Porady ogrodnicze

Najbardziej odporna i wytrzymała odmiana hortensji. Sprawdzi się w każdym ogrodzie

Hortensja drzewiasta to jedna z najpiękniejszych roślin w ogrodzie. Warto poznać jej wymagania oraz sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne, które sprawią, że roślina będzie zdrowo rosnąć i ozdabiać ogród.

Najbardziej odporna i wytrzymała odmiana hortensji. Sprawdzi się w każdym ogrodzie
Hortensja drzewiasta jest znaczniej bardziej wytrzymała niż odmiany bukietowe. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Hortensja drzewiasta — podstawowe informacje

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) nazywana także hortensją krzaczastą lub ogrodową, to jedna z najczęściej uprawianych w polskich ogrodach odmian hortensji. 

Krzew dorasta nawet do wysokości 1,5 - 2 m i ma okazały oraz rozgałęziony pokrój. Największą ozdobą hortensji są duże kuliste kwiatostany, które składają się z kwiatów płonnych. Najczęściej kwiaty mają kolor biały, różowy lub zielonkawy. Hortensje drzewiaste posiadają też zielone, efektowne sercowate liście.

Krzewy hortensji drzewiastej zaczynają zakwitać pod koniec czerwca. Utrzymują się przez całe lato, aż do późnej jesieni. Hortensje drzewiaste nie są tak wymagające, jak odmiany bukietowe. Są mrozoodporne, do tego szybko rosną i nie sprawiają większych problemów w uprawie. 

Hortensja drzewiasta — najpiękniejsze odmiany

Do najbardziej popularnych i jednocześnie najładniejszych odmian hortensji drzewiastej należą:

  • Annabelle - zachwyca kwiatostanami w formie śnieżnobiałych kul

  • Grandiflora - ma duże stożkowe kwiatostany, które przebarwiają się z odcienia białego aż po ciemny krem pod koniec kwitnienia

  • Pink Annabell - ta odmiana posiada efektowne różowe kwiaty kwitnące w formie szerokich baldachimów

  • Incrediball - kwiaty tej hortensji mają kolor biało-limonkowy, a ich rozmiar jest imponujący! Niektóre kwiatostany mogą mieć nawet do 40 cm średnicy!

Hortensja drzewiasta — pielęgnacja

Gdzie posadzić hortensję drzewiastą? Aby hortensje ogrodowe były zdrowe i dorodne, muszą mieć zapewnione półcieniste stanowisko i optymalne nawadniane. Rośliny najlepiej czują się w umiarkowanie wilgotnym podłożu, nie można dopuszczać ani do wysuszenia, ani też przelania korzeni.

Nawożenie hortensji drzewiastej jest konieczne tylko w okresie wzrostu roślin i powinno być wstrzymane na początku sierpnia. Po tym terminie hortensje wchodzą w fazę spoczynku i zaczynają zawiązywać pąki na przyszłoroczne kwitnące pędy. Odczyn (pH) podłoża powinien być kwaśny (4,5-5,5).

Hortensje bardzo źle znoszą podłoża ciężkie i gliniaste. Kiedy zauważymy, że liście zaczynają robić się jasnozielone lub żółte, koniecznie wzbogaćmy podłoże torfem kwaśnym.

Kiedy posadzić hortensję drzewiastą? Roślinę najlepiej posadzić jeszcze przed rozwojem liści – w marcu lub kwietniu albo już po ich opadnięciu – jesienią.

Hortensja drzewiasta — dlaczego nie kwitnie?

Hortensja drzewiasta zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie w roku następnym. Zdarza się, że hortensje pomimo licznych pędów nie zakwitają. Powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Żeby tego uniknąć, krzew należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy go torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.

Kolejnym powodem, dla którego hortensje ogrodowe nie zakwitają, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, iż krzew zakwita na pędach zeszłorocznych, musimy uważać podczas zabiegu cięcia, aby nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc najlepiej wcale go nie przycinać. Jedyne cięcie, jakie wykonujemy, to sanitarne.

Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.

Hortensja drzewiasta — przycinanie

Hortensję ogrodową przycinamy tak samo, jak hortensję bukietową. Najlepiej przyciąć hortensję drzewiastą w marcu - na przełomie zimy i wiosny. Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.

Gałązki tniemy nisko, około 20-30 centymetrów nad ziemią. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma bardzo wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi, jeśli nie zapewnimy im podtrzymującego palika.

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

Hortensja drzewiasta — nawożenie

Na obfitość oraz jakość kwitnienia hortensji drzewiastej ogromny wpływ ma odpowiednie nawożenie. Jeżeli roślinie zabraknie takich pierwiastków jak fosfor, magnez, azot i żelazo, nie zawiążą się pąki kwiatowe i nie będzie ona prawidłowo się rozwijać. Nie każdy ogrodnik wie o tym, że sam może regulować kolor kwiatów hortensji. Wystarczy jedynie regularnie wpływać na kwasowość podłoża, w którym roślina jest uprawiana.

Na ziemiach zasadowych kwiaty są czerwone bądź różowe. Chcąc samodzielnie uzyskać taki efekt, należy zastosować nawozy zasadowe, zawierające w swym składzie magnez lub wapń. Uważajmy, aby pH nie przekroczyło 6,2. Może to doprowadzić do chlorozy liści i zasychania pędów.

Kolor niebieski będzie wynikiem regularnego nawożenia siarczanem amonu i siarczanem potasu. Możemy również podlewać krzew roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu - uzyskamy ten sam, błękitny efekt kwiatów. Polecamy również ściółkowanie krzewu kompostem korowym lub torfem wysokim.

Hortensja drzewiasta — rozmnażanie

Hortensję rozmnaża się poprzez sadzonki zielne. Tniemy je od czerwca do sierpnia. Następnie umieszczamy w inspekcie, w którym spędzą rok. W drugiej połowie wiosny wysadzamy nowe sadzonki.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.