Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie selera. Co zrobić, żeby korzeń był duży i zdrowy?

Seler to chętnie sadzone, choć dość kłopotliwe w uprawie warzywo. Nie każdy ogrodnik potrafi sprawić, by korzenie warzyw były dorodne i kształtne, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Przestrzegając kilku zasad, możemy osiągnąć ten cel. Jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki. 

Sadzenie selera. Co zrobić, żeby korzeń był duży i zdrowy?
Podpowiadamy, jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy. Fot. flowersandclassicalmusic/CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie selera krok po kroku

Bez selera korzeniowego trudno wyobrazić sobie polską kuchnię, więc wielu ogrodników uprawia go na przydomowych grządkach. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ warzywo to jest wymagające i charakteryzuje się długim okresem wegetacji. Jeśli liczymy na własne zbiory, musimy uzbroić się w cierpliwość. Nasiona selera wysiewamy na rozsadę bardzo wcześnie, bo już w lutym lub marcu. Dość długo musimy czekać na wschody (nawet miesiąc lub więcej), a młode rośliny możemy posadzić w ogrodzie do ogrzanej gleby nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

Przed sadzeniem selera musimy zahartować rozsadę. W tym celu przez tydzień wystawiamy sadzonki na zewnątrz na kilka godzin dziennie, po czym znów chowamy je do ciepłego pomieszczenia. Następnie rośliny przystosowane do panującej aury możemy umieścić na grządce. Jak sadzić seler? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Przygotowujemy stanowisko – glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Jeśli jesienią nie stosowaliśmy obornika, w miejscu uprawy rozkładamy kompost. Wybrane stanowisko powinno być słoneczne oraz ciepłe;

  • Robimy dołki – otwory wykonujemy w rzędach oddalonych od siebie o 30-40 cm. Między roślinami w rzędzie zachowujemy odstępy 25-30 cm;

  • Sadzimy seler – sadzonkom skracamy korzenie (w dalszej części artykułu wyjaśniamy, po co to robić), a następnie umieszczamy je w dołkach na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczkach. Rośliny przysypujemy ziemią, lekko ugniatamy i obficie podlewamy.

Licząc na powodzenie uprawy, pamiętajmy, aby nie sadzić selera w pobliżu ziemniaków, marchewki, sałaty, pietruszki, pasternaku i bobu. Warzywo będzie dobrze rosło natomiast w sąsiedztwie cebuli, czosnku, ogórków, pomidorów oraz porów.

Seler najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej glebie i na słonecznym stanowisku. Seler najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej glebie i na słonecznym stanowisku. Fot. yuris010/123RF.com

Przeczytaj również: Jak walczę z czarnymi mszycami i mrówkami w ogrodzie? Tani oprysk robi z nimi porządek raz-dwa

Jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy?

Jak już wspominaliśmy, podczas sadzenia selera warto skrócić sadzonkom korzenie. Taki zabieg stosuje moja znajoma, która uprawia to warzywo od wielu lat i przekonała się o jego efektach. Po co skracać korzenie selera? Dzięki przycięciu warzywo rośnie w bulwiasty korzeń, czyli przekazuje większość zgromadzonej wody i substancji odżywczych właśnie tej części podziemnej. Dużo mniej energii przeznacza na rozrost naci i bocznych korzeni. To niezwykle prosty sposób na uzyskanie większych plonów podczas uprawy selera.

Jeśli chcemy, by seler wyrósł duży i zdrowy, musimy znacznie skrócić korzonki sadzonek – nawet o połowę. Robimy to tuż przed posadzeniem ich na grządce w ogrodzie. W kolejnych tygodniach uprawy pamiętajmy o spulchnianiu gleby wokół selerów (np. za pomocą motyki), dzięki czemu będą łatwiej przyswajały wodę i nawozy, które im dostarczymy. Górną część korzeni warto odkrywać, odgarniając z niego ziemię, dzięki czemu wyrosną dużo większe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak rozpoznać pierwsze symptomy suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów? Czy da się je uratować?

Przerzedzanie warzyw. Chcesz mieć dużą marchew, pietruszkę i cebulę? Wykonaj ten zabieg

Kradną krzaczkom wodę i składniki odżywcze. Jak pozbyć się chwastów z truskawek?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.