Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Piękna ozdoba skalniaków i rabat kwiatowych. Zawciąg nadmorski – ciekawe odmiany i uprawa

Zawciąg nadmorski to urocza bylina, która jest chętnie wykorzystywana do dekoracji rabat czy skalniaków. Tworzy gęste kępy zimozielonych liści, z których wyrastają piękne, pomponowe kwiaty. Zawciąg nadmorski jest niewymagający i łatwy w uprawie, a do tego dobrze znosi niskie temperatury. Choć z jego uprawą poradzi sobie każdy, warto trzymać się kilku podstawowych wskazówek. Dzięki temu będzie długo kwitł i cieszył nas swoim wyglądem.

Piękna ozdoba skalniaków i rabat kwiatowych. Zawciąg nadmorski – ciekawe odmiany i uprawa
Zawciąg nadmorski to okazała bylina, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Fot.alexstepanov/123RF.com

Spis treści:

Zawciąg nadmorski – kwitnąca bylina

Zawciąg nadmorski, nazywany również zawciągiem pospolitym (Armeria maritima), to efektowna bylina z rodziny ołownicowatych, która jest coraz chętniej uprawiana w ogrodach. W środowisku naturalnym występuje w Europie i zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta nadmorskie wydmy oraz susze, kamieniste miejsca. Nie osiąga imponujących rozmiarów – dorasta do 10 cm przed kwitnieniem i do 20 cm w jego czasie. Tworzy gęste, poduszkowe kępy, które są złożone z równowąskich, trawiastych liści w ciemnozielonym kolorze (są one częściowo zimozielone).   

W okresie kwitnienia na roślinie pojawiają się urokliwe kwiaty, osadzone na szczytach sztywnych, nagich i wyprostowanych łodyg. Są one małe i zebrane w kuliste główki, dzięki czemu wyglądają jak pompony. Zazwyczaj mają one różowo-fioletowy kolor, choć ich barwa zależy od wybranej odmiany. W dobrych warunkach zawciąg nadmorski kwitnie od maja do września. Niektóre odmiany mogą powtarzać kwitnienie również jesienią, choć wtedy jest ono nieco słabsze. Ponadto ich kwiaty przyciągają różne gatunki owadów, w tym pszczoły i motyle.  

zawciąg nadmorski Zawciąg nadmorski wyróżnia się długim kwitnieniem w kolorze białym, różowym, fioletowym lub bordowym. Fot.Falombini/CanvaPro

Ciekawe odmiany zawciągu nadmorskiego

Zawciąg nadmorski występuje w wielu ciekawych odmianach. Różnią się one między sobą pokrojem, siłą wzrostu, barwą kwiatów, a także terminem kwitnienia. Wśród najbardziej wartościowych warto wymienić m.in.:

  • Alba – jedna z najpopularniejszych odmian o białych kwiatach, które doskonale kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Wyróżniają się one wytrzymałością, dlatego zachowują swoją barwę przez całą zimę;

  • Little Penny – odmiana o zwartym, kulistym pokroju, która cieszy oczy różowymi kwiatostanami;

  • Nifty Thrifty – ciekawa odmiana, która dorasta do 15 cm wysokości. Cechuje się kremowo-zielonym ulistnieniem, które świetnie komponuje się z różowymi kwiatostanami;

  • Rubrifolia – oryginalna odmiana, która wyróżnia się bordowym kolorem liści. W okresie upałów zaczynają one przybierać barwę zieloną, z kolei dolna strona blaszki liściowej pozostaje purpurowo-czerwona. Kwiatostany mają ciemnoróżowy kolor;

  • Rosea – odmiana o jaskrawo-zielonych liściach i intensywnie różowych kwiatach. Osiąga 15-20 cm wysokości;

  • Dusseldorfer Stolz – rośnie silnie i rozrasta się bujniej od innych odmian (osiąga 20 cm wysokości). Kwiatostany mają różowoczerwony kolor oraz są nieco większe niż u pozostałych;

  • Splendens – tworzy ciemnoróżowe kwiatostany. Powtarza kwitnienie, ale w mniejszych ilościach;

  • Vesuvius – odmiana o bordowych liściach oraz intensywnie różowych kwiatach.

zawciąg nadmorski uprawa Istnieje wiele ciekawych odmian zawciągu nadmorskiego. Fot.AndreaAstes/CanvaPro

Zawciąg nadmorski – uprawa

Zawciąg nadmorski wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem, ale również łatwością w uprawie. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, co sprawia, że z jego pielęgnacją poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Ponadto wykazuje dużą odporność na mróz, dlatego nie potrzebuje zimowego okrycia. Jeśli jednak spełnimy jego podstawowe wymagania, odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja zawciągu nadmorskiego.

