Spis treści:
- Hortensja ogrodowa – charakterystyka
- Kiedy przycinać hortensję ogrodową?
- Jak przycinać hortensję ogrodową?
- Po co przycinać hortensję ogrodową?
Hortensja ogrodowa – charakterystyka
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem z rodziny hortensjowatych. Roślina pochodzi ze wschodniej i południowej Azji, a dokładniej z terenów Chin, Japonii oraz Korei. Hortensja osiąga około 1,5 metra wysokości, a jej pokrój może być kulisty, rozłożysty, stożkowy lub nieregularny.
Roślina posiada piękne, dekoracyjne kwiatostany, przybierające bardzo szeroką gamę kolorów – od czerwonego, po biały, różowy oraz błękitny. Kolor kwiatów jest zależny od odczynu gleby, np. na glebach kwaśnych będzie to najczęściej barwa niebieska. Pojawiają się one od czerwca do września, ale niektóre odmiany uprawiane są jako przyśpieszone w doniczkach, dzięki czemu ich kwiaty możemy podziwiać już na początku wiosny.
Liście hortensji ogrodowej mają owalny kształt i przybierają kolor ciemnej zieleni. Licznie pojawiają się na gałązkach, co sprawia, że nawet poza okresem kwitnienia krzewy prezentują się bardzo atrakcyjnie.
Kiedy przycinać hortensję ogrodową?
Przycinanie hortensji wykonuje się zazwyczaj na początku wiosny. Ten termin jest odpowiedni dla wszystkich jej gatunków. Jednak samo cięcie różni się między sobą sposobem oraz intensywnością robienia tego.
Przekwitnięte kwiaty hortensji ogrodowej ścina się czasem jesienią, jednak w chłodnych rejonach Polski zaleca się, aby poczekać z tym cięciem do wiosny. Kwiatostany dzięki temu mogą chronić roślinę przed warunkami pogodowymi.
Cięcie powinno się wykonywać tuż nad pierwszą parą pąków. Fot.123RF.com
Jak przycinać hortensję ogrodową?
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach ubiegłorocznych, co oznacza, że na początku roku ma już pąki z zawiązkami kwiatostanów. Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane.
W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekać z tym do maja, ponieważ czasem soki w roślinie docierają do pędów później. Cięcie powinno się wykonywać tuż nad pierwszą parą pąków. Pędy należy ciąć na ukos, aby woda opadowa nie zalegała na ranach po cięciu, ponieważ może to powodować choroby grzybowe. Proces ten musi być przeprowadzany podczas suchej pogody.
Jeśli chodzi o cięcie prześwietlające, w przypadku hortensji ogrodowych, należy wykonywać je co 4 lata. Gatunek ten należy do roślin, które nie wymagają corocznego cięcia pielęgnacyjnego.
Przycinanie hortensji ogrodowej musi być przeprowadzane z dużą starannością, ponieważ nieprawidłowe cięcia, mogą powodować, że roślina nie zakwitnie. Z powodu tego, że krzew zakwita na pędach zeszłorocznych, trzeba uważać podczas cięcia, aby nie usunąć gałązek z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi.
Po co przycinać hortensję ogrodową?
Wiele osób zastanawia się, po co właściwie przycinać hortensję ogrodową. Ma to na celu przede wszystkim polepszenie kondycji rośliny. Wycinając pędy, które są chore lub złamane, umożliwiamy rozwój nowych pędów.
W dodatku, jeśli chcemy, aby hortensje zachwycały nas pięknymi, okazałymi kwiatostanami, to musimy zadbać o odpowiednie przycinanie pędów. Potwierdzono bowiem, że hortensje ogrodowe, które są przycinane we właściwy sposób, mają bujniejsze i bardziej okazałe kwiatostany w następnym sezonie.
Przeczytaj również: Najbardziej odporna i wytrzymała odmiana hortensji. Sprawdzi się w każdym ogrodzie
QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać najpiękniejsze odmiany hortensji?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.