Porady ogrodnicze

Te prace koniecznie wykonaj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.07 - 25.07

„Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Liliowce w ogrodzie

Zaczynamy widokiem prześlicznych liliowców, które zaczynają kwitnąć zaraz po liliach. Kwiaty te mogą mieć różne kolory, mogą się też różnić kształtem. Są stosunkowo nietrwałe. Pojedynczy kwiat w pełni okazałości możemy podziwiać przez dzień lub dwa, ale jest ich na blinie tyle, że kwitnienie liliowców możemy podziwiać nawet przez kilka miesięcy. Tak samo było z irysami, czyli kosaćcami, które już przekwitły. Teraz jest dobry moment, żeby je podzielić czy przesadzić. W lipcu dzielimy m.in. kosaćce bródkowe, warto to robić co 3-4 lata. Wykopujemy kłącza, dzielimy je, przycinany liście i ponownie sadzimy w wybranym miejscu, płytko, poziomo. Dzięki temu będą bujniej kwitły w kolejnym sezonie.

src: Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.07 - 25.07. Prace ogrodnicze w lipcu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień  

Ogórki uprawa w ogródku

W warzywnikach lipiec to dalszy czas zbioru cukinii i ogórków. Możemy też wyrywać już wczesną marchewkę. Kwitnie fasola i fasolka szparagowa. Od czasu pojawienia się kwiatów po mniej więcej dwóch tygodniach będzie można zbierać jej smaczne strąki. O tej porze możemy ją jeszcze wysiewać na grządkach. Cały czas dbamy o podlewanie i odchwaszczanie naszych warzywników. Chwasty są konkurencją dla naszych roślin uprawnych, często przyciągają też szkodniki. Niedobór wody z kolei może być szczególnie niebezpieczny dla naszych warzyw dyniowatych, w tym ogórków. Znaczne wahania wilgotności podłoża mogą powodować deformację owoców.

Pomidory — kiedy obrywać wilki

Nieustannie pielęgnujemy pomidory. W miarę ich wzrostu podwiązujemy je do palików. W przypadku odmian o dużych owocach usuwamy wilki, podlewamy je i odchwaszczamy. Po burzowych i wilgotnych dniach mogą pojawić się niepokojące plamy na liściach, będące pierwszymi oznakami chorób grzybowych. Aby je zahamować, można przeprowadzić oprysk preparatem miedziowym, który może być stosowany w uprawach ekologicznych. Przygotowujemy zawiesinę wodną i nanosimy ją za pomocą opryskiwacza. Tworzy warstwę ochronną, która działa zapobiegawczo m.in. na takie choroby jak zaraza ziemniaka czy alternarioza pomidora.

Przeczytaj: Domowe sposoby na zarazę ziemniaka na pomidorach. Objawy i zwalczanie


Fot. 123RF.com

Deszczówka — zastosowanie

Deszczowy lipiec zwraca naszą uwagę na deszczówkę. Warto zbierać ją w ogrodzie nie tylko dlatego, że dzięki niej za darmo podlewamy nasze rośliny, ale także dlatego, że jest to woda znacznie bardziej wartościowa dla naszych upraw. Możemy ją zbierać w beczkach podstawionych pod rynnę lub w bardziej eleganckich zbiornikach, do których spływa woda deszczowa z dachu domu lub altany. Możemy też na etapie budowy lub przebudowy ogrodu zainwestować w zbiornik wkopany w ziemię, w którym będzie się zbierać deszczówka z większej powierzchni zabudowań. Za pomocą pompy zanurzeniowej i instalacji wodnej możemy potem doprowadzić tę wodę w każde miejsce w ogrodzie. Warto wybrać w tym wypadku pompę zanurzeniową do wody niezanieczyszczonej, taką, która poradzi sobie z wykonaniem zadań ekstremalnych.

PrzeczytajJak można wykorzystać deszczówkę?

Zobacz więcej zdjęć

Lato trwa, zaprośmy je więc również z ogrodu do domu. Można to zrobić za pomocą bukietów kwiatów z róży, lilii lub kwitnących roślin jednorocznych. Zresztą wcale nie muszą to być ogrodowe kwiaty. Równie pięknie prezentują się letnie bukiety z kwiatów łąkowych, które możemy zebrać podczas spaceru. Życzymy pogodnego, wspaniałego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Przeczytaj: Największe błędy, jakie można popełnić. Zamieniają ogród w ruinę

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te prace koniecznie wykonaj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.07 - 25.07"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.