  • Sadzenie

Idealny termin na sadzenie zawciągu nadmorskiego przypada na koniec kwietnia lub początek maja, kiedy gleba jest odpowiednio ciepła (choć wiele zależy od regionu i warunków klimatycznych). Nasiona można wysiewać wprost do gruntu, choć dużo lepiej wcześniej przygotować rozsadę, po czym przesadzić młode rośliny w miejsce docelowe (w odległości 25-30 cm od siebie). Gotowe sadzonki można też znaleźć w sprzedaży.   

Przeczytaj również: Te kwiaty kwitną przez całe lato. Dodadzą twojemu ogrodowi uroku i wspaniałych kolorów

  • Stanowisko i ziemia

Podstawą w uprawie zawciągu nadmorskiego jest właściwe stanowisko – powinno ono być ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru (w takim miejscu będzie kwitł najobficiej). Wymaga średnio żyznego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Poradzi sobie na glebach piaszczystych. Niestety nie będzie dobrze rósł w ziemi bardzo mokrej, ciężkiej i gliniastej (wówczas jego kępy mogą gnić i zamierać). Nie toleruje też gleb o dużej zawartości wapnia.       

  • Podlewanie i nawożenie

Zawciąg nadmorski jest rośliną odporną na suszę, dlatego nie wymaga intensywnego podlewania. Regularnego podlewania wymagają okazy młode. Warto wiedzieć, że przelanie rośliny jest dużo bardziej niebezpieczne niż jej przesuszenie. Zbyt mokre podłoże prowadzi do zagniwania korzeni i łodyg. Nawożenie zawciągu nadmorskiego nie jest konieczne. Raz na jakiś czas można zastosować nawóz ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, które stymulują kwitnienie. Nadmiar substancji pokarmowych w glebie jest dla rośliny niekorzystny, gdyż negatywnie wpływa na jej kondycję i kwitnienie. Zalecane jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które pomoże pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.    

odmiany zawciągu nadmorskiego Zawciąg nadmorski najlepiej rośnie w miejscach słonecznych oraz suchym, przepuszczalnym podłożu. Fot.Whiteway/CanvaPro

  • Rozmnażanie

Zawciąg nadmorski można rozmnażać przez podział kęp. Wczesną wiosną lub późnym latem dzielimy je na mniejsze części i od razu sadzimy je na miejscu docelowym. W dobrych warunkach rośliny mogą też dawać samosiew. Warto jednak mieć na uwadze, że pozyskane w ten sposób okazy mogą nie zachować typowych cech odmianowych rośliny matecznej. Ponadto zawciąg nadmorski wymaga regularnego odmładzania (raz na 2-3 lata), gdyż zaczyna tracić swój ładny pokrój. Zabieg ten można wykorzystać do rozmnażania roślin.    

  • Choroby i szkodniki

Zawciąg nadmorski nie jest podatny na występowanie chorób i szkodników. W zbyt mokrym podłożu może jednak zostać zaatakowany przez rdzę, która może doprowadzić do obumarcia całych okazów.

Gdzie sadzić zawciąg nadmorski?

Zawciąg nadmorski ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Jest idealny do uprawy na skalniakach czy w ogródkach żwirowych. Efektownie prezentuje się na rabatach bylinowych i mieszanych, a także wzdłuż ścieżek. Doskonale komponuje się z takimi roślinami, jak floks szydlasty, żagwin ogrodowy czy macierzanka. Urośnie też na murkach, a nawet między kamieniami czy płytami chodnikowymi. Bywa także stosowana do obsadzania „zielonych dachów”. Warto również zaznaczyć, że zawciąg nadmorski doskonale znosi warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza. Można go uprawiać w donicach jako dekoracja balkonów czy tarasów. Nadaje się także na kwiat cięty.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najpiękniejsze odmiany dzwonka karpackiego. Uprawa z nasion i rozmnażanie

Uprawa i cięcie jabłoni ozdobnej. Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie, a kiedy nie wolno tego robić

Ogniste mini słoneczniki na rabacie. Gailardia oścista – najlepsze odmiany i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.