Porady ogrodnicze

Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie? Wyjaśniamy, kiedy kwitną wrzosy, jakie są ich wymagania i warunki uprawy

Wrzesień to czas, kiedy wrzosy kwitną najpiękniej, dlatego jest to świetna pora na założenie wrzosowiska. Właśnie teraz, kiedy posiadamy w pełni rozwinięte egzemplarze wrzosów z dokładnie rozpoznawalnym kolorem liści i kwiatów, możemy pomyśleć o rozplanowaniu wrzosowiska we własnym ogrodzie. Aby jednak wrzosowa polana urosła w naszym ogrodzie, musimy roślinom zapewnić odpowiednie warunki. Odpowiedź na pytania: jak założyć wrzosowisko w ogrodzie, co posadzić na wrzosowisku i jakie wymagania należy spełnić, aby wrzosy kwitły w naszym ogrodzie wrzosowym, znajdziecie w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Fot. wrzosowisko / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Pewnie wielu z Was wrzosowisko kojarzy się lekturą "Tajemniczy ogród" lub piosenką wykonywaną przez zespół SDM - "Z nim będziesz szczęśliwsza". W piosence pojawia się bowiem tekst:

"Ja cóż włóczęga niespokojny duch
Ze mną można tylko
Pójść na wrzosowisko
I zapomnieć wszystko"

Tekst ten jest barwdzo wymowny, a wrzosowisko rzeczywiście można utożsamiać z miejscem, w którym możemy pozwolić sobie na chwile wytchnienia, odpoczynku oraz gdzie możemy zapomnieć o całym świecie. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się założyć wrzosowisko, lub przynajmniej jego namiastkę, we własnych ogrodach lub działkach.

Kilka słów o uprawie wrzosów - wymagania i cechy

Wrzosowisko tworzą przede wszystkim wrzosy, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej. Wrzosy charakteryzują się kłosowatymi kwiatostanami o chłodnych barwach. Wymagają stanowiska suchego, nasłonecznionego, osłoniętego od wiatru. Najbardziej okazale prezentują się zlokalizowane na skarpach i stokach, gdzie poprzez dobranie gatunków o różnych wysokościach oraz umieszczeniu ich na różnych poziomach, możemy uzyskać naturalistyczny, osobliwy efekt. Najlepiej wyglądają wrzosowiska stworzone z maksymalnie trzech lub czterech odmian. Dzięki temu zostaje zachowana harmonia, a rabata nie nabiera chaotycznego, przypadkowego wyglądu.

Przeczytaj również: Wrzosy - ciekawe odmiany. Jak sadzić wrzosy w donicach?

Kiedy kwitną wrzosy?

Większość odmian wrzosów kwitnie od lipca aż do października. Natomiast pączkowa odmiana wrzosów kwitnie aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Warto też wspomnieć, że wrzosy to rośliny miododajne - przyciągają pszczoły i są naprawdę pożyteczne.

Przeczytaj również: Wrzosy na balkonie i tarasie - pielęgnacja

Sadzenie wrzosów, czyli jak założyć wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosy wymagają gleby kwaśnej, w zwykłej ogrodowej ziemi zaczną zamierać. W planowanym miejscu nasadzeń rozkładamy kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę, a następnie przekopujemy na głębokość szpadla. Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna i kwaśna o odczynie pH 3,5 do 5,0.

Rośliny te należy sadzić w odległościach ok. 30 cm. Kolejnym krokiem jest ściółkowanie rabaty kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej, która posiada też właściwości zakwaszające. Ściółka pomoże utrzymać niskie pH gleby oraz zapobiec przesychaniu gleby.

Aby utrzymać stały kwaśny odczyn gleby, warto wykorzystać zjawisko mikoryzy (przeczytasz o niej tutaj). Jest to symbioza roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Mikoryzę należy wprowadzić poprzez zastosowanie specjalistycznych szczepionek mikoryzowych przeznaczonych dla roślin wrzosowatych.

Wrzosy uwielbiają słońce, dlatego powinny być sadzone z dala od płotów, ogrodzeń czy wysokich drzew rzucających cień. Dlatego idealne usytuowanie wrzosowiska to zachodnia lub południowa część ogrodu. Ogród wrzosowy wcale nie musi być wielkich rozmiarów. Czasem wystarczy stworzyć małą rabatę czy nawet niewielką wysepkę, aby poczuć namiastkę wrzosowiska. Właściciele dużych ogrodów czy działek mogą pokusić się natomiast o zasadzenie wrzosami całej połaci ziemi. Przypominałoby to wtedy prawdziwe wrzosowiska rodem z brytyjskich wybrzeży.

Fot. wrzosowisko w Portreath, Kornwalia / 123RF/PICSEL

Różnica pomiędzy wrzoścem a wrzosem

Na wrzosowisku możemy zasadzić zarówno wrzosy, jak i wrzośce.  Bywają ze sobą mylone ze względu na podobne wymagania i wygląd. Jednak pierwszą najważniejszą różnicę między nimi stanowi okres kwitnienia. Wrzosy kwitną w okresie od lipca do października, natomiast wrzośce w okresie wiosennym, od lutego do kwietnia. Istotna różnica występuje w przypadku kwiatów. Kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate, o mniejszym rozmiarze, wrzosów mają kształt kielichowaty. Kolejną różnicą są liście: w przypadku wrzośców igiełkowate, ustawione prostopadle do pędu natomiast wrzosy posiadają listki łuskowate, ustawione pod kątem.

Fot. wrzosiec / 123RF/PICSEL

Pielęgnacja wrzosowiska

Istotnym aspektem jest podlewanie wrzosowiska. W czasie sezonu wegetacyjnego należy podlewać rośliny często, ale niezbyt obficie. Zapewni to optymalne nawodnienie i nieprzesychanie egzemplarzy.

Fot. wrzosowisko / 123RF/PICSEL

Kolejnym krokiem jest przeprowadzanie cięć krzewinek. Wrzośce, których okres kwitnienia przypada w okresie od lutego do maja, przycinamy po przekwitnięciu w maju. Wrzosy kwitnące w okresie jesiennym, przycinamy na wiosnę, aby na zimę nieprzycięte części stanowiły ochronę przed niskimi temperaturami. Przycinać należy przekwitnięte kwiatostany u ich nasady. Na okres zimy, po pierwszych przymrozkach należy okryć krzewinki gałązkami świerkowymi lub włókniną. Materiały te pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, co zapobiega gniciu korzeni.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby cieszyć się urokiem wrzosów jak najdłużej?

Zobacz więcej zdjęć

Rośliny na wrzosowisku, czyli co jeszcze można zasadzić w ogrodzie wrzosowym

Ze względu na specyficzne wymagania glebowe, wrzosy i wrzośce można komponować z gatunkami kwaśnolubnymi. Są to między innymi:

•  Drzewa i krzewy iglaste
•  Różaneczniki
•  Pieris japoński
•  Astry
•  Goździki
•  Trawy ozdobne: trzęślica modra, trzcinnik ostrokwiatowy

Mamy nadzieję, że odkryliśmy przed Wami tajniki zakładania wrzosowisk i wiecie już, jak założyć i dbać o własne przydomowe wrzosowisko. Zachęcamy tym samym do stworzenia własnego zaczarowanego ogrodu! Wrzosowisko stanowi też idealne tło do zdjęć, więc kto wie, a może nasze wrzosowisko stanie się z czasem miejscem wykonywania sesji zdjęciowych? Warto o tym pomyśleć.

Autor: mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska / Redakcja Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze wrzosowiska 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie? Wyjaśniamy, kiedy kwitną wrzosy, jakie są ich wymagania i warunki uprawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.