Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Naturalne nawożenie czosnku na wiosnę. Ekologiczna odżywka na zdrowy i duży plon

Zbiór rekordowo dużych, zdrowych główek czosnku z własnej grządki przynosi ogromną satysfakcję. Jak osiągnąć ten cel? Każdy ogrodnik, któremu właśnie na takim rezultacie zależy, powinien pamiętać o odpowiednim nawożeniu czosnku na wiosnę. Wyjaśniamy, jakie ekologiczne odżywki zastosować na początku sezonu, aby tegoroczne plony przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Naturalne nawożenie czosnku na wiosnę. Ekologiczna odżywka na zdrowy i duży plon
Czego potrzebuje czosnek na wiosnę? Podlewanie i nawożenie to podstawa. Fot. encierro/123RF.com

Spis treści:

Czego potrzebuje czosnek na wiosnę?

Wiosna to czas, gdy rośliny w naszych ogrodach budzą się do życia. Dotyczy to również czosnku, który wraz z ociepleniem rozpoczyna intensywny wzrost. Właśnie o tej porze trzeba się o niego szczególnie zatroszczyć, jeśli liczymy, że wytworzy dorodne i zdrowe główki. Na początku okresu wegetacji istotne jest wykonanie kilku prostych zabiegów, które pomogą zaspokoić wszystkie podstawowe wymagania czosnku.

Czosnek należy do warzyw o średnich wymaganiach pokarmowych. Wiosną do zdrowego wzrostu potrzebuje takich składników odżywczych jak przede wszystkim azot, fosfor, potas, magnez oraz wapń. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na płytki system korzeniowy nie jest w stanie w efektywny sposób wykorzystywać ich z głębi gleby, dlatego wymaga systematycznego nawożenia. Podłoże dla czosnku powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, najlepiej o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,0), a stanowisko słoneczne.

Czego potrzebuje czosnek na wiosnę? Nawożenie po ustaniu najsilniejszych mrozów to podstawa, ale nie zapominajmy również o takich zabiegach jak podlewanie i odchwaszczanie grządki. Czosnek lubi także ściółkowanie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Pozytywnie na jego wzrost wpływa spulchnianie podłoża między rzędami, co możemy wykonywać co kilka dni, używając np. motyki.

Czosnek dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Czosnek dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Fot. yuris010/123RF.com

Przeczytaj również: Bielenie warzyw. Gruby por, smaczniejszy seler naciowy i szparagi

Ekologiczna odżywka do czosnku

Czosnek może być zasilany gotowymi mieszankami mineralnymi, ale jeszcze lepiej sprawdzają się w jego uprawie nawozy organiczne. W przypadku gleb żyznych sadzimy go w drugim roku po zastosowaniu obornika, a przeciętnych – już w pierwszym. Aby wzbogacić podłoże w materię organiczną, miesiąc przed sadzeniem czosnku możemy też użyć dojrzałego kompostu (2-3 l na każdy metr kwadratowy grządki). Taki sposób nawożenia zaspokoi potrzeby pokarmowe czosnku w początkowej fazie rozwoju.

Wiosną, gdy minie ryzyko największych mrozów, możemy zacząć stosować kolejne naturalne nawozy do czosnku (w zależności od pogody najczęściej w kwietniu). Jakie sprawdzą się najlepiej? Polecamy następujące ekologiczne odżywki do czosnku:

  • Gnojówka z pokrzywy – 1 kg świeżych pokrzyw lub 200 g suszonych wrzucamy do wiadra, zalewamy 10 l wody i zostawiamy na 2-4 tygodnie, od czasu do czasu mieszając. Gdy gnojówka przestanie się pienić, przelewamy ją przez sito i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:10;

  • Biohumus – 100 ml tego naturalnego nawozu mieszamy z 1 l wody, najlepiej deszczówki;

  • Obornik granulowany, np. bydlęcy – rozsypujemy go wokół czosnku i grabkami łączymy z wierzchnią warstwą gleby (uważajmy na płytko położone korzenie warzywa), a potem podlewamy. Do nawożenia czosnku wykorzystujemy ok. 100 g suchego nawozu na każdy metr kwadratowy grządki. Obornik granulowany możemy też rozpuścić (250 g na 10 l wody). Płynną odżywkę przed zastosowaniem odstawiamy na 2-3 godziny, aby cząstki dobrze napęczniały i połączyły się z wodą;

  • Kwasy humusowe – rozcieńczamy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Pielęgnacja czosnku wiosną pomoże nam uzyskać zdrowe i duże plony. O tej porze roku warto postawić na ekologiczne nawozy, które w naturalny sposób dostarczą roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sadzenie pora do gruntu. Najlepsze odmiany i pielęgnacja

Czosnek szybciej się zazieleni i będzie dobrze rósł. Nawóz do stosowania po nocnych przymrozkach

Złota woda do podlewania sadzonek pomidorów. Na zdrowe, mocne korzenie i grube łodygi

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.