Porady ogrodnicze

Jak przesadzać dracenę wonną?

Dracena wonna to jedna z domowych roślin doniczkowych, które lubię najbardziej. Jest praktycznie bezproblemowa w uprawie. Bardzo wiele wybacza.

Jak przesadzać dracenę wonną?
fot. 123RF/PICSEL

Dracena wonna zniesie wiele. Przetrwa zarówno krótkotrwałe przesuszenie, jak i niesystematyczne nawożenie. Prezentuje się pięknie w większej i w mniejszej postaci. Nawet atak przędziorków tego nie zmieni. Nie lubi tylko przelewania. Gdy ma zbyt mokro, mogą pojawić się na liściach ciemne plamy. Chyba najbardziej popularną i najczęściej dostępną w sklepach ogrodniczych jest dracena wonna a odmianie Massangeana. W odmianie White Stripe liście mają dodatkowo białe obrzeżenia, co prezentuje się niezwykle ciekawie.

src: Dracena wonna - przesadzanie i efekty rozmnażanie po latach. Kwitnąca dracena, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień

Podłoże do uprawy draceny powinno być przepuszczalne i próchniczne, można użyć gotowej ziemi do roślin zielonych i palm. Młode okazy radzi się przesadzać co roku, najlepiej wiosną. Starsze rośliny przesadza się już co kilka lat, kiedy widzimy, że już tego potrzebują. 

Dla przypomnienia dracena wonna pochodzi z Afryki. Pokrój ma bardzo podobny do juki, na szczycie zdrewniałego pnia wyrastają rozety liści, które mogą dorosnąć nawet do metra długości. Roślina ta preferuje miejsca jasne, ale dobrze radzi sobie także postawiona nieco głębiej w pokoju. Odpowiada jej stała temperatura 18-24 stopni Celsjusza, jaką zazwyczaj mamy w mieszkaniach. Rozmnażanie draceny wonnej jest niezwykle proste. Wystarczy odciąć wybrany fragment rośliny. 
Sadzonkę wierzchołkową przenosimy do doniczki z podłożem do roślin zielonych i palm. Odcięty kawałek rośliny można też podzielić na mniejsze części i użyć ukorzeniacza. Całość umieszczamy w podłożu i przykrywamyfolią w taki sposób, żeby nie dotykała małych pni, po czym odstawiamy w jasne miejsce.

Dlaczego dracena wonna? O tym przekonałam się rok temu, kiedy mój najstarszy okaz draceny zakwitł. Zapach był tak intensywny, że nie można było wytrzymać w pobliżu tej rośliny. Zwłaszcza wieczorem. Zapach kwitnącej hoi był niczym, w porównaniu z intensywnością pachnących kwiatów draceny. Nie są one zjawiskowo piękne, ale tak rzadko pojawiają się w uprawie doniczkowej w warunkach domowych, że stają się cudownie wyjątkowe. Mają jasny kolor, na początku pąki wydają się być różowawe, ale same kwiaty są białe, niewielkie, ale zebrane w dość okazałą wiechę. Otwierają się one wieczorem i właśnie wtedy czarują lub odstraszają swoim słodkim, kwiatowym zapachem.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.