Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wapnowanie trawnika. Kiedy zacząć zabieg, który pomaga w walce z mchem i chwastami?

Wapnowanie trawnika to jedna z najważniejszych czynności, która pozwala szybko i tanio poprawić wygląd murawy. To zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się z trawy mchu i chwastów. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać zabieg wapnowania trawnika, aby nie zaszkodzić naszej murawie.  

Wapnowanie trawnika. Kiedy zacząć zabieg, który pomaga w walce z mchem i chwastami?
Wapnowanie trawnika to bardzo ważny zabieg, który pomoże poprawić jakość trawy, pozbyć się chwastów i mchu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest wapnowanie trawnika?

Piękny, soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela działki. Niestety czasem się zdarza, że mimo starannej pielęgnacji trawnik nie prezentuje się najlepiej. Okazuje się, że jednym z najważniejszych zabiegów dla naszej murawy jest wapnowanie, które ma na celu zwiększenie pH gleby. Kiedy ziemia jest zbyt kwaśna (ma niski odczyn pH) trawa wolniej rośnie, jest słaba i rzadka. Pojawiają się też mech, chwasty czy skrzyp polny.  

Wapń to niezwykle ważny mikroelement pokarmowy dla roślin, który wpływa na ich wzrost. Obecność tego pierwiastka w podłożu zwiększa przyswajalność i działanie składników znajdujących się w nawozach (zwłaszcza azotu), zapewniając tym optymalne pH gleby. Ponadto zabieg wapnowania wpływa pozytywnie na tworzenie się właściwej struktury podłoża, a co za tym idzie na lepsze krzewienie się i rozwój systemu korzeniowego traw.   

Kiedy wapnować trawnik?    

Na początku warto zaznaczyć, że wapnowanie trawnika powinno się przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niepotrzebnie wykonany zabieg może doprowadzić do zniszczenia murawy i rozwoju chwastów. Jego przeprowadzanie jest zalecane, gdy odczyn podłoża jest zbyt kwaśny (np. na skutek zjawisk naturalnych lub niektórych zabiegów pielęgnacyjnych, które powodują wymywanie wapnia z podłoża. Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5 – 6,5. Jeśli pH jest powyżej 6,5, należy zakwasić podłoże nawozem zakwaszającym, a jeśli jest poniżej 5,5 – powinno się wykonać zabieg wapnowania.

Zanim przeprowadzić zabieg wapnowania trawnika, warto sprawdzić pH gleby za pomocą pehametru glebowego, który można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Można też oddać próbkę ziemi do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Odczyn podłoża warto sprawdzać regularnie co 2-3 lata, najlepiej co roku. Dzięki temu możemy określić, czy trawnik wymaga wapnowania oraz jakie dawki nawozu będą odpowiednie.  

wapnowanie trawnika Zabieg wapnowania trawnika należy przeprowadzać w suchy i bezwietrzny dzień. Fot.CanvaPro

Wapnowanie trawnika wykonuje się poza sezonem wegetacyjnym. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wiosną (zanim trawnik rozpocznie wegetację), a w zasadzie na przedwiośniu – od lutego do marca. Warto również zaznaczyć, że tę czynność można wykonać już w styczniu, ale pod warunkiem, że jest dość ciepło i nie ma śniegu. Wapnowanie trawnika wykonuje się również jesienią (kiedy trawa zakończy już swój wzrost). Ze względu na to, że wapno wolno przenika do głębszych warstw gruntu, należy go powtarzać co 3-4 lata.

Warto jednak pamiętać, aby nie łączyć zabiegu wapnowania trawnika z nawożeniem i przez okres 3-4 tygodnie po tym nie stosować innych substancji. Połączenie wapnia z innymi nawozami skutkuje powstawaniem związków, które są nieprzyswajalne przez glebę oraz szkodzą roślinności. Ponadto przez ten okres nie powinno się dosiewać trawy, ponieważ nawóz może spalić siewki.  

Czy wapno niszczy mech?

Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Nie dość, że nie wygląda atrakcyjnie, to jeszcze szkodzi trawie, gdyż wchłania mikroelementy niezbędne do jej rozwoju. Powszechnie wiadomo, że zabieg wapnowania pomaga pozbyć się mchu i chwastów na trawniku oraz zapobiega ich występowaniu.   

Czy wapno niszczy mech? Niestety, zabieg wapnowania trawnika nie pomoże w zabiciu chwastów i mchu. Natomiast, ze względu na fakt, że mech lubi kwaśną ziemię (o niższym pH), nawożenie wapnem pomoże ograniczyć jego występowanie.

Czym wapnować trawnik?

Do wapnowania trawnika najczęściej stosowane są nawozy wapniowo-węglanowe zawierające tlenek wapnia. Najczęściej są one dostępne w postaci wapna dolomitowego (z dodatkiem magnezu i innych mikroelementów) lub kredy nawozowej. Dolomit zawiera 30 proc. tlenku węgla, zaś kreda nawozowa – 50 proc. W przypadku podłoża o mniejszym zakwaszeniu można zastosować mączkę bazaltową.

Co zamiast wapnowania? Jeśli zależy ci na podniesieniu pH podłoża lub na zlikwidowaniu mchu, zamiast wapnowania możesz użyć nawozów wapniowo-magnezowych. Są w pełni naturalne oraz zawierają duże ilości wapnia, magnezu i innych mikroelementów. Doskonale radzą sobie w walce z niechcianym mchem na trawniku. Chociaż działają tak samo jak wapnowanie, możemy je użyć w okresie wzrostu trawy.  

Wapnowanie trawnika można wykonać ręcznie lub za pomocą rozrzutnika do nawozów. Przed wykonaniem zabiegu należy sprawdzić, jakie są zalecane przez producentów dawki nawozów i przestrzegać tego. Pamiętaj, wapnowanie trawnika należy przeprowadzać w suchy i bezwietrzny dzień. Dzięki temu zyskasz pewność, że substancja została równomiernie rozprowadzona po powierzchni trawnika.   

Przeczytaj również: 

Jak usunąć mech z trawnika? Ten produkt za 5 zł błyskawicznie sobie z nim poradzi

Kalendarz ogrodnika 2023. Lista prac w ogrodzie od stycznia do grudnia

Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.