Porady ogrodnicze

Pora na cięcie agrestu po zimie. Zrób to dobrze, a zbierzesz więcej owoców

Wielbicieli agrestu nie brakuje, dlatego jego krzaczki rosną w większości przydomowych ogródków. Nie jest wymagający pod względem pielęgnacji, ale o jednym zabiegu nie wolno nam zapomnieć. Mowa o cięciu agrestu po zimie, które jest gwarancją obfitego owocowania. Kiedy należy to zrobić? Sprawdź, jak przyciąć agrest, aby uzyskać duże plony w sezonie.

Pora na cięcie agrestu po zimie. Zrób to dobrze, a zbierzesz więcej owoców
Po zimie przyszła pora na najważniejszy zabieg pielęgnacyjny agrestu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy przycinać agrest?

Agrest to krzew owocowy, który od lat jest chętnie uprawiany na działkach i w ogródkach. Dojrzewające już w czerwcu kuliste owoce możemy jeść od razu po zerwaniu lub przeznaczyć na smakowite przetwory. Roślina ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednego z nich nie powinniśmy pomijać, jeśli w trakcie sezonu chcemy zbierać kosze pełne dorodnych owoców. Cięcie agrestu, wykonane właściwą techniką i w odpowiednim terminie, skutkuje obfitym plonowaniem. Kiedy powinniśmy je wykonać? Wcześnie, bo już w lutym lub marcu.

Wczesnowiosenny termin cięcia agrestu jest odpowiedni zarówno w przypadku formy krzaczastej, jak i piennej. Oba te rodzaje możemy z powodzeniem uprawiać w naszych przydomowych ogrodach. Czym się różni agrest pienny od krzaczastego? Ten pierwszy jest rośliną szczepiona na pniu, która wydaje takie same owoce co tradycyjne krzaczki, zajmuje jednak od nich dużo mniej miejsca. Jej atutem jest atrakcyjny wygląd, lecz zdarza się, że miejsce szczepienia przemarza zimą.

Przytnij agrest w lutym lub marcu, aby zebrać dużo owoców latem. Przytnij agrest w lutym lub marcu, aby zebrać dużo owoców latem. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Cięcie borówki amerykańskiej. Kiedy, jak i po co przycinać borówkę?

Jak przyciąć agrest?

Pierwsze cięcie agrestu krzaczastego powinno odbyć się tuż po jego posadzeniu w ogrodzie. Jest ono ważne, ponieważ nie tylko decyduje o owocowaniu, ale też właściwym rozkrzewieniu się rośliny. Podczas pierwszego zabiegu skracamy wszystkie pędy nad 2-3 oczkiem. Jak przyciąć agrest krzaczasty w kolejnych latach?

  • W drugim i trzecim roku uprawy pozbywamy się z krzewu pędów porażonych patogenami, zaatakowanych przez szkodniki, zdeformowanych, połamanych i nadmiernie zagęszczających roślinę. Warto przyciąć agrest w taki sposób, aby pozostało na nim ok. 12 głównych pędów, które będą silne i zdrowe. Zbyt długie gałązki możemy skrócić, ale maksymalnie o 1/3 długości;

  • Od czwartego roku uprawy realizujemy cięcia prześwietlające, usuwając 1-3 najstarszych pędów, które niepotrzebnie zagęszczają koronę, przez co powstaje mniej krótkopędów z owocami. Dzięki przycięciu pojawią się zdrowe, młode przyrosty. Nie wykonujemy silnego skrócenia pędów jednorocznych, ponieważ to przełożyłoby się na obniżenie plonów.

Z agrestem piennym musimy postąpić nieco inaczej. Bezpośrednio po posadzeniu w ogrodzie przycinamy pędy o 1/2 lub 1/3 długości. Od trzeciego lub czwartego roku pozbywamy się z rośliny wszystkich połamanych, chorych, słabych i zniekształconych gałązek. Ostatecznie korona powinna się składać z 6-7 głównych gałęzi. Pędy pozostawione na krzewie możemy skrócić o 1/3 długości. W kolejnych latach prześwietlamy agrest, usuwając 1-3 najstarsze pędy. Przycinamy także nisko zwisające gałązki i odrosty z podkładki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najważniejsze cięcie porzeczek czarnych i kolorowych. Trzeba z nim zdążyć przed wiosną

Rozmnażanie porzeczek przez sadzonki zdrewniałe. Szybka i skuteczna metoda na większe uprawy

Oprysk mocznikiem po zimie na zwiększenie plonów. Jak i co nim pryskać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.