Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa ogórków na podporach. Z czego zrobić podpory do ogórków?

Ogórki to częste uprawiane warzywa w przydomowych ogródkach, które cechuje wiele właściwości zdrowotnych. W dodatku są świetnym dodatkiem do dań, co wpływa na ich popularność. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę ogórków pionową, na podporach, która jest wygodniejszym rozwiązaniem. Sprawdź, z czego zrobić podpory do ogórków.

Uprawa ogórków na podporach. Z czego zrobić podpory do ogórków?
Z czego zrobić podpory do ogórków? Oto 4 najpopularniejsze rozwiązania Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa ogórków na podporach – krok po kroku

Uprawa ogórków na podporach nie jest skomplikowana. W dodatku skutkuje ona obfitymi plonami, dzięki temu, że do warzyw dociera więcej słońca. Ponadto ogórki nie zalegają w ziemi, co sprawia, że rzadziej dosięgają je choroby grzybowe.

Stanowisko dla ogórków uprawianych na podporach powinno być słoneczne i ciepłe. Musimy zwrócić również uwagę na to, aby było one osłonięte od wiatru, który mógłby uszkodzić podwiązane pędy. Jeśli chodzi o odpowiednie podłoże dla ogórków, to najlepiej się zdecydować na ziemię żyzną, przepuszczalną o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.

Oprócz tego ogórki potrzebują regularnego i obfitego podlewania. Zbyt mała wilgoć może spowodować zrzucanie zawiązków i zahamować wytwarzanie nowych. Wpływa to na mniej obfite plony. Dodatkowo zbyt mała ilość wody może powodować obniżenie jakości plonów.

W okresie letnim ogórki gruntowe należy podlewać dwa razy w tygodniu. Najlepiej robić to wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. W dodatku przed wysadzeniem roślin do gruntu glebę warto nawieźć kompostem lub obornikiem. Ogórki do prawidłowego rozwoju wymagają azotu, fosforu i potasu, dlatego powinniśmy używać nawozów, które je zawierają. Można również zastosować w tym przypadku naturalny biohumus.

Co więcej, musimy regularnie usuwać pędy oraz kwiaty rosnące do wysokości 50 cm nad ziemią, a pozostałe pędy rosnące do 1 m nad ziemią skracać za trzecim liściem. Sprawia to, że roślina skupia się bardziej na wytwarzaniu owoców i w dodatku jest mniej podatna na różne choroby. Oczywiście usunięcie nadmiaru pędów i liści sprawi również, że zapewnimy roślinie więcej światła.

Przeczytaj również: Uprawa ogórków gruntowych na sznurkach. Jakie odmiany są najlepsze, czym nawozić ogórki na sznurkach?

uprawa ogórków na sznurku Uprawa ogórków na sznurkach przynosi wiele korzyści zarówno roślinom, jak i ogrodnikom. Fot.123RF.com

Z czego zrobić podpory do ogórków?

Ogórki mogą osiągnąć nawet kilka metrów wysokości i lubią się piąć, więc warto zapewnić im możliwości do odpowiedniego rozwoju. Istnieją 4 popularne sposoby, które świetnie sprawdzą się jako podpory do ogórków. Są one również wygodne, ponieważ pionowa uprawa ogórków zajmuje mniej miejsca w ogródku, ułatwia zbiory, a także ogranicza występowanie chorób grzybiczych. Oto 4 propozycje podpór do ogórków:

  • tyczki o długości przynajmniej 160 cm (które łączymy w trójkąty i prowadzimy jedną z tyczek na górze, przywiązując do niej pozostałe)
  • konstrukcja metalowa (np. metalowe rurki) lub konstrukcja z drewna (np. pocięte równe fragmenty drewna)
  • siatka (rozstawiona np. na murze budynku, po której będą się wspinały pędy)
  • sznurki (rozpostarte i przywiązane np. do siatki).

Samo obwiązywanie rośliny jest niezwykle proste, ponieważ  wystarczy umieścić paliki pomiędzy roślinami rosnącymi bezpośrednio w glebie lub w doniczkach i połączyć je np. sznurkiem lub drutem. Możemy je także połączyć za pomocą czystych szmat, jednak musimy upewnić się, że są one odpowiednio miękkie i że nie zaciskamy ich zbyt mocno wokół rośliny. W tym przypadku wystarczające są luźne pętle o średnicy około 2,5 cm, które poprowadzą ogórki i umożliwią wzrost pędom.

uprawa ogórków na sznurkach Uprawa ogórków na sznurkach nie należy do trudnych zadań. Fot.123RF.com

Jakie podpory do ogórków gruntowych?

Uprawa ogórków gruntowych na podporach lub sznurkach to dobre rozwiązanie w przypadku odmian, które tworzą długie pędy o silnych wąsach czepnych. Innym rozwiązaniem jest prowadzenie ogórków przy specjalnych siatkach wspartych na podporach.

Mając gotową konstrukcję, ogórki sadzi się wzdłuż drutów w rozstawie co około 20-30 cm. Chcąc podwiązać ogórki, niezbędne będzie zamocowanie sznurka, po których będą wspinać się nasze warzywa. W tym celu najlepiej posłużyć się sznurkiem z tworzywa sztucznego lub jutowym. Następnie jeden koniec sznurka mocujemy do górnego druta, a drugi zaplatamy wokół młodej sadzonki ogórka na wysokości około 10 cm nad ziemią. Gdy roślina zacznie rosnąć, staramy się owijać ją delikatnie i nakierunkowywać, tak aby jej nie uszkodzić, w taki sposób, aby stabilnie się trzymała i pięła w górę.

Przeczytaj również: Sadzenie ogórka gruntowego. Ogrodnik zdradza patent: kierunek sadzenia ma duże znaczenie

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.