Porady ogrodnicze

Wiosenne zakwaszanie ziemi pod borówkę. Prosty sposób na obfite plony

Nie jest łatwo sprostać wymaganiom borówki amerykańskiej. Jeśli chcemy, by obficie owocowała, musimy zadbać nie tylko o jej regularne nawożenie czy przycinanie, ale również prawidłowe przygotowanie ziemi, w której rośnie. Zakwaszenie gleby to najważniejsza rzecz, o jakiej musimy pamiętać na wiosnę, aby cieszyć się mnóstwem smacznych jagód z własnego ogródka. Dlaczego borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby? Czym zakwaszać ziemię w miejscu uprawy? Sprawdź, dlaczego to tak istotne.

Wiosenne zakwaszanie ziemi pod borówkę. Prosty sposób na obfite plony
Sprawdź, czym zakwaszać ziemię pod borówką. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby?

Borówka amerykańska to roślina, którą w ostatnich latach pokochali wszyscy ogrodnicy. Wielu z nas posadziło ją na swojej działce, aby móc cieszyć się jej soczystymi owocami, będącymi prawdziwą bombą witamin. Choć smakowite plony wynagradzają trud włożony w uprawę, nie ulega wątpliwości, że nie należy ona do najłatwiejszych. Żeby doczekać się dużej ilości owoców, musimy zaspokoić wszystkie potrzeby borówki amerykańskiej. Jedną z najważniejszych są wymagania glebowe – krzaczki muszą rosnąć w kwaśnej ziemi. Dlatego konieczne jest zadbanie o jej odczyn zarówno w przypadku sadzenia młodych roślin, jak i uprawy starszych krzewów.

Borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby, ponieważ tylko w takich warunkach jest w stanie pobierać substancje odżywcze z podłoża, a następnie je przyswajać. Uprawa w ziemi o odczynie obojętnym lub zasadowym się nie powiedzie – kondycja roślin zacznie się pogarszać, czego skutkiem będzie słabsze plonowanie. Niewłaściwe pH gleby sprawi, że borówka amerykańska będzie często chorować. Właśnie dlatego zakwaszanie ziemi pod borówkę jest niezwykle ważne. Jest konieczne wtedy, gdy podłoże nie jest wystarczająco kwaśne (odpowiednie pH wynosi 3,8-4,8). Dlatego, zanim zabierzemy się za zabiegi, zbadajmy odczyn gleby w swoim ogrodzie.

Zakwaszanie gleby pod borówką amerykańską najlepiej zaplanować na wiosnę. Zakwaszanie gleby pod borówką amerykańską najlepiej zaplanować na wiosnę. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Ratujemy starą borówkę amerykańską. Jak ciąć zaniedbaną borówkę?

Czym zakwaszać ziemię pod borówkę?

Zakwaszanie gleby pod borówkę jest potrzebne podczas sadzenia młodych krzewów, ale nie tylko wtedy. Musimy je zrealizować również w przypadku, gdy chcemy zadbać o krzaczki rosnące już na naszej działce. Odpowiednio wykonany zabieg skutkuje większym plonowaniem, więc zdecydowanie warto poświęcić na to nieco swojego czasu. Jeżeli gleba nie ma właściwego odczynu, zakwaszanie najlepiej zrealizować na początku sezonu – wczesną wiosną.

Czym zakwaszać ziemię pod borówką? Do wyboru mamy kilka prostych metod:

  • Kora sosnowa – obsypujemy nią podłoże wokół borówek;

  • Siarka granulowana – preparat równomiernie rozkładamy pod krzaczkami, nie przekraczając zalecanej dawki (5-7 g na 1 mkw gleby);

  • Torf wysoki – warto wykorzystać go podczas sadzenia borówki amerykańskiej, wsypując torf do dołka;

  • Nawóz zakwaszający – gotowy preparat możemy kupić w sklepie ogrodniczym – pamiętajmy, aby pilnować dawek zalecanych przez producenta nawozu;

  • Fusy kawy – to domowy sposób na zakwaszenie gleby pod borówką amerykańską. Fusy wystarczy rozsypać wokół podstawy krzewu;

  • Czerstwy chleb żytni na zakwasie – ziemię możemy zakwasić także nawozem z chleba. Aby go zrobić, pieczywo żytnie na zakwasie zalewamy wodą i odstawiamy pod przykryciem na kilka dni. Gdy roztwór sfermentuje, przelewamy go przez sito i wykorzystujemy do podlewania borówek.

Niektórzy decydują się również na zakwaszanie gleby roztworem wody i octu (proporcja 1:8), jednak jest to rozwiązanie krótkotrwałe, którego nie możemy zastosować w przypadku rosnących już krzewów – jedynie przed sadzeniem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ma purpurowe liście, piękne kwiaty i ozdobne owoce. Uprawa jabłoni rajskiej Freja

Konkurencja dla borówki amerykańskiej. Gdzie sadzić świdośliwę? Poznaj jej najlepsze odmiany

Mało znane krzewy owocowe do ogrodu. Dają smaczne plony i nie wymagają dużo pracy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.