Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak dbać o lagerstoemię, by długo kwitła? Regularnie podsypuj krzew

Lagerstroemia to piękny krzew lub niewysokie drzewko, które kwitnie niezwykle spektakularnie. Jej kwiatostany przypominają kwiaty lilaka, dlatego często nazywa się ją bzem południa. Jednak w porównaniu do niego kwitnie znacznie dłużej – w optymalnych warunkach barwne kwiaty tej rośliny mogą utrzymywać się nawet 4 miesiące! Jak zatroszczyć się o nią w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak dbać o lagerstroemię, by długo kwitła.

Jak dbać o lagerstoemię, by długo kwitła? Regularnie podsypuj krzew
Jak dbać o lagerstroemię, by długo kwitła? Fot. Norma Stamp/CanvaPro

Spis treści:

Lagerstroemia – bajecznie kwitnący krzew

Lagerstroemia jest niezwykle atrakcyjną rośliną ozdobną, która słynie z niespotykanie obfitego i długotrwałego kwitnienia. Pochodzi z Azji – obszaru Chin oraz Półwyspu Koreańskiego. Tam, w cieplejszym klimacie niż nasz, uprawianych jest kilkadziesiąt gatunków tej rośliny. W polskich ogrodach spotykamy wyłącznie lagerstroemię indyjską, która jest częściowo mrozoodporna (jest w stanie przetrwać spadek temperatury do -15°C). Gatunek ten uprawiany jest na całym świecie. W krajach śródziemnomorskich, gdzie jest ciepło i słonecznie, nieprzerwanie kwitnie od czerwca do października.

W naszym kraju lagerstroemia rozpoczyna kwitnienie latem. Zazwyczaj od przełomu lipca i sierpnia do września lub nawet października wytwarza okazałe, gęste kwiatostany. Mogą przybierać różne odcienie bieli, różu, fioletu i czerwieni. Ten bajecznie kwitnący krzew w polskich warunkach osiąga wysokość 2-3 m. Jego ozdobą są również nieduże, owalne liście o błyszczącej fakturze, które jesienią przebarwiają się na złoty kolor. Dekoracyjna jest także szarobrązowa, łuszcząca się kora lagerstroemii. Roślina ta charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Po zaledwie kilku latach osiąga swój docelowy rozmiar. Lagerstroemia zazwyczaj zaczyna kwitnąć już w pierwszym roku uprawy.

Lagerstroemia to bajecznie kwitnący krzew. Lagerstroemia to bajecznie kwitnący krzew. Fot. magicflute002/123RF.com 

Przeczytaj również: Przycinanie floksów wiechowatych tuż po kwitnieniu. Po kilkunastu dniach zakwitną jeszcze raz

Jak dbać o lagerstroemię, by długo kwitła?

O lagerstroemii mówi się, że jest najdłużej kwitnącym krzewem na świecie. Bez południa może wytwarzać barwne kwiaty nawet przez 120 dni w roku, jeśli będzie miał zagwarantowane odpowiednie warunki wzrostu. Trzeba pamiętać, że ze względu na swoje pochodzenie, ma określone wymagania. Ważne jest, aby dla lagerstroemii znaleźć słoneczne, zaciszne stanowisko, które będzie osłonięte od silnego wiatru. Zapewnijmy jej również przepuszczalną, żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Oto kilka wskazówek, jak dbać o lagerstroemię, by długo kwitła:

  • Podlewanie – niezależnie, czy uprawiamy lagerstroemię w gruncie, czy w donicy, musimy ją systematycznie podlewać. Tak często, aby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Warto o tym pamiętać, bo przesuszona lagerstroemia zrzuca zawiązane pąki kwiatowe.

  • Nawożenie – roślina ta kwitnie długo i intensywnie. W związku z tym potrzebuje dostarczania składników odżywczych. Wiosną można jednorazowo zastosować nawóz o spowolnionym działaniu lub od sierpnia 2 razy w miesiącu zasilać lagerstroemię wieloskładnikową odżywką dla roślin kwitnących. Przez cały sezon możemy również nawozić ją kompostem.

  • Ściółkowanie – to kolejny prosty zabieg, który pobudza lagerstroemię do długiego kwitnienia. W tym celu możemy wykorzystać wspomniany już wyżej kompost lub korę drzew liściastych. Swoją lagerstroemię podsypuję igłami i rozdrobnionymi gałązkami tui, które zastosowane jako ściółka nie tylko ograniczają parowanie wody z gleby, ale także lekko obniżają odczyn podłoża. W takich warunkach krzew lepiej i dłużej kwitnie.

  • Przycinanie – lagerstroemię warto przyciąć po zakończeniu kwitnienia, usuwając z niego najstarsze i najsłabsze pędy. Taki zabieg sprawia, że w kolejnym sezonie kwitnie jeszcze intensywniej.

Lagerstroemia to krzew, który za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się spektakularnie długim i pięknym kwitnieniem. Możemy uprawiać ją w donicy lub ogrodzie, pamiętając o jej zabezpieczeniu przed nadejściem mrozów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mazus płożący – niezwykła roślina okrywowa. Uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Piękna ozdoba skalniaków i rabat kwiatowych. Zawciąg nadmorski – ciekawe odmiany i uprawa

Dlaczego hortensje nie kwitną? Pielęgnacja hortensji latem - sprawdzone sposoby na kwitnienie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.