Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika 2023. Lista prac w ogrodzie od stycznia do grudnia

Piękny, urodzajny ogród wymaga troski i zaangażowania przez pełnych 12 miesięcy. Im lepiej zaplanujesz prace w poszczególnych porach roku, tym mniejsze ryzyko niepowodzeń i przykrych niespodzianek. Kalendarz ogrodnika 2023 pozwoli ci być zawsze krok do przodu!

Kalendarz ogrodnika 2023. Lista prac w ogrodzie od stycznia do grudnia
Poznajcie listę prac w ogrodzie na cały rok. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co trzeba zrobić w ogrodzie w:

Co trzeba zrobić w ogrodzie w styczniu?

Zimy w ostatnich latach bywają zmienne i nieprzewidywalne. Jeśli po Nowym Roku są zapowiadane silne mrozy, upewnij się, że ogród jest dobrze zabezpieczony. Popraw naruszone wiatrem okrywy i pobiel pnie drzew owocowych, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Gdy zauważysz jajeczka szkodników lub owocowe mumie, usuń je jak najprędzej.

Niskie temperatury bez pokrywy śnieżnej mogą zaszkodzić cebulkom tulipanów i innych wiosennych kwiatów. Wyłóż więc na zagony warstwę kory, słomy lub iglastych gałęzi. Z kolei w przypadku cieplejszego stycznia bez mrozów pamiętaj, aby regularnie podlewać liściaste gatunki zimozielone takie jak laurowiśnie, ostrokrzewy czy bukszpany.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lutym?

Najzimniejszy miesiąc w roku przynosi coraz dłuższe dni. To doskonała okazja, aby dokonać cięcia drzew i krzewów owocowych, zwłaszcza tych bardziej odpornych na mrozy. Jeśli zauważysz na gałęziach oznaki chorób, możesz śmiało zastosować pierwsze opryski.

Poza tym w lutym warto uporządkować zagony warzywne. Jeśli temperatury są dodatnie, pod koniec miesiąca możesz wysiać do gleby sałatę, szpinak, rzodkiewkę czy marchew. Całość zabezpiecz szczelnie agrowłókniną.

Niecierpliwi ogrodnicy mogą też zacząć wysiewać do doniczek paprykę, pomidory oraz wczesne odmiany kapusty czy cebuli. Trzymane na parapecie rozsady pozwolą ci przyspieszyć zbiór pierwszych plonów. Na tej samej zasadzie możesz wysiać w domu jednoroczne gatunki ozdobne, np. petunie czy lobelie.

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Młode siewki pomidorów pojawiają się już po dwóch tygodniach. Fot. 123RF.com

Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu?

Nadejście wiosny to przede wszystkim pora na wielkie porządki. Uprzątnij z zagonów stare liście, przytnij krzewy agrestu, malin oraz porzeczek i kontynuuj cięcie drzew owocowych. W szczególności pozbądź się chorych i połamanych gałęzi, a tam, gdzie potrzeba, przerzedź koronę. Przytnij też suche kwiatostany wrzosów, a hortensje kwitnące na pędach tegorocznych skróć przy samej ziemi.

Najważniejsze, co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu, to wysiew. Do kuwet i skrzynek możesz już śmiało siać większość warzyw, a także kwiaty jednoroczne takie jak floksy, cynie czy werbeny. W drugiej połowie miesiąca przy sprzyjającej pogodzie możesz bezpośrednio na zagon wysiewać groszek pachnący czy mak ogrodowy, a także cebulę, por, bób oraz szpinak.

Gdy tylko ziemia rozmarznie, zabierz się do sadzenia iglaków, róż, buków, grabów, malin i jeżyn. Podlewając sadzonki, nie zapomnij nawodnić pozostałych krzewów zimozielonych. Trawnik koniecznie poddaj wertykulacji, przy okazji wyrównując jego powierzchnię.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu?

Jeśli nie wykonałeś jeszcze cięcia drzew i krzewów, to ostatni dzwonek. W kwietniu przede wszystkim przycina się wrażliwe na mrozy brzoskwinie, morele i nektarynki. To też doskonała pora na przeszczepianie gałęzi.

Szczególnej uwagi wymaga teraz trawnik. Po wertykulacji i aeracji przychodzi pora na piaskowanie oraz dosiewanie trawy. Śmiało zacznij już teraz kosić co kilka dni, a w razie potrzeby przeprowadź stosowny oprysk.

