać się, że nie zdąży wyparować. Zwiększymy tym samym ryzyko gnicia oraz wystąpienia chorób.

  • Pożyteczne owady

Pomiędzy ogórkami warto posadzić rośliny towarzyszące, dzięki którym zapewnimy obecność pożytecznych owadów. Powinny być to rośliny, które zwabiają zapylacze. Są to m.in.: słoneczniki, kopry, ogóreczniki, żmijowce, szczypiorek, melisa, żywokost, krwawnik pospolity, koniczyna, nagietki.

Zanim posadzić ogórki, glebę warto wzbogacić kompostem. To gwarantuje duży plon. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

  • Zapobieganie chorobom

Ogórki bardzo często padają ofiarą chorób grzybowych. Z tego powodu warto włączyć do swojej codziennej rutyny nawyk oglądania roślin. Regularna obserwacja może sprawić, że szybko zauważmy pierwsze objawy i będziemy mogli im przeciwdziałać. Warto również stosować opryski prewencyjne.

Obok ogórków można posadzić rośliny, dzięki którym zmniejszymy ryzyko pojawienia się chorób. Są to nasturcje, oregano, czosnek oraz rumianek.

Przeczytaj również: Ta odmiana ogórka uważana jest za jedna z najlepszych na świecie. Do kiszenia, konserwowania i na kanapki

Pionowa uprawa ogórków

Ogórki warto prowadzić pionowo. Można użyć do tego stelaża lub podpórek. Jest to korzystniejszy sposób uprawy niż uprawianie ogórków na leżąco. Dzięki temu zebranie plonów będzie prostsze dla ogrodnika, a rośliny będą miały szansę na lepszy oraz zdrowszy rozwój. Dodatkowym plusem jest to, że w uprawie pionowej możemy sadzić ogórki gęściej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czym pryskać cukinię, aby nie było pustych kwiatów? Po takiej mieszance plony będą obfite i zdrowe

System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania

Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.