Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak osłonić balkon w bloku przed słońcem i sąsiadami? Poznaj skuteczne metody

Balkon w bloku to jedna z części mieszkania, którą urządzamy wedle własnego uznania. To miejsce możemy również osłonić przed słońcem i sąsiadami. Poznaj skuteczne metody na osłonięcie balkonu, zapewnij sobie jeszcze większy komfort i piękną przestrzeń.  

Jak osłonić balkon w bloku przed słońcem i sąsiadami? Poznaj skuteczne metody
Przedstawiamy propozycje, które pozwolą osłonić balkon od słońca i sąsiadów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Balkon w bloku jest elementem architektonicznym danego budynku, stanowi część mieszkania, dzięki niemu mamy lepszy kontakt z otoczeniem zewnętrznym. Bez względu na jego powierzchnię wiele osób aranżuje balkon, stwarzając intymną przestrzeń wypoczynkową.  

Co w przypadku, kiedy na balkonie zaczyna przeszkadzać nam słońce lub wzrok sąsiadów? Oczywiście i na to można stworzyć skuteczną osłonę, która również spełni funkcję aranżacyjną. Sprawdź sposoby na osłonięcie balkonu.  

Jak osłonić balkon w bloku przed słońcem? 

Promienie słoneczne to największe utrapienie osób, które mają balkon w bloku. Skuteczną metodą na osłonięcie balkonu przed słońcem, a nawet drobnym deszczem jest zakup markizy, żagla, parasola lub wykonanie zadaszenia.  

Markizy mają różne wzory i kolory, nie spowodują pomniejszenia powierzchni balkonu, ponieważ mocuje się je do ściany. Największą zaletą markizy jest możliwość ustawiania w trakcie dnia. Droższe wersje markiz na balkon wyposażone są w sterowanie elektryczne, dzięki czemu nie musimy samodzielnie ich rozwijać.

Żagiel przeciwsłoneczny jest stałą osłoną, którą wykonuje się z wodoodpornych tkanin rozciąganych za pomocą linek czy bloczków nad balkonem. W przeciwieństwie do markizy nie możemy zmieniać jego ustawień, dlatego ochroni przed promieniami słonecznymi w określonych godzinach, w zależności od wędrującego słońca. 

Parasol również jest jedną z opcji na osłonięcie balkonu przed słońcem. Dodatkowo nie ingerujemy w konstrukcję balkonu, ponieważ rozkładamy i ustawiamy go na danej powierzchni. Wiele parasoli ma opcję zmiany ustawień, jednak lepiej sprawdzają się na większych balkonach, ponieważ nie tamują przejścia i nie ograniczają obszaru.  

Wykonanie zadaszenia jest najbardziej zaawansowanym sposobem na osłonę balkonu przed słońcem. Zadaszenie dodatkowo chroni również przed deszczem, niestraszne mu nawet burze i inne zjawiska pogodowe. Wybór zadaszenia ażurowego na balkon pozwoli na jego regulację poprzez zwijanie i rozwijanie tkaniny.  

Osłony balkonu chronią przed słońcem i spojrzeniami sąsiadów. Fot. 123RF.com

Jak osłonić balkon w bloku przed sąsiadami? 

Balkony, szczególnie te znajdujące się na niższych piętrach, są narażone na wzrok sąsiadów i przechodni. Jeśli chcemy tego uniknąć, to warto osłonić balkon za pomocą maty, osłon z drewna, zasłon czy rolet.  

Najprostszym sposobem na osłonięcie balkonu przed sąsiadami jest zamontowanie maty do barierki. Można również przepleść ją przez pręty i zamocować za pomocą sznurków lub opasek zaciskowych.  

Innym sposobem na osłonięcie balkonu przed sąsiadami są osłony z drewna, które będą wyglądać ciekawiej niż zwykłe maty. Pamiętajmy jednak, że ich założenie wymaga specjalnego montażu, a samo drewno należy odpowiednio impregnować i pielęgnować.  

Balkon możemy osłonić przed sąsiadami za pomocą zasłon oraz rolet i zamontować je powyżej balustrady. To rozwiązanie jest idealne, szczególnie w przypadku balkonu, nad którym znajduje się następny. Montaż będzie utrudniony, jeśli nad balkonem mamy otwartą przestrzeń.  

Jak zasłonić balkon roślinami? 

Mniejszy balkon możemy osłonić roślinami pnącymi lub zwisającymi. Warto umieścić je na zewnątrz barierki tak, aby swobodnie zwisały lub pięły się po drutach. Gdy urosną, będą skuteczną zasłoną dla balkonu w bloku.  

Przy większym balkonie mamy większe możliwości aranżacyjne, aby zasłonić go roślinami. W tym celu możemy postawić na powierzchni balkonu donice z wysokimi kwiatami lub zawiesić skrzynki balkonowe na barierce. Dopuszczalne są również krzewy, a nawet niewielkie drzewa.

Przeczytaj również:

Wspólne ogrodzenie z sąsiadem. Czy sąsiad musi zgodzić się na postawienie płotu?

Wysokie kary za koszenie trawnika. W jakich godzinach można kosić trawnik?

"Ekologicznie": Kosmetyki eko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.