Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uwaga, śmierdzący szkodnik na malinach. Co to jest wtyk straszyk, jakie rośliny atakuje?

W ostatnim czasie na uprawach w przydomowych ogrodach coraz częściej pojawia się roślinożerny owad, który niegdyś bytował raczej na łąkach i obrzeżach lasów. Wtyk straszyk w naszym kraju nie został jeszcze zaliczony do szkodników roślin użytkowych, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce tak właśnie się stanie. Obserwujemy, że populacja tego gatunku stale rośnie, co sprawia, że stał się on prawdziwą zmorą ogrodników i plantatorów. Na jakich roślinach żeruje wtyk straszyk i jak się go pozbyć? Odpowiadamy.

Uwaga, śmierdzący szkodnik na malinach. Co to jest wtyk straszyk, jakie rośliny atakuje?
Wtyk straszyk powszechnie występuje na łąkach i w lasach. Ostatnio spotykamy go też w ogrodach. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Wtyk straszyk – charakterystyka gatunku

Z owadem tym zetknął się prawdopodobnie każdy z nas. Rozpoznają go z łatwością nie tylko bywalcy łąk i lasów, ponieważ jest to bardzo charakterystyczny pluskwiak. Jak wygląda wtyk straszyk? Należący do rodziny wtykowatych (Coreidae) dorosły owad osiąga od 11 do 16 cm. Jego wielkość jest uzależniona od płci (samice są większe niż samce). Wtyk straszyk ma spłaszczone, wydłużone ciało oraz niewielkich rozmiarów główkę z długimi czułkami. Odznacza się odnóżami typu krocznego.

Typowe dla tego gatunku ubarwienie maskujące sprawia, że wtyk straszyk z daleka wygląda tak, jakby był pokryty rdzą. Na jego odwłoku znajdują się guzkowate wyrostki. Dorosłe owady potrafią latać dzięki skórzastym skrzydełkom. Jako fitofagi ssące są wyposażone w aparat gębowy umożliwiający wysysanie soków z roślin. Ciemno- lub jasnobrązowy pluskwiak do złudzenia przypomina kawałek uschniętego liścia bądź innego elementu rośliny, dlatego nie jest łatwo od razu spostrzec go na uprawie.

Cykl rozwojowy wtyka straszyka rozpoczyna się od złożenia do gleby lub na powierzchni liści jaj przez dorosłą samicę (od maja do czerwca). Larwy wylęgają się z jaj po niespełna miesiącu, a następnie pięciokrotnie przechodzą przez proces linienia. W początkowych stadiach rozwojowych owad jest trudny do rozpoznania. Pluskwiaki możemy obserwować na uprawach nawet do października. Zimą dorosłe osobniki przebywają w ściółce, przechodząc w stan spoczynku.

Na jakich roślinach żeruje wtyk straszyk?

Wtyk straszyk to gatunek roślinożerny, który jest najczęściej spotykany na szczawiu, rdeście, popłochu pospolitym czy mniszku lekarskim. Niestety owad ten chętnie żeruje również na roślinach ozdobnych, zarówno tych jednorocznych, jak i wieloletnich bylinach. Spotkamy go na piwoniach, hortensjach czy mieczykach. W ostatnich latach wtyk straszyk coraz częściej atakuje uprawiane w ogrodzie maliny, jeżyny oraz rabarbar. Osobniki tego gatunku żerują także na agreście, poziomkach, borówkach amerykańskich oraz buraku ćwikłowym. Niekiedy atakują nawet uprawy ziemniaków czy kukurydzy.

Wtyk straszyk stanowi zagrożenie dla wielu gatunków roślin ogrodowych, również okazów ozdobnych. Wtyk straszyk stanowi zagrożenie dla wielu gatunków roślin ogrodowych, również okazów ozdobnych. Fot. CanvaPro

Skutki żerowania wtyka

Dorosły wtyk straszyk podczas żerowania przebija się przez tkanki roślin i łapczywie wysysa z nich soki. Równie szkodliwe jest bytowanie na uprawach larw tego gatunku. Atakują one głównie miękkie owoce i młode części roślin, które mogą z łatwością przebić za pomocą aparatu gębowego, aby dostać się do znajdujących się w nich cennych soków. Dorosłe okazy żerują na wszystkich częściach roślin, łącznie z nasionami oraz kwiatostanami.

Obecność wtyka straszyka na uprawie niesie za sobą poważne konsekwencje. Skutkiem żerowania tego owada jest zwiększenie parowania wody z roślin, co może spowodować zamieranie pędów i liści. Intensywne żerowanie pluskwiaka może się przyczynić do całkowitego obumarcia rośliny. Ponadto uszkodzone tkanki są bardziej podatne na rozwój chorób. Żerowanie wtyka straszyka na owocach i innych jadalnych częściach roślin powoduje, że drastycznie spada ich jakość. W nakłute przez pluskwiaki maliny czy jeżyny mogą wnikać patogeny chorobotwórcze. Takie owoce są podatne na rozwój szarej pleśni, która sprawia, że nie nadają się do spożycia.

Przeczytaj również: Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu

Zwalczanie wtyka straszyka

Jak pozbyć się wtyka straszyka z obszaru własnej uprawy? W tej chwili nie zostały zarejestrowane specjalistyczne środki, które w selektywny sposób zwalczałyby te owady. Nie powinniśmy stosować insektycydów o szerokim spektrum działania, ponieważ chcąc zwalczyć wyka straszyka, moglibyśmy zaszkodzić innym gatunkom owadów. Co zatem możemy zrobić, aby pozbyć się tego szkodnika?

  • Usuwajmy chwasty z ogrodu. Starajmy się regularnie pielić grządki i kosić rosnące w ich pobliżu dzikie rośliny (wyrwijmy przede wszystkim mniszek lekarski, mlecz polny, osty, rdest oraz ostrożeń warzywny).

  • Ostrożnie zdejmujmy owady z roślin. W tym celu możemy wykorzystać siatkę na motyle lub zabieg przeprowadzić ręcznie. Należy jednak uważać, ponieważ zgnieciony wtyk straszyk wydziela śmierdzącą substancję, której zapachu trudno się pozbyć ze skóry. Owady można wypuścić na łące z dala od uprawy.

  • Uprawy szczególnie narażone na żerowanie wtyka (rabarbar czy szczaw) możemy zabezpieczyć za pomocą włókniny. Osłaniajmy je od lipca do sierpnia.

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Internet okrzyknął je zmutowanymi szerszeniami. Zaczynają być plagą w blokach i mieszkaniach

Domowe sposoby na drutowce. Wyłap larwy, nim zamienią się w chrząszcze i zniszczą warzywa w ogrodzie

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.