W kwietniu możesz sadzić drzewa i krzewy z gołą bryłą korzeniową, gatunki zimozielone, a także letnie kwiaty cebulowe, np. mieczyki, lilie i galtonie. Do gruntu wysiejesz już większość ozdobnych roślin jednorocznych. Nie zapomnij o nawożeniu – kwiecień to idealna pora, aby zasilić trawnik, róże, krzewy oraz drzewa.

Przeczytaj również: Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Przygotowanie własnych sadzonek ogórków to nic trudnego. Fot. 123RF.com

Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju?

To jeden z najpracowitszych miesięcy w ogrodzie. Przede wszystkim dobrze jest się skupić na nawożeniu i podlewaniu, które warunkują rozwój kwiatów i płodów. Ich zawiązki mogą wymagać ochrony w przypadku przymrozków, a pod koniec miesiąca warto usunąć te słabo wykształcone.

W drugiej połowie maja możesz wysadzić do gruntu wszystkie domowe sadzonki warzywne i ozdobne. Pamiętaj, aby wcześniej zahartować rośliny, wynosząc je na kilka godzin na powietrze. Sadzić możesz też krzewy i byliny cebulkowe wrażliwe na mróz, np. azalie, dalie czy pacioreczniki. Gatunki, które już odkwitły, przytnij, a w razie potrzeby podziel lub przesadź.

Na grządkach warzywnych możesz już śmiało wysiać fasolę, buraki, dynie, cukinie czy ogórki, a także wszystkie zioła. Regularnie odchwaszczaj glebę i dbaj o jej właściwe nawilżenie. Pomyśl też o ściółkowaniu, które rozwiąże oba te problemy.

Przeczytaj również: Nadchodzą „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Jak chronić uprawy przed majowymi przymrozkami?

Majowe przymrozki mogą być niebezpieczne dla upraw. Fot. Getty Images

Co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu?

Zbierając pierwsze plony z ogrodu, zatroszcz się o kondycję tych późniejszych. W czerwcu powinieneś przerzedzić korony drzew owocowych, grona winorośli, krzewy malin i zawiązki na gruszach i jabłoniach. To również najwyższy czas na zabezpieczenie roślin przed szkodnikami i ptakami.

Pomidory wesprzyj tyczkami i konsekwentnie usuwaj im boczne pędy. Podpórki warto też zafundować groszkowi, ogórkom i wysokim odmianom fasoli. W szklarni trzeba regularnie wietrzyć, a w razie potrzeby przerzedzać uprawę. Jeśli deszcze nie dopisują, intensywnie podlewaj zagony, ale tylko wczesnym rankiem lub wieczorem.

Jeśli chcesz długo cieszyć się urodą ozdobnych rabat, zacznij usuwać przekwitłe kwiatostany. Zetnij też całe pędy szałwii omszonej, jeżówki czy ostróżki ogrodowej – tym sposobem możesz doczekać się powtórnego kwitnienia na jesień.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w lipcu?

Okres owocowania wiąże się z nowymi obowiązkami. Przede wszystkim trzeba wesprzeć obciążone płodami gałęzie, aby się nie łamały. Zbieraj też z ziemi opadłe owoce – zapobiegniesz tak rozwojowi chorób i szkodników. Po zbiorach przytnij pędy krzewów i drzew owocowych.

W warzywniku skup się teraz na intensywnym podlewaniu i przerzedzaniu roślin. Jeśli zaobserwujesz oznaki choroby lub ślady żarłocznych insektów, interweniuj jak najszybciej, gdyż niektóre typy oprysków kolidują z natychmiastową konsumpcją płodów.

Lipiec to dobra pora, aby wykopać z ziemi cebule hiacyntów, narcyzów, czosnku ozdobnego, a także tulipanów, jeśli planujesz zmianę aranżacji. Wysiać możesz natomiast gatunki dwuletnie takie jak niezapominajki czy dziewanny. Z dekoracyjnych krzewów pobierz pędy i wykorzystaj je do rozmnażania. Uzupełniaj też regularnie ściółkę, aby chronić ziemię przed wysychaniem.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem? Koniecznie pamiętaj o tych zabiegach

Latem wiele roślin potrzebuje regularnego podlewania fot. 123RF.com

Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu?

W drugiej połowie lata można kontynuować cięcie drzew owocowych, zwłaszcza wiśni, czereśni i śliw, które zakończyły już płodzenie. Przerzedzenie korony przyda się też jabłoniom. W przypadku tradycyjnych malin poleca się ścięcie wszystkich owocujących pędów przy samej ziemi.

