Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Hortensja ogrodowa jest jednym z bardziej strojnych kwiatów. Odpowiednio pielęgnowana zakwitnie wielkimi, kolorowymi kwiatostanami w formie kul. Często się jednak zdarza, że choć krzew nie usechł, nie wypuszcza kwiatów. Wyjaśniamy, dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie i co zrobić, by pobudzić ją do kwitnienia. 

Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Hortensja ogrodowa wyróżnia się kwiatostanami o dużych, mięsistych płatkach. Zmieniając pH ziemi, możemy wpłynąć na ich kolor. Co zrobić, gdy hortensja ogrodowa nie kwitnie? Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa hortensji ogrodowej - najważniejsze zasady 

Hortensja ogrodowa jest dużo bardziej wymagająca niż bukietowa. Jednak odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się pięknymi kwiatami, którym możemy zmieniać kolor. Oto podstawowe zasady uprawy hortensji ogrodowej:

  • Stanowisko  

Słoneczne lub w półcieniu. Roślinie potrzebnych jest choć kilka godzin słońca, aby wykształciła kwiaty. 

  • Ziemia 

Żyzna, próchnicza, przepuszczalna o kwaśnym odczynie (pH od 4,5 do 5,5). Hortensja nie poradzi sobie na ciężkiej, gliniastej ziemi. 

  • Sadzenie 

Hortensję ogrodową najlepiej sadzić wiosną z sadzonek, choć można to robić przez cały okres wegetacyjny. Dół pod sadzonkę powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej, na dno najlepiej podłożyć torf, aby krzew miał kwaśne środowisko. 

  • Podlewanie 

Hortensja wymaga obfitego podlewania, zwłaszcza w upały lub kiedy rośnie w pełnym słońcu. Lubi wilgoć, ale nie należy jej przelewać. Wodę lejemy pod korzeń, starając się omijać liście

  • Nawożenie  

Najlepiej nawozami organicznymi, kompostem lub biohumusem. Sprawdzą się też nawozy dedykowane hortensjom. Nawozimy ziemię dwa do trzech razy podczas okresu wegetacyjnego.  

  • Przycinanie  

Jedynie pielęgnacyjne, w marcu, hortensji ogrodowej nie przycinamy, bo kwitnie na pędach zeszłorocznych

  • Zimowanie 

W listopadzie należy okryć roślinę kopczykami z ziemi lub torfu, można też ją owinąć agrowłókniną. 

Przeczytaj również: Dlaczego hortensja traci kolor? Najczęstsze przyczyny odbarwiania kwiatów i liści hortensji

Błędy w uprawie hortensji ogrodowej 

Najczęstszym błędem w uprawie hortensji ogrodowej jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Nieodpowiednie stanowisko lub zbyt ciężka gleba potrafią zniweczyć roślinę. Warto pamiętać o tym, że hortensja ogrodowa lubi ziemię wilgotną, więc wymaga na bieżąco podlewania.  

Hortensja ogrodowa jest jedyną hortensją, której się nie przycina. Jeśli ktoś wcześniej uprawiał hortensję krzewiastą lub bukietową, może z rozpędu mocno przyciąć również ogrodową. Poskutkuje to brakiem kwiatów. U tej hortensji wiosną jedynie obrywamy delikatnie zeschnięte zeszłoroczne kwiatostany.   

W przeciwieństwie do innych hortensji, ogrodowa źle znosi mrozy. Dlatego nieokrycie jej na zimę jest częstym błędem początkujących ogrodników. Można przykryć jej korzenie torfem lub korą, a krzew okryć agrowłókniną. Hortensja ogrodowa bez okrycia nie przeżyje mrozów, jeśli temperatura spadnie poniżej - 10 stopni Celsjusza.  

Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie 

Często się zdarza, że hortensja ogrodowa ma dorodne liście, ale nie kwitnie. Przyczyną może być uszkodzenie zeszłorocznych pędów, na których roślina wytwarza kwiaty. Dzieje się to na dwa sposoby:  

  • zeszłoroczne pędy zostały przycięte; 
  • pędy zmarzły w ciągu zimy. 

W tych przypadkach hortensja, nawet jeśli ma odpowiednie warunki, nie zakwitnie. Roślina nie wykształci również kwiatów, jeśli rośnie w całkowitym cieniu. Do kwitnienia hortensja ogrodowa potrzebuje choć odrobiny słońca w ciągu dnia.  

Inną przyczyną tego, że roślina ma bujne liście i zero kwiatów, jest nieodpowiedni nawóz. Jeśli będzie miał za dużo azotu, wpłynie na rozrost rośliny, ale zahamuje jej kwitnienie. Fosfor i potas są niezbędnymi składnikami nawozów do hortensji ogrodowej, bo pobudzą ją do kwitnienia.

Przeczytaj również: Jedna z najstarszych odmian hortensji, odporna, wydaje mnóstwo kwiatów. Hortensja otaksa – wymagania i uprawa 

Jak pobudzić hortensję do kwitnienia? 

Aby pobudzić hortensję do kwitnienia, najpierw trzeba poznać przyczynę braku kwiatów.  

Jeśli hortensja ogrodowa przemarzła zimą lub obcięliśmy jej pędy, kwiatów w bieżącym roku nie wypuści. Trzeba czekać na przyszły rok, starając się zadbać o jej zimowanie i o pędy, które wykształcą się w tym roku.  

Jeśli przyczyną braku kwitnienia jest nieodpowiednie stanowisko, trzeba roślinę przesadzić. Hortensją ogrodową przesadzamy wiosną. Wytrawni ogrodnicy radzą, aby pod korzeniem hortensji zakopać chleb lub torf, które zakwaszą ziemię.Ziemię pod hortensję ogrodową zakwaszamy również odpowiednimi nawozami, torfem, a nawet fusami z kawy. Odpowiednia gleba jest warunkiem kwitnienia rośliny. Hortensję warto też nawozić nawozami przeznaczonymi do tych kwiatów. Mamy wtedy pewność, że ich składniki zostały odpowiednio zbilansowane.  

Jeśli hortensja ogrodowa nie wypuściła kwiatów, w tym roku nie mamy co na to liczyć. Jeśli jednak odpowiednio o nią zadbamy latem i zimą, wiosną powinna wypuścić pąki.  

Źródła: rhc.org.uk, opracowanie własne

Przeczytaj również: Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.