Budowa i działanie bramy rolowanej
Brama rolowana to rodzaj zabezpieczenia zawartości garażu, z którym najczęściej można się spotkać w miejscach publicznych. Do zamknięcia wjazdu wykorzystują go m.in. deweloperzy stawiający apartamentowce, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele biurowców i galerii handlowych. Coraz większą popularnością cieszą się także wśród osób mających domy oraz właścicieli garaży mieszczących się przy budynkach wielorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ praktyczność takiej konstrukcji jest nie do przecenienia.
Drzwi rolowane cenione są przede wszystkim za niespotykanie małą przestrzeń, której potrzebują do działania. W przeciwieństwie do innych typów bram garażowych nie trzeba tu wygospodarowywać przestrzeni przy wewnętrznych ścianach pomieszczenia ani przed wjazdem. Roleta nie zablokuje więc drogi dla pieszych, rowerów czy pasa jezdni. Jedyne, czego potrzebuje to około 30 cm na zawieszoną nad wejściem kasetę, do której zwijają się podłużne listwy tworzące drzwi.
Brama rolowana a pozostałe typy drzwi garażowych
Pod względem użyteczności brama rolowana ma ogromną przewagę nad innymi typami drzwi garażowych. Dla wielu osób, szczególnie tych, które mają więcej miejsca do dyspozycji, mankamentem może być jednak wygląd rolet. Ze względu na taki typ konstrukcji są one bardzo proste. Jeśli poza funkcją użytkową liczy się coś więcej, warto zastanowić się nad modelem uchylnym albo segmentowym.
Drzwi uchylne to konstrukcje zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe. W pierwszym podtypie mieszczą się egzemplarze otwierane na bok lub do góry, w drugim – tylko na bok. Dzięki zwartej konstrukcji takie bramy bardzo dobrze utrzymują ciepło w środku, choć stopień izolacji zależy jeszcze od użytego do ich produkcji surowca. Do montażu bramy uchylnej potrzeba jednak dużo miejsca, by nie blokowała przejścia lub nie zaczepiała o np. rosnące przy garażu drzewa.
Rodzajem bramy częściowo łączącym użyteczność wariantów rolowanego i uchylnych, są drzwi segmentowe. One także występują jako konstrukcje złożone z jednego lub dwóch skrzydeł. Poszczególne modele podnoszą się albo przesuwają w kierunku wewnętrznych ścian, co wymaga uwzględnienia miejsca na prowadnice. Z tego powodu modele segmentowe sprawdzą się przede wszystkim w garażach o dość dużej powierzchni.
Wykonanie bram rolowanych, segmentowych i uchylnych
Osoby zainteresowane zakupem bramy roletowej zwykle mają do wyboru wersję wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego. Oba te surowce odznaczają się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu drzwi z nich wykonane prezentują się dobrze nawet po wielu latach, nie wymagając przy tym konserwacji.
Metal i tworzywa sztuczne nie każdemu jednak przypadną do gustu. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za bramą drewnianą. Materiał ten będzie doskonałym dopełnieniem tak klasycznej, jak i nowoczesnej elewacji. Co więcej, naturalny surowiec najlepiej ze wszystkich utrzymuje w garażu temperaturę. Jedyne, o czym należy pamiętać, to pielęgnacja drewna specjalnym preparatem.
Praktyczne systemy sterowania drzwiami garażowymi
Niezależnie od tego, jaki rodzaj drzwi garażowych zostanie wybrany, warto zastanowić się jeszcze nad polepszeniem komfortu jej użytkowania. Staje się to możliwe, gdy wybierze się bramę Hörmann wraz z systemem zdalnego otwierania. Jeden z nich, BiSecur, to komplet złożony z odbiornika i nadajnika fal radiowych. Tym drugim jest pilot.
Wszystkim tym, którzy nie chcą nosić przy sobie pilota, do gustu może przypaść aplikacja mobilna BlueSecur. Jednym z jej walorów jest opcja przypisania aż 10 osób do jednego konta. Możliwość nadawania uprawnień tak licznemu gronu przyda się nie tylko dużym rodzinom, ale i właścicielom małych firm, potrzebujących drzwi do służbowego garażu.
Artykuł sponsorowany
materiały promocyjne