Artykuły

Budowa domu w lesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestycję

Dom w lesie to marzenie wielu osób, które chcą mieszkać w bliskim sąsiedztwie natury z dala od zgiełku miasta. Realizacja takiego przedsięwzięcia stanowi jednak spore wyzwanie i nie zawsze kończy się sukcesem. Jak zbudować dom w lesie i jakie formalności trzeba spełnić? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać i na co uważać, planując budowę domu w lesie. Oto najważniejsze informacje.

Budowa domu w lesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestycję
Planując budowę domu w lesie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Budowa domu w lesie. Jakie formalności trzeba spełnić?

Budowa domu w lesie wiąże się z szeregiem wyzwań, które czekają na właściciela nieruchomości. Chcąc spełnić swoje marzenie, należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, gdyż formalności związane z taką inwestycją mogą trwać bardzo długo.

Prawo w Polsce nie przewiduje możliwości budowy domu na działce leśnej. Konieczne jest przekształcenie terenu w działkę budowlaną. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i w ewidencji gruntów. Jeśli w takim planie znajduje się adnotacja, która umożliwia zabudowę takiej działki, wówczas inwestor może myśleć o budowie domu.

W przypadku, gdy dla danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku o zmianę przeznaczenia terenu z gruntu leśnego na cele budowlane. Jednak w zdecydowanej większości przypadków odpowiedź jest negatywna.

Kolejnym krokiem jest wyłączenie działki z produkcji leśnej na podstawie decyzji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Dopiero wtedy można przystąpić do uzyskania pozwolenia na budowę i rozpoczęcia załatwiania formalności z tym związanych.

Przeczytaj również: Dofinansowanie do wymiany okien, możesz dostać nawet 100 proc. zwrotu. Komu przysługuje?

Budowa domu w lesie. O czym trzeba pamiętać i na co uważać?

Planując budowę domu w lesie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych nie tylko aspektami prawnymi, ale także przygotowaniem działki do tego rodzaju inwestycji.

W tym przypadku sporym wyzwaniem może okazać się wilgoć. W domach znajdujących się blisko lasu szczególnie ważne jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej (na powierzchni ścian fundamentowych) i poziomej (na styku fundamentów i ścian zewnętrznych). Przy ich wykonaniu najlepiej sięgnąć po dostępne na rynku masy bitumiczno–kauczukowe, które sprawdzają się na podłożach mineralnych.

Kolejna ważna kwestia to usytuowanie nieruchomości. Przepisy jasno wskazują, że minimalna odległość domu od lasu powinna wynosić 12 metrów, gdy ściany i pokrycie budynku nie rozprzestrzeniają ognia lub 16 metrów, gdy sytuacja jest odwrotna.

budowa domu w lesie Dom w lesie to marzenie wielu osób. Fot.123RF.com

Jak zbudować dom w lesie? Krok po kroku

Budowa domu w lesie nie różni się w znaczący sposób od tego, jak wygląda budowa domu w przestrzeni miejskiej. Poszczególne etapy inwestycji można podzielić na:

  • etap zerowy – wykonanie prac ziemnych i wzniesienie fundamentów;
  • etap stanu surowego otwartego – wzniesienie ścian i wykonanie stropów, a także więźby dachowej i wstępnego pokrycia dachu;
  • etap stanu surowego zamkniętego – wykonanie prac związanych z pokryciem dachu, a także wstawieniem drzwi i okien;
  • etap wykończeniowy – wykonanie wewnętrznych instalacji, urządzenie wnętrz oraz zainstalowanie zabudowy i mebli.

Projekt domu w lesie. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Szukając projektu domu w lesie, można skorzystać z gotowych rozwiązań, które sprawią, że nieruchomość nie tylko spełni oczekiwania właścicieli, ale przede wszystkim będzie wpisywać się w miejscowy krajobraz. Projekty nowoczesnych domów w lesie są niezwykle kreatywne i doskonale łączą formę budynku z krajobrazem zieleni.

Ciekawym rozwiązaniem może być projekt domu w stylu stodoły lub bunglow. Charakteryzują się one oszczędną geometrią, dużymi przeszkleniami oraz przestronnym wnętrzem. W naturalny wygląd leśnego otoczenia dobrze wpisują się także domy w stylu skandynawskim, które wyróżniają się minimalistyczną konstrukcją oraz ekologicznym budownictwem. Ze względu na wyjątkowe widoki za oknem warto zdecydować się na duże przeszklenia zarówno w salonie, jak i w sypialni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Sprzedali wszystko, by zamieszkać w autobusie. Ile teraz kosztuje ich życie?

Nie trzeba jechać daleko. Te niezwykłe miasta są w Polsce! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Budowa domu w lesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestycję"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.