Spis treści:
Jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
Pelargonie od lat królują na naszych balkonach, tarasach czy rabatach. Zachwycają intensywnością i różnorodnością barw, a ich kwitnienie trwa przez cały sezon – od maja aż do pierwszych przymrozków. Niestety wiele osób traktuje pelargonie jako rośliny jednoroczne, które po sezonie należy wyrzucić, aby na wiosnę kupić sobie nowe. Tymczasem okazuje się, że można je łatwo przechować przez zimę, aby wykorzystać kwiaty w następnym sezonie. Dzięki temu możemy zrobić sadzonki, uzyskując wiele nowych roślin za darmo.
Jak rozmnożyć pelargonie krok po kroku? Sadzonki pobieramy pod koniec lutego lub w marcu. Wybieramy najładniejsze, zdrowe, niezdrewniałe pędy, a następnie ścinamy ich część wierzchołkową (pod 3-4 węzłem od góry). Należy to zrobić za pomocą ostrego noża, aby nie zmiażdżyć łodygi. Sadzonki pelargonii powinny mieć około 5-12 cm długości (usuwamy też dolne liście). W celu przyspieszenia tworzenia się korzeni można zastosować ukorzeniacz (do sadzonek zielonych).
Sadzonki pelargonii można pobrać w lutym lub marcu. Fot.CanvaPro
Jak sadzić i pielęgnować sadzonki pelargonii?
Po wypełnieniu doniczki przepuszczalnym podłożem robimy w nim otwory w pobliżu krawędzi naczynia (np. patykiem), po czym umieszczamy sadzonki pelargonii na głębokość około 1/3 długości. Następne delikatnie ugniatamy ziemię. Nie zapominamy o podlewaniu. Aby zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność, wbijamy w podłoże cienkie patyki i nakładamy na nie worek foliowy. Tak przygotowane sadzonki pelargonii ustawiamy w ciepłym i widnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Co kilka dni należy zdejmować folię na kilkanaście minut, aby przewietrzyć rośliny. Sadzonki pelargonii powinny się ukorzenić po około 2-3 tygodniach. Wtedy zdejmujemy folię.
Kiedy sadzonki pelargonii się ukorzenią, należy przesadzić je pojedynczo do donic wypełnionych żyzną ziemią. Ważne jest też uszczykiwanie ich wierzchołków, dzięki czemu będą się lepiej rozkrzewiać. Na zewnątrz przenosimy pelargonie dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Jak widać, z jednej rośliny matecznej można uzyskać kilka nowych egzemplarzy i to zupełnie za darmo.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy budzić pelargonie do życia? Trzymaj się ważnych zasad
Bardzo mocny ukorzeniacz do roślin. Nic nie kosztuje, sadzonki szybko wypuszczą korzenie
Rozmnażanie porzeczek przez sadzonki zdrewniałe. Szybka i skuteczna metoda na większe uprawy