Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zatrwian wrębny wniesie do ogrodu mnóstwo kolorów. Kiedy go wysiać i jak pielęgnować?

Szukasz efektownej rośliny, która wzbogaci twój ogród? W takim razie świetnym wyborem będzie zatrwian wrębny (Limonium sinuatum). Oczarowuje swoimi barwnymi, szeroko uskrzydlonymi pędami, dzięki którym letnie rabaty wyglądają przepięknie. Dowiedz się, kiedy zatrwian wrębny wysiać, jak go sadzić i pielęgnować.

Zatrwian wrębny wniesie do ogrodu mnóstwo kolorów. Kiedy go wysiać i jak pielęgnować?
Wyjaśniamy, jak uprawiać zatrwiany wrębne. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zatrwian wrębny – charakterystyka

Zatrwian wrębny należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Powszechnie występuje na Wyspach Kanaryjskich, a także na terenach południowej Europy i północnej Afryki. Uwielbia klimat, w którym nie brakuje promieni słońca. 

Czy to wyklucza możliwość jego sadzenia w Polsce? Istnieje wiele roślin, które można z powodzeniem sadzić w naszym kraju i do tej grupy należy właśnie zatrwian wrębny. Charakterystyka tego gatunku jest niezwykle interesująca.

Wyróżnia się przede wszystkim przekrojem rozetowym oraz drobnymi kwiatami, które tworzą rozłożyste wiechy. W zależności od odmiany mogą one prezentować białe, żółte, czerwone czy fioletowe barwy. Bardzo często zatrwian wrębny przyjmuje różnorodną kolorystykę, na przykład fioletowo-niebieską lub biało-fioletową.

Roślina zaskakuje również pierzastymi lub lirowatymi liśćmi o szorstkiej i owłosionej strukturze. Jeśli będziesz pamiętać, kiedy wysiać, jak sadzić i pielęgnować ten gatunek, może on osiągnąć w przydomowym ogrodzie od 50 do nawet 80 cm wysokości.

Zatrwian wrębny – uprawa

Roślina nie wymaga szczególnych wymagań w okresie wegetacyjnym. Z uwagi na naturalne występowanie tego gatunku na obszarach o ciepłym klimacie warto jednak wiedzieć, w jakich warunkach najlepiej czuje się zatrwian wrębny. Uprawa, która będzie przemyślana pod wieloma względami, pozwoli się cieszyć pięknem tego gatunku przez cały sezon. 

Poniżej przedstawiamy wszelkie istotne informacje, dzięki którym twój zatrwian wrębny będzie zachwycał w twoim ogrodzie.

  • Wysiew i sadzenie

Zatrwian wrębny można uprawiać na dwa sposoby: z nasion lub z rozsad. Jeśli zdecydujesz się na wysiew, najlepiej zrobić to w marcu. Uwaga! Nie wkładaj nasion bezpośrednio do gruntu w ogrodzie, lecz w osobnym pomieszczeniu lub pod inspektem.

Sadzenie z nasion wymaga odpowiedniego pikowania. Optymalne pikowanie następuje, jeśli podrośnięte siewki umieścisz w doniczkach w odległości ok. 6 cm od siebie, w środowisku, w którym temperatura będzie się wahać między ok. 12-15°C. Zatrwian wrębny wyróżnia się szybkim wzrostem, dlatego już w połowie maja młode rośliny możesz wsadzić na stałe w ziemię.

Osoby preferujące szybsze rozwiązanie mogą wybrać uprawę z rozsad. Sadzenie młodych roślin w taki sposób najlepiej rozpocząć w drugiej połowie maja. W takim okresie temperatura w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie ok. 20-22°C, a w nocy nie występują już przymrozki, na które zatrwian wrębny nie jest odporny. 

Roślina w czasie wegetacji rozwija szerokie liście i kwiaty, dlatego dobrą praktyką jest sadzenie tego gatunku w rozstawie 30 × 30 cm.

  • Ziemia i stanowisko

Gatunek w naturalnych warunkach porasta piaszczyste i skaliste tereny w klimacie śródziemnomorskim, dlatego stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione.

Odpowiednia dla tej rośliny będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, średnio sucha o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeśli w ogrodzie znajduje się gleba gliniasta lub nieco cięższa, to zatrwian wrębny również dobrze sobie w niej poradzi. 

  • Podlewanie i nawożenie

Zatrwian wrębny jest odporny na suchy klimat. Z tego względu podlewanie jest konieczne jedynie w okresach dużych upałów, podczas których przez długi czas nie zdarzają się opady deszczu. W deszczowe lato natomiast nie trzeba podlewać zatrwianu, ponieważ doskonale sam sobie poradzi bez ingerencji człowieka.

Brak szczególnych wymagań pokarmowych powoduje, że nawożenie tego gatunku jest rekomendowane jedynie w przypadku uprawy na glebie, która jest uboga w składniki mineralne. Jeśli gleba w ogrodzie nie jest żyzna, warto pod koniec wiosny i na początku lata wzmacniać zatrwiany wrębne nawozami mineralnymi.

Najlepszym wyborem dla tej rośliny będą wieloskładnikowe nawozy bogate w fosfor i potas oraz pozbawione azotu. Ostatni wymieniony składnik osłabia jej kwitnienie i utrudnia późniejsze zasuszanie wiech.

  • Kwitnienie i rozmnażanie

Tak naprawdę kwitnienie zatrwianu wrębnego jest zależne od przyjętej metody uprawy. Jak wspominaliśmy, w przypadku sadzenia z rozsady młodą roślinę wystarczy włożyć w ziemię w połowie maja.

Jeśli zdecydujesz się na klasyczną formę, czyli wysiew, prace uprawowe najlepiej rozpocząć w marcu. Rozmnażanie z nasion następuje w przeciągu 3-4 tygodni. Zatrwian wrębny nie znosi przesadzania, dlatego najlepiej go zasiać w doniczce torfowej, którą można bezpośrednio umieścić w ziemi.

  • Choroby i szkodniki

Charakterystyczna budowa zatrwianu wrębnego sprawia, że jest podatny na choroby grzybowe. Szczególnie często mogą one wystąpić, gdy lato jest chłodne i wilgotne. Gatunkowi zagraża szara pleśń, fuzarioza oraz mączniak rzekomy. Zatrwiany wrębne mogą być również zaatakowane przez choroby o podłożu bakteryjnym. Szczególnie groźna – powodująca całkowite wyniszczenie rośliny – jest fitoplazma, potocznie nazywana żółtaczką.

Jeśli chodzi o szkodniki, to nie interesują się one szczególnie tym gatunkiem, więc nie trzeba się o nie martwić.

Czy zatrwian wrębny jest wieloletni?

Chociaż w warunkach naturalnych zatrwian wrębny jest wieloletni, to w polskich warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną. Powód stanowi brak odporności rośliny na przymrozki, które powszechnie występują w naszym kraju w okresie jesienno-zimowym, a także wczesnej wiosny. Na szczęście zatrwian wrębny nie wymaga wokół siebie wiele pracy, więc co roku możesz się zachwycać jego walorami.

Kiedy ścinać zatrwian i jak go suszyć?

Barwne wiechy zatrwianu wrębnego można wykorzystać do suchych kompozycji florystycznych. Suszenie jest procesem, który bezpowrotnie zmienia wygląd kwiatów. Z tego powodu warto wiedzieć, kiedy ścinać zatrwian i jak go suszyć.

Jeśli chcesz wykorzystać zatrwian wrębny do bukietu, najlepiej ścinać go pod koniec lipca lub w sierpniu, gdy kwiaty są w pełni rozwinięte. Wiechy należy związać w mniejsze pęczki, a następnie przywiesić sznurkiem „do góry nogami” w zacienionym i przewiewnym miejscu. Kwiaty po wyschnięciu będą kruche, dlatego przy ich rozdzielaniu należy być niezwykle delikatnym.

Zatrwian świetnie nadaje się do suszenia i układania bukietów. Fot. 123RF.com

Zatrwian wrębny – zastosowanie

Gdzie można spotkać zatrwian wrębny? Zastosowanie tej rośliny jest niezwykle różnorodne. Z powodu łatwej uprawy i długotrwałego kwitnienia najczęściej jest umieszczany zarówno w świeżych, jak i suchych bukietach. Świetnie komponuje się z innymi kwiatami, dlatego wykorzystuje się go powszechnie we florystyce.

Za sprawą swoich walorów estetycznych i zapachowych zatrwian wrębny cudownie zdobi przydomowe ogródki oraz tarasy – zwłaszcza te, które są aranżowane w stylu śródziemnomorskim.

Chociaż roślina wymaga przygotowania stanowiska o specyficznych warunkach, w praktyce jego uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Zatrwian wrębny to gatunek bezinwazyjny, dlatego z powodzeniem może być elementem rabat mieszanych lub jednogatunkowych. Czy w twoim ogródku znajdzie się dla niego miejsce?

Przeczytaj również:

Jak suszyć róże w domu? Sposoby na suszenie kwiatów i płatków róż

Ciesz się ich pięknem nawet po sezonie. Jak zasuszyć hortensje?

Suszone płatki róż to pyszny dodatek do kaw i wypieków. Fot. 123RF.com

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.