Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby

Mszyce, pomimo swych niewielkich rozmiarów, mogą spowodować gigantyczne i nieodwracalne szkody w naszym ogrodzie. Osłabiają wzrost roślin i przyczyniają się do przenoszenia chorób zakaźnych. Co stosować na te małe szkodniki? Wcale nie chemię, wcale nie opryski ani żadne środki ochrony rośliny, ale zwykłe szmatki i tasiemki.

Co stosować na mszyce? Sprawdzone ekologiczne sposoby

Fot.123RF.com

Mszyce mają ciemne ubarwienie w różnych odcieniach zieleni: szare, granatowe, fioletowe lub czarne. Zdarzają się, ale bardzo rzadko, gatunki jaskrawe. Niektóre z nich żerują tylko na wybranych roślinach inne zaś na wszystkich. Zazwyczaj spotykamy je na glebach mało zasobnych w azot. Stosowanie mieszanki nawozów mineralnych, wzmacnia rozwój roślin oraz zmniejsza podatność na atak mszyc.

Ekologiczne opryski na mszyce

Walkę z mszycami warto rozpocząć od metod naturalnych. Do najstarszych sposobów możemy zaliczyć oprysk roztworem z szarego mydła lub mydła ogrodniczego. Takie mydło potasowe ma właściