Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zamiast plastikowej doniczki? Sprawdź, w czym można sadzić rośliny w ogrodzie i w domu

Uprawa roślin prowadzona w sposób ekologiczny cieszy się coraz większą popularnością. Przejawia się to nie tylko w ograniczeniu sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin, ale także w doborze asortymentu ogrodniczego i dekoracyjnego. Jednym z częściej kupowanych artykułów, które posiadają ekologiczną alternatywę, są doniczki. 

Co zamiast plastikowej doniczki? Sprawdź, w czym można sadzić rośliny w ogrodzie i w domu
Ekologiczne odpowiedniki plastikowej doniczki przykuwają uwagę. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Doniczki w dwóch odsłonach 

Doniczki wykorzystywane są zarówno przy uprawie roślin domowych, jak i przy pracach ogrodniczych. W pierwszym przypadku pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Wyraźnie zaznacza się tutaj trend wykorzystywania w produkcji donic z materiałów naturalnych, surowych, często z motywem roślinnym. W drugim przypadku doniczki pełnią funkcję praktyczną i najlepiej, by były wygodne w użyciu i wpisywały się w ekologiczną wizję ogrodu. 

  • Doniczki w ogrodzie 

Uzupełniając rokrocznie nasadzenia w ogrodzie, stajemy się posiadaczami niezliczonych ilości doniczek produkcyjnych, wykonanych najczęściej z plastiku. Część z nich można oczywiście powtórnie wykorzystać, choćby przygotowując rośliny na rozsadę. Jednak spora część doniczek pozostaje niewykorzystana i finalnie ląduje w koszu na odpady segregowane. Takie działanie nie stoi w zgodzie z ekologią. Rodzi się pytanie: co zamiast plastikowych doniczek? Jakie jest rozwiązanie? 

Alternatyw dla plastikowych doniczek można znaleźć naprawdę wiele. Coraz częściej sklepy ogrodnicze oferują zakup roślin kopanych z gruntu, sadzonych w workach jutowych bądź w biodegradowalnych osłonkach. Warto korzystać z takich opcji. Zaletą tych rozwiązań jest nie tylko sprzyjanie ekologii, ale również wygoda i zapewnienie roślinie dobrych warunków wzrostu. 

Do przygotowywania rozsady można również kupić doniczki ekologiczne. Są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały. 

  • Doniczki z torfu 

Bardzo popularne stały się doniczki z torfu. Najczęściej stosowane są do przygotowywania rozsady, ale także do wzrostu młodych siewek czy ukorzeniania nowych sadzonek. Są w pełni biodegradowalne. 

Doniczki z torfu są w pełni biodegradowalne. Fot. 123RF.com

Doniczki z torfu przesadzamy bezpośrednio do gruntu wraz z rosnącą w nich młodą rośliną. Nie trzeba jej wyjmować. Rozkładająca się w gruncie doniczka torfowa stanie się naturalnym nawozem dla rozwijającej się sadzonki. 

To wygodne rozwiązanie pozwala ograniczyć bałagan powstający przy przesadzaniu, a dodatkowo niesie wiele korzyści dla rośliny. Doniczki z torfu nie ograniczają swobodnego rozrostu korzeni, zapewniają roślinie odpowiednią wilgotność i zabezpieczają młody system korzeniowy przed uszkodzeniami lub szkodnikami. 

  • Doniczki z papieru 

Doniczki z papieru również znajdują zastosowanie w przygotowywaniu rozsady. Możemy je wykonać samodzielnie ze zwykłej gazety. Ich zaletą, podobnie jak w przypadku doniczek torfowych, jest wygodny sposób przesadzania – niepotrzebne jest zdejmowanie papieru, roślina ląduje w gruncie razem z papierową osłonką, która ulegnie rozkładowi. Korzenie mają zapewnioną ochronę, roślina naturalny nawóz, a przy okazji niepotrzebna gazeta zyskuje drugie życie. 

Przeczytaj również: Pleśń w doniczce. Domowe sposoby na grzyba w ziemi, jeden jest szczególnie polecany

Doniczki drewniane 

Doniczki z drewna są często wykorzystywane na tarasach lub balkonach. Ilość dostępnych wzorów, kształtów i konstrukcji jest niezwykle duża. W pięknych drewnianych skrzyniach przed domem można zasadzić sezonowe rośliny jednoroczne. Można pokusić się o stworzenie aromatycznego zielnika na tarasie w drewnianej prostokątnej donicy. Piękne iglaki rosnące w drewnianych donicach na balkonie mogą być zieloną ozdobą przez cały rok. 

Drewniane donice często łączone są także w stylowe kwietniki. Ponadto rolę donicy może pełnić także stary drewniany cebrzyk, beczułka, korytko czy choćby zwyczajna skrzynka po jabłkach. 

Drewniane doniczki idealnie pasują do ogrodów w stylu wiejskim. Wyglądają naturalnie, ciepło, ale jednocześnie elegancko i gustownie. Malując drewno na określony kolor, można dopasować donice do estetyki ogrodu. 

Należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji drewna, malowaniu go i zabezpieczaniu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Może być to nieco uciążliwe, ale piękny wygląd drewnianych donic wynagrodzi te trudy. 

Doniczki z wkładem kokosowym 

Kokosowe donice to kolejne bardzo ciekawe wykorzystanie ekologicznego i naturalnego materiału. W tym przypadku mata kokosowa pełni funkcję dekoracyjną – wypełnia dno eleganckiej konstrukcji z kutej stali. To rozwiązanie jest często spotykane w wiszących koszach bądź donicach stawianych na parapetach okien. Bardzo ładnie eksponuje kwitnące, zwisające rośliny. Jest wyszukaną i oryginalną ozdobą, a wybór kształtów konstrukcji jest ogromny 

  • Doniczki wiklinowe 

Niegdyś bardzo popularne, dziś znów wracają do łask. Plecione są z grubszych bądź cieńszych witek łączonych w niezwykłe kształty i przeróżne rozmiary. Możemy znaleźć wśród nich wiszące lub stojące kosze, większe bądź mniejsze skrzynie lub okrągłe czy prostokątne donice stojące. 

  • Doniczki w domu 

Plastikowe osłonki na rośliny domowe stale tracą na popularności. Aktualnie obowiązujące trendy nawiązują do naturalnego wyglądu. Glina, kokos, bambus, drewno, wiklina, trawa morska czy tkaniny – te materiały z powodzeniem są wykorzystywane do tworzenia nowoczesnych donic domowych. Pasują zarówno do wnętrz w stylu boho, jak i do nowoczesnych betonowych aranżacji, którym dodają charakteru i przytulności. 

Doniczki z drewna, tak często stosowane na zewnątrz, doskonale pasują również do roślinnych aranżacji w domu. Występują w wielu ciekawych wzorach i geometrycznych kształtach. To nie tylko duże donice ogrodowe, to także subtelne, delikatne osłonki eksponujące drewniane słoje lub aranżacje tworzone z połączonych ze sobą elementów z kory bądź szczap. 

Doniczki z papieru stworzone z dekoracyjnego arkusza, ciekawie złożonego w formie origami, również znajdą zastosowanie w domowych aranżacjach. Jest to ciekawy sposób na ekologiczną, niedrogą i oryginalną ozdobę oraz możliwość kreatywnego spędzenia czasu z rodziną. 

Warto również zwrócić uwagę na doniczki z tkanin. Ciekawie uszyte worki pełniące funkcję osłonek mogą nadać charakter wybranym zakątkom w domu. Atrakcyjny wzór materiału lub też ładnie udrapowana juta wyglądają ciekawie i naturalnie. Uwagę zwracają także donice uplecione z naturalnego sznurka. Charakteru donicom dodają także wszelkiego typu tasiemki, koronki i chwosty, obwiązane wokół osłonki. 

Naturalnie znaczy stylowo i ekologicznie 

Plastikowe doniczki stają się przeszłością. Nie pasują do nowoczesnych wnętrz i ogrodów, w których goszczą naturalne akcenty. Na szczęście alternatyw dla plastiku nie brakuje. I na pytanie: co zamiast plastikowych doniczek, można znaleźć wiele odpowiedzi. 

Nie brakuje ekologicznych alternatyw wspomagających prace w ogrodzie. Biodegradowalne doniczki do rozsad są nie tylko praktyczne i wygodne w użyciu, ale także korzystnie działają na wzrost roślin. Ponadto projektanci wykorzystują mnóstwo ekologicznych materiałów, tworząc atrakcyjne wizualnie i przyjazne naturze wzory. Warto postawić na ten ekologiczny trend także w miejscu swojego zamieszkania i stworzyć azyl, przyjazny przyrodzie kącik, w którego zaciszu będzie można odpocząć w zgodzie z naturą. 

Przeczytaj również: 

Krochmal - jak zrobić w domu? Przyda się nie tylko przy praniu firanek i obrusów. Do czego stosować krochmal?

Jak dbać o fiołki doniczkowe? Odpowiednia pielęgnacja zapewni długie kwitnienie

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.