Porady ogrodnicze

Ratujemy starą borówkę amerykańską. Jak ciąć zaniedbaną borówkę?

Stara borówka amerykańska me jeszcze zapewnić ci duże i słodkie owoce. Jeśli krzew jest zaniedbany i od kilku lat nie daje owoców - przeprowadź cięcie odmładzające. W ten sposób znacznie szybciej uzyskasz pyszne owoce niż z młodo posadzonej sadzonki. Sprawdź, jak zadbać o starą borówkę amerykańską i jak ją odmłodzić, aby dała obfite plony.  

Ratujemy starą borówkę amerykańską. Jak ciąć zaniedbaną borówkę?
Stary, zaniedbany krzak borówki amerykańskiej może jeszcze owocować. Jak obudzić go do życia? Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Borówka amerykańska - jak długo daje owoce? 

Borówka amerykańska jest krzewem długoletnim. Przy odpowiednich warunkach uprawy może dawać obfite plony nawet przez 20 lat. W Polsce uprawa borówki amerykańskiej jest bardzo popularna. Sadzi się ją nie tylko na plantacjach, ale także w ogrodach przydomowych i działkach rekreacyjnych.  

Uprawa borówki amerykańskiej jest bardzo łatwa. Należy jej zapewnić jasne stanowisko, ziemię kwaśną o odczynie 3,8–4,8 pH i dużą wilgotność podłoża. Przed nadmiernym wysychaniem gleby doskonale chroni ściółkowanie, które jednocześnie delikatnie zakwasza glebę.  

Warto wiedzieć, że borówka amerykańska najlepiej owocuje na młodych, 2–3-letnich pędach, dlatego regularne przycinanie krzewu jest niezbędne do tego, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Zaraz po posadzeniu na wiosnę przeprowadza się cięcie formujące krzew. Należy wówczas zostawić 3-5 pędów głównych, które staną się strukturą krzewu. Na krzewach 2–4-letnich przeprowadza się jedynie cięcie korygujące. Przycina się wówczas wierzchołki pędów o 2–3 pąki, aby pobudzić roślinę do krzewienia. Na starszych krzewach 5–8-letnich przeprowadza się już radykalniejsze cięcie. Usuwa się pędy stare, suche i rosnące w głąb korony.  

Stary krzak borówki wymaga radykalnego przycięcia, wtedy znów zacznie owocować? Fot.123RF/CanvaPro

Wraz z wiekiem borówka amerykańska ma tendencję do krzewienia się na górnych partiach pędów, przy czym nie wypuszcza młodych pędów prosto z ziemi, a te są dla krzewu najcenniejsze. Wówczas borówka wydaje coraz mniej owoców, małych, które mają problem z dojrzewaniem z powodu dużego zacienienia korony. Tak starą borówkę amerykańską, ponad 10-letnią, warto odmłodzić. Dzięki temu po 2-3 latach będziesz cieszyć się ponownie obfitym i dużym plonem owoców.  

Przeczytaj również: Kiedy sadzimy borówki do gruntu? Pielęgnacja borówki amerykańskiej

Jak uratować starą borówkę amerykańską? 

Jeśli zauważyłeś, że od kilku lat twoja stara borówka amerykańska nie wydaje owoców, czas, aby trochę o nią zadbać. Przede wszystkim sprawdź warunki, w których rośnie. Może rośliny obok zanadto się rozrosły i zasłaniają borówce słońce? Sprawdź także jakość gleby, czy nie zarosła za bardzo trawą, a jej odczyn się nie podniósł. Na glebie zasadowej borówka będzie miała znacznie mniej owoców.  

Jeśli warunki uprawy się nie zmieniły, problem leży prawdopodobnie w jakości pędów. Jedynym sposobem na uratowanie starej borówki jest jej radykalne ścięcie. Cięcie odmładzające borówki amerykańskiej można przeprowadzić na kilka sposobów.  

Przeczytaj także: Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy trzeba przycinać borówkę amerykańską?

Cięcie starej borówki amerykańskiej 

Cięcie starej borówki amerykańskiej należy przeprowadzić pod koniec zimy. Najlepszym okresem jest koniec lutego i początek marca, kiedy krzew jeszcze nie wypuścił pąków.  

Pierwszym sposobem na cięcie odmładzające borówki jest przycięcie wszystkich pędów nisko nad ziemią. W zależności od tego, jak krzew się odbije, pierwszych owoców możesz spodziewać się po 3 latach. 

Jeśli krzew nie wymaga aż tak radykalnego cięcia i ma kilka młodych pędów, można w pierwszej kolejność usunąć stare pędy 5–8-letnie. Na nich prawdopodobne już kwiatów nie będzie, pomimo tego, że na górze mogą wypuszczać, młode cienkie pędy. Następnie należy usunąć wszystkie pędy suche i zniszczone, które tylko zwiększają ryzyko chorób i zacieniają krzew. Kolejne do usunięcia są pędy rosnące w głąb korony. Wewnątrz krzewu ma być dużo światła i miejsca na swobodny przepływ powietrza. Także pędy rosnące zbyt nisko ziemi należy usunąć. Jeszcze w tym sezonie twoja borówka amerykańska powinna wypuścić młode, silne pędy, które za kilka lat staną się nową strukturą krzewu i dadzą ci obfite plony.  

Cięcie odmładzające starej borówki amerykańskiej możesz także rozłożyć na dwa lata. W jednym usuń stare pędy jedynie z połowy krzewu, a w drugim z drugiej połowy. Dzięki temu nie pozbawiasz się zupełnie owoców na kilka lat. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Podlewanie i nawożenie borówki latem

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej. Wielu ogrodników robi to źle

Konkurencja dla borówki amerykańskiej. Gdzie sadzić świdośliwę? Poznaj jej najlepsze odmiany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.