Szczególnie dużo pracy czeka cię teraz w warzywniku. Pomidory, papryki, ziemniaki, fasolka, cukinie i ogórki nadają się już do zbioru, co wiąże się z przetwarzaniem i przygotowaniem do przechowywania. Jednocześnie możesz zacząć wysadzać jesienne odmiany sałaty, kalarepę i jarmuż. Aby przyspieszyć dojrzewanie ostatnich płodów, zacznij ogławiać pomidory, dynie i brukselki.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu, aby cieszyć się bujną zielenią w kolejnym sezonie? Pomyśl o przesadzaniu i rozmnażaniu iglaków. Przytnij też żywopłoty i krzewinki lawendy, a przekwitnięte byliny w dużych kępach wykop i podziel. Możesz też zasadzić cebulki krokusów i ziemowitów jesiennych oraz bratki, malwy i piwonie.

Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu?

Wrzesień to idealna pora na sadzenie krzewów i drzew, zarówno tych ozdobnych, jak i owocowych. Przy okazji warto zebrać z ziemi i spalić wszystkie chore liście i owoce z kończącego się sezonu.

Ze względu na realne ryzyko przymrozków zbierz resztę pomidorów, papryk i ogórków, a także warzywa korzeniowe przeznaczone do przechowania. Pozostałości po roślinach wyrwij z ziemi i przenieś na kompost. Glebę porządnie przekop.

Na ozdobnych zagonach możesz teraz śmiało sadzić tulipany, hiacynty i inne wiosenne kwiaty cebulowe. Pomyśl też o kolorowych wrzosach. Warto natomiast wykopać mieczyki i begonie, jak również starsze lilie, które wymagają okresowej zmiany miejsca.

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja trawnika. Co musisz zrobić już we wrześniu?

Twoja trwa będzie piękna na wiosnę pod warunkiem, że teraz zrobisz ten zabieg.Fot.123RF.com

Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku?

Początek jesieni sprzyja wysadzaniu drzew i krzewów z odkrytym korzeniem. To idealna pora, aby założyć żywopłot lub własny sad. Jednocześnie powinieneś dokładnie obejrzeć wszystkie rośliny, usuwając ich chore i połamane części.

Na zagonach warzywnych warto rozsypać obornik lub kompost, aby przygotować glebę na wiosnę. Powyrywaj też ostatnie chwasty. Jednocześnie możesz już posadzić cebulę i czosnek.

W październiku sadzi się nadal ozdobne byliny cebulowe, które dla pewności warto przykryć warstwą ściółki. Do gruntu możesz wysiać odporne na zimno chabry czy smagliczki, aby przyspieszyć ich rozkwit na wiosnę. Gatunki wrażliwe na mróz, takie jak hortensje czy róże, obsyp szczodrze ziemią lub korą, a najlepiej owiń też agrowłókniną.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w listopadzie?

Jeśli nie zaprowadziłeś jeszcze porządku na zagonach i pod drzewami owocowymi, to zrób to teraz. W razie potrzeby zastosuj też oprysk przeciw chorobom grzybowym. Młode sadzonki zabezpiecz przed mrozami, skupiając się przede wszystkim na korzeniach roślin. Wrażliwe okazy okryj też szczelnie tkaniną.

Zagony dekoracyjne pokryj warstwą ściółki, która będzie stanowić izolację cieplną, a zarazem ochronę przed wysychaniem. Krzewy o delikatnych pędach przytnij tak, aby nie łamały się pod ciężarem śniegu. Tak długo, jak ziemia nie jest zamarznięta, możesz też sadzić wiosenne rośliny cebulowe, krzewy owocowe i drzewa liściaste.

Przeczytaj również: Okrywanie roślin na zimę. Kiedy i czym okrywać rośliny przed mrozem?

Okrywanie roślin na zimę, jest niezwykle istotne, ponieważ chroni nasze okazy przed zmarznięciem oraz obumieraniem. Fot.123RF.com

Co trzeba zrobić w ogrodzie w grudniu?

To pogoda decyduje, co trzeba zrobić w ogrodzie w grudniu. Jeśli spadnie śnieg, regularnie strzepuj go z gałęzi drzew i krzewów, aby zapobiec ich łamaniu. Możesz odśnieżać ścieżki, ale unikaj chodzenia po trawniku. Przy bezśnieżnej pogodzie zadbaj o odpowiednią warstwę ściółki i kontroluj, czy wiatr nie naruszył okryć.

Wykop z zagonów ostatnie warzywa, a ziemię przekop i uzupełnij obornikiem. Możesz też zacząć bielić pnie drzew owocowych wapnem, aby uchronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi zmianami temperatur. I nie zapomnij odpocząć trochę przed początkiem kolejnego roku w ogrodzie!

Jemioła - właściwości lecznicze nietypowej rośliny na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.