Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ziemianka ogrodowa wraca do łask. Jak ją zbudować, ile kosztuje i czy trzeba mieć pozwolenie?

Ziemianki ogrodowe dawniej cieszyły się dużą popularnością i znajdowały się przy wielu domach. W tej chwili wracają do łask, służąc między innymi jako spiżarnia czy miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. Ponadto wspaniale wkomponowują się w krajobraz ogrodu. Czy budowa ziemianki ogrodowej wymaga uzyskania pozwolenia i jak ją zbudować? Podpowiadamy.

Ziemianka ogrodowa wraca do łask. Jak ją zbudować, ile kosztuje i czy trzeba mieć pozwolenie?
Ziemianka ogrodowa to alternatywna dla tradycyjnej piwnicy. ile kosztuje jej budowa? For.123RF/Piscel

Spis treści:

Co to jest ziemianka ogrodowa?

Ziemianka to inna nazwa piwniczki ogrodowej, czyli piwniczki ziemnej. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, iż w całości lub częściowo lokowana jest pod ziemią. Dzięki utrzymywaniu w niej stałej, dość niskiej temperatury (około 4-8 stopni Celsjusza) taka piwniczka umożliwia przechowywanie owoców i warzyw. Ziemianka ogrodowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych piwnic. Ziemianki w Polsce dawniej były bardzo popularne. W czasie wojny były często miejscem schronienia dla ukrywających się osób. Łatwo było je bowiem zamaskować na przykład gałęziami i ziemią.

Przeczytaj również: Jak suszyć drewno do kominka? Domowe metody suszenia

Czy na ziemiankę trzeba mieć pozwolenie?

Prawo nie do końca jasno precyzuje, czy budowa ziemianki ogrodowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zależy to w dużej mierze od prawidłowego sklasyfikowania tego rodzaju obiektu w kontekście Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Są w niej wymienione trzy obiekty budowlane: budynek, budowla i obiekt małej architektury. Można przyjąć, że niewielki obiekt o prostej konstrukcji to obiekt małej architektury, który w związku z tym nie wymaga otrzymania pozwolenia na budowę. Jeśli zaś uznamy ziemiankę za budynek gospodarczy obsypany ziemią, przy wielkości do 35 m² wymagane będzie dokonanie zgłoszenia jej budowy w urzędzie.

Jak zbudować ziemiankę ogrodową?

Do budowy ziemianki należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce. Stanowisko powinno być suche i zaciszne. Warto skorzystać z naturalnych ułatwień, jak pagórki czy wzniesienia, obecne na działce. Przed budową warto też sprawdzić stan wód gruntowych. Najniższy punkt ziemianki powinien znajdować się powyżej ich poziomu. Wejście do ziemianki powinno być skierowane na północ. Pozwoli to maksymalnie zredukować promieniowanie słoneczne.

Z czego zrobić ziemiankę? Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykopanie jej w naturalnym wzniesieniu. Wówczas strop przykryty jest ziemią i może pozostać porośnięty roślinami. Nie zawsze jednak na wybranie takiej opcji pozwalają warunki w ogrodzie. Do budowy ziemianki najlepiej wybrać glebę kamienistą lub gliniastą. Nie grożą one obsunięciem się. Do budowy może też przydać się drewno i/lub cegły. Powinniśmy również przygotować materiały izolacyjne (na przykład folię izolacyjną) i wykończeniowe (jak drewno czy tynk). Wiele zależy od tego, jak nasza ziemianka ogrodowa ma w efekcie wyglądać. Co mamy do wyboru?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje ziemianek – te budowane od podstaw i ziemianki gotowe. Warto również wspomnieć o miniziemiankach, które możemy szybko przygotować, gdy zależy nam na czasie. Wystarczy wykopać w ziemi dół i zabezpieczyć go metalową siatką dla ochrony przed gryzoniami. Umieszczone w niej warzywa korzeniowe można przechowywać wiele miesięcy bez szkody dla ich świeżości. Sama konstrukcja może zaś być wkopana w ziemię tylko częściowo lub w całości.

Jak zbudować większą ziemiankę ogrodową?

  • Prace rozpoczynamy od wykopania jamy, czy też głębokiego dołu. Aby zapewnić konstrukcji stabilność, ściany powinny być lekko nachylone na zewnątrz.

  • Korzystając z drewna czy cegieł ściany należy ustabilizować, by konstrukcja nie groziła zawaleniem. Należy pamiętać o pozostawieniu miejsca na drzwi.

  • Ściany i podłogę warto wyłożyć folią izolacyjną, która zapobiegnie przedostawaniu się wody do wnętrza ziemianki. Na podłodze świetną izolację mogą też zapewnić kostki brukowe.

  • Należy zadbać o odpowiednią wentylację całej konstrukcji. Zamontujmy w niej kratki wentylacyjne lub wkopmy w nią rury, by wnętrze miało dostęp do powietrza. To ważne, gdyż stęchłe powietrze mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni czy innych chorób grzybowych.

  • Jeśli chcemy wzmocnić strop, w ziemiankach najczęściej stosowany jest strop łukowy. Po ustawieniu rusztowania i wzmocnieniu konstrukcji prętami wylewamy na nią beton i pozostawiamy do zastygnięcia. Powinien tężeć przez koleje 4 tygodnie.

Ziemianki ogrodowe wspaniale wyglądają, gdy są obsypane ziemią i obsadzone roślinami zadarniającymi. Warto je tam umieścić, ponieważ wzmocnią podłoże i zapobiegną jego obsuwaniu się na przykład w czasie deszczu.

Przeczytaj również: Budowa domu w lesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestycję

Ile kosztuje budowa ziemianki?

Koszt wzniesienia ziemianki ogrodowej uzależniony jest od jej wielkości i użytych materiałów, ale także od sposobu jej wykończenia. Cena ziemianki może się zatem wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli mamy zamiar zakupić gotowe piwniczki ogrodowe, by dostosować je następnie do potrzeb swojego ogrodu.

Co można trzymać w ziemiance?

W dawnych gospodarstwach domowych często ziemianka zastępowała lodówkę. Aktualnie nie musi już pełnić podobnej funkcji, jednak dzięki korzystaniu z niej zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania owoców, warzyw czy przetworów. Ziemianka ogrodowa pełni zatem funkcję spiżarni. Stała, niska temperatura i wilgotność powietrza znacznie przedłużają trwałość warzyw i owoców, ale również win, piwa, serów, soków, wędzonek, dżemów czy innych przetworów. Ziemianka wykorzystuje naturalne zdolności podłoża do izolacji termicznej, a przy tym doskonale wpisuje się w krajobraz ogrodu.

Źródła: deccoria.pl, prawo.pl, jakbudowac.pl, ziemiankawogrodzie.pl

Przeczytaj również: Ważne zmiany dla mieszkańców bloku. Trzeba szybko złożyć wniosek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.