Spis treści:
- Przycinanie róż – o tym musisz pamiętać
- Kiedy najlepiej przycinać róże?
- Jak prawidłowo przycinać róże?
Przycinanie róż – o tym musisz pamiętać
Róże to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Ogromna różnorodność gatunków i odmian sprawia, że każdy miłośnik ogrodnictwa z pewnością znajdzie coś dla siebie. Aby cieszyły nasze oczy swoją atrakcyjnością, musimy zadbać m.in. o ich przycinanie. Zabieg ten zachęca rośliny do rozwijania nowych pędów, co pozwala im ładnie się rozkrzewić. Ponadto stymuluje do tworzenia nowych pąków, a to z kolei przekłada się na obfite kwitnienie. Przycinanie róż zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, a także umożliwia lepszą cyrkulację powietrza między gałęziami i liśćmi. Aby cięcie przyniosło pożądane efekty, musi być przeprowadzone we właściwy sposób.
Wiele osób błędnie uważa, że najlepszym terminem na cięcie róż jest jesień. Rośliny, które zostały przycięte w tym terminie, mogą doznać uszkodzeń mrozowych, ponieważ rany po przycięciu nie zdążą się zagoić przed zimą. Jesienią możemy usunąć jedynie pędy martwe lub chore.
Róże najlepiej przycinać wiosną, kiedy ryzyko przymrozków jest znikome. Fot.123RF.com
Kiedy najlepiej przycinać róże?
Najlepszym terminem na przycinanie róż jest wczesna wiosna, począwszy od połowy marca i przez cały kwiecień. Warto pamiętać, aby nie robić tego zbyt wcześnie, aby uniknąć ryzyka przymrozków. Cięcie róż najlepiej przeprowadzić, zanim pojawią się młode pędy. Przycinamy rośliny w dni suche (wilgoć naraża miejsca cięcia na choroby grzybowe) i w miarę ciepłe. Róże, które kwitną raz na sezon, należy przycinać latem, zaraz po tym, gdy zrzucą one kwiaty. Jeśli chodzi o cięcie pielęgnacyjne, które ma na celu usunięcie chorych lub zniszczonych pędów, możemy je przeprowadzać niemal przez cały okres kwitnienia roślin.
Jak prawidłowo przycinać róże?
Zanim przystąpimy do wiosennego przycinania róż, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przydadzą się do tego nożyce czy sekator. Ważne jest jednak, aby wybrać ostre narzędzia, ponieważ użycie tępych przyrządów może uszkodzić rośliny. Oprócz tego należy je zdezynfekować zarówno przed zabiegiem, jak i po każdym krzaku, aby uniknąć przenoszenia się chorób z jednej rośliny na drugą.
Sposób przycinania róż zależy od odmiany. Ogólnie przyjęte zasady mówią o tym, że krzaki przycina się zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka. Należy się starać, aby miejsce cięcia było płaskie lub lekko ukośne. Rany, które powstały po cięciu róż należy zasmarować m.in. maścią ogrodniczą. Pomoże to zabezpieczyć wnętrza pędów przed wniknięciem chorobotwórczych mikroorganizmów. Wiosną wycinamy też pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenne cięcie lawendy. Instruktaż i terminy przycinania lawendy po zimie
Kiedy i jak zrobić sadzonki z pelargonii? Więcej zdrowych kwiatów w ogrodzie i na balkonie
Pora na cięcie agrestu po zimie. Zrób to dobrze, a zbierzesz więcej owoców