Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie przerośniętych żywopłotów. Kiedy i w jaki sposób to robić?

Żywopłot pełni wiele pożytecznych funkcji zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Zapewnia prywatność, zatrzymuje wiatr, tłumi hałas, a przy tym jest bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie żywopłotu. Z kolei jego zaniedbanie może spowodować zbyt intensywny wzrost roślin, co negatywnie wpływa na estetykę ogrodu. Kiedy i jak przycinać przerośnięty żywopłot? Poznaj najważniejsze wskazówki.  

Przycinanie przerośniętych żywopłotów. Kiedy i w jaki sposób to robić?
Sprawdź, jak przycinać przerośnięty żywopłot oraz kiedy najlepiej to zrobić. Fot.qwartm/123RF.com

Spis treści:

Przerośnięty żywopłot może być problemem

Funkcją żywopłotu jest nie tylko wyznaczenie granic działki i oddzielenie jej od ulicy czy sąsiedniej posesji. Gęsto nasadzony chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, co zwiększa poczucie prywatności. Ponadto tłumi hałas oraz izoluje od wiatru, kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie można też pominąć faktu, że żywa ściana stanowi atrakcyjny element ozdobny w ogrodzie. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie żywopłotu, co pomaga utrzymać go w odpowiedniej formie, zapewniając mu gęstość, równomierny wzrost i piękny wygląd. W przeciwnym wypadku może stać się zbyt rozrośnięty i chaotyczny. Przerośnięte żywopłoty mogą stanowić problem z kilku powodów.   

  • Zajmowanie przestrzeni – przerośnięty żywopłot nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również zajmuje sporo miejsca w ogrodzie. Ponadto rozrastające się pędy mogą ograniczać przestrzeń dla innych gatunków.

  • Blokowanie światła – przerośnięty żywopłot może zrzucać zbyt duży cień na inne rośliny, co ogranicza dostęp światła i hamuje ich wzrost.

  • Utrudniona pielęgnacja – pielęgnacja zbyt wysokiego lub gęstego żywopłotu stanowi nie lada wyzwanie. To z kolei skutkuje zaniedbaniem roślin. Aby żywopłot odzyskał odpowiednią formę, wymaga bardziej intensywnych, czasochłonnych zabiegów.

jak przycinać przerośnięty żywopłot Przerośnięty żywopłot może stać się przyczyną wielu problemów. Fot.fujisl/123RF.com

  • Zwiększone ryzyko chorób – nadmierna wilgotność i ograniczona cyrkulacja powietrza w gęstwinie liści i pędów sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.

  • Zagrożenie bezpieczeństwa – przerośnięte rośliny mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla otoczenia, niszcząc linie energetyczne czy zagrażając budynkom.

  • Przyczyna konfliktów z sąsiadami – z czasem przerośnięte żywopłoty mogą przechodzić na stronę sąsiadów, co jest jedną z przyczyn powstawania konfliktów.

Aby zapobiec powyższym problemom, warto pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu, co pozwala na dowolne kształtowanie i utrzymanie pożądanej wysokości oraz gęstości.

Przeczytaj również: Szybko rosnące wiecznie zielone krzewy, które zapewniają prywatność. Gęste, trwałe i eleganckie

Kiedy najlepiej przycinać przerośnięty żywopłot?

Termin cięcia przerośniętego żywopłotu zależy od jego rodzaju. Musimy też uwzględnić warunki klimatyczne panujące w regionie. Przyjmuje się, że najlepszym czasem na przycinanie żywopłotów liściastych jest późna zima lub wczesna wiosna. Należy to zrobić po ustąpieniu mrozów, ale jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu dajemy roślinom wystarczająco dużo czasu na wyleczenie ran, aby mogły rozpocząć nowy wzrost. W przypadku gatunków zimozielonych najlepszym terminem na przycinanie jest późna wiosna. Jeśli jednak żywopłot składa się z roślin, które kwitną wczesną wiosną, należy je przyciąć zaraz po zakończeniu kwitnienia. Warto jednak mieć na uwadze, że gęste żywopłoty są idealnym siedliskiem dla dzikich zwierząt, w tym ptaków, które mogą tam zakładać gniazda. Dlatego przed przycinaniem roślin warto sprawdzić, czy wśród gałązek nie ma gniazd.

Należy jednak unikać cięcia przerośniętych żywopłotów w okresach mrozów oraz późną jesienią, aby nie narażać rośliny na uszkodzenia. Ponadto unikajmy przycinania podczas ekstremalnych warunków pogodowych (takich jak upały), gdyż niesie to za sobą ryzyko, że rośliny nie będą w stanie odpowiednio się zregenerować.

przerośnięty żywopłot Najlepszym terminem na przycinanie przerośniętego żywopłotu jest późna zima lub początek wiosny. Fot.yuriga55/123RF.com

Jak przycinać przerośnięty żywopłot?

Aby przeprowadzić cięcie przerośniętych żywopłotów, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Ważne jest, aby były one ostre, ponieważ tępe nożyce czy sekatory mogą miażdżyć pędy, co zwiększa ryzyko infekcji. Dodatkowo należy zadbać o ich dezynfekcję, aby uniknąć przenoszenia chorób między roślinami. Odpowiednie narzędzia sprawią, że przycinanie będzie precyzyjne, a przy tym nie będzie powodować dodatkowych uszkodzeń. W przypadku dużych żywopłotów, gdzie potrzebna jest większa moc i efektywność, najlepiej się sprawdzą nożyce elektryczne lub spalinowe. Pomocne będą również sekatory do żywopłotów. Mają one dłuższe uchwyty, dzięki czemu mogą znacznie ułatwić pracę (szczególnie podczas długotrwałego przycinania).

Przerośnięte żywopłoty mogą wymagać bardziej intensywnego cięcia. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość – rośliny należy ciąć stopniowo, aby uniknąć ich zbytniego osłabienia. W pierwszym roku warto przyciąć boki i górę, usuwając maksymalnie 1/3 długości gałęzi. Przycinanie nie może być zbyt mocne, gdyż może osłabić rośliny i sprawić, że będą one bardziej narażone na ataki patogenów chorobotwórczych i szkodników. W tym okresie warto również usunąć gałązki stare, chore lub uszkodzone. W kolejnych latach stopniowo formujemy żywopłot, aż do osiągnięcia pożądanego kształtu i rozmiaru.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy piwonie są odporne na zimno? Jak pielęgnować piwonie zimą

Owijanie drzew owocowych opaskami z tektury falistej. Sposób na szkodniki

Kwitnie aż do mrozów - idealna na rabaty, dywany i do skrzynek. Rozmnażanie i siew szałwii błyszczącej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.