Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czosnek szybciej się zazieleni i będzie dobrze rósł. Nawóz do stosowania po nocnych przymrozkach

Uprawiany we własnym ogrodzie czosnek daje nam pewność, że jest naturalnym antybiotykiem, a nie sztucznym wytworem. To roślina dość żarłoczna, dlatego jej nawożenie wiosną jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Odpowiednio nawożony czosnek będzie odporny na choroby i poradzi sobie w trudnych warunkach. Warto wykorzystać tu naturalny nawóz, jakim jest kurzeniec.  

Czosnek szybciej się zazieleni i będzie dobrze rósł. Nawóz do stosowania po nocnych przymrozkach
Nawożenie czosnku powinno rozpocząć się w momencie, gdy rośliny osiągną fazę 4-5 liści. Fot. nenovbrothers/123RF.com

Spis treści: 

Wiosenne nawożenie czosnku 

Wiosenne nawożenie czosnku powinno rozpocząć się w momencie, gdy rośliny osiągną fazę 4-5 liści, co zazwyczaj przypada na marzec lub kwiecień. Wiele zależy tu od warunków pogodowych, przy ciepłej wiośnie moment ten nastąpi szybciej. W tym okresie czosnek intensywnie rozwija część nadziemną, co wymaga dostarczenia odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza azotu. To właśnie on wpływa na przyrost masy zielonej. Regularne nawożenie czosnku wiosną powinno odbywać się co 2 – 3 tygodnie.  

Dodatkowe zasilanie rośliny spełnia kilka zadań. Uodparnia ją na choroby i dostarcza składników, które są jej niezbędne do rozwoju. Sprawia też, że roślina rozwija silne i zdrowe pędy, które również decydują o dostarczaniu jej energii, bez nich nie obejdzie się proces fotosyntezy. Czosnek wiosną wymaga jedynie dwóch dawek nawozu, roślinę wspomóc trzeba tylko na etapie jej intensywnego rozwoju. Ostatnie odżywianie powinno odbyć się nie później niż do połowy maja.  

Powstrzymanie się z późniejszym nawożeniem czosnku jest o tyle ważne, że zależy nam na korzeniach tej rośliny. Azot, fosfor, magnez i potas wpływają na rozwój masy zielonej i wspomagają kwitnienie. W naszym interesie jest, aby w pewnym momencie te procesy zatrzymać. Dlatego trzeba wstrzymać się z nawożeniem czosnku i obrywać powstające pąki kwiatowe czy torebki nasienne. Celem każdej rośliny jest rozmnażanie, jeśli uniemożliwimy czosnkowi wytworzenie nasion, skieruje swoją energię na rozwój  podziemnych cebulek, które po rozpadzie również mogą dać początek nowym roślinom. 

Przeczytaj również: Szybki wzrost, duże i zdrowe główki czosnku. Prosty zabieg, o którym nikt nie pamięta

Nawożenie czosnku kurzeńcem 

Kurzeniec to obornik kurzy, który jest jednym z najcenniejszych nawozów organicznych. Zawiera azot, fosfor, potas oraz mikroelementy. Jego stosowanie w uprawie czosnku poprawi strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody. Dostarczy roślinom azotu, fosforu i potasu w formie łatwo dla nich przyswajalnej. Poza tym wprowadzenie materii organicznej sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Wspomagają one procesy rozkładu i pomagają korzeniom w pobieraniu składników odżywczych z podłoża. Obornik kurzy pomaga też w odkwaszaniu gleby, co w przypadku czosnku ma znaczenie. Lepiej jednak poczekać ze stosowaniem tej odżywki do czasu, aż minie niebezpieczeństwo mrozów. Azot powoduje szybki rozrost pędów, które podczas mrozów są bardziej narażone na uszkodzenia. 

Kurzeniec to doskonały nawóz z do czosnku, ale z jego stosowaniem trzeba poczekać do ustania przymrozków. Fot.Gorvik/123RF.com

Nawożenie czosnku kurzeńcem nie jest trudne, choć trzeba się liczyć z nieprzyjemnymi zapachami. Obejmuje ono kilka faz:  

  • Fermentacja 

Świeży obornik kurzy należy poddać fermentacji, aby uniknąć ryzyka spalenia roślin. W tym celu umieszcza się go w wiadrze lub beczce, zalewa wodą w proporcji 1:10 (jedna część kurzeńca na dziesięć części wody) i pozostawia na około 1-2 tygodnie, aż do zakończenia procesu fermentacji.  

  • Aplikacja 

Po zakończeniu fermentacji roztwór przecedzamy i zlewamy, a resztki możemy wyrzucić na kompost. Konieczne jest rozcieńczenie mikstury z wodą w stosunku 1:10 (jedna część roztworu na 10 części wody). Jest to konieczne, by nawóz nie popalił roślin. Tak przygotowanym nawozem podlewa się czosnek, aplikując go bezpośrednio pod rośliny, unikając kontaktu z liśćmi. Zaleca się stosowanie nawozu w pochmurne dni lub wczesnym rankiem, aby zminimalizować ryzyko poparzeń słonecznych.  

  • Częstotliwość 

Nawożenie kurzeńcem można przeprowadzać w dwóch dawkach, co 2-3 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu czosnku, czyli od marca do maja. Warto jednak obserwować rośliny i dostosować częstotliwość oraz dawki nawozu do ich kondycji, oraz warunków pogodowych. Nadmierne stosowanie kurzeńca może doprowadzić do zasolenia gleby, więc lepiej użyć go rzadziej niż przedobrzyć. Po nawożeniu kurzym obornikiem warto wzmocnić rośliny biohumusem.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Nawożenie ogrodu obornikiem. Jak przygotować i stosować płynny nawóz z obornika?

Nawożenie roślin wiosną. Jakie nawozy organiczne stosować?

Wióry rogowe - naturalny nawóz azotowy. Do czego wykorzystać i jak stosować mączkę rogową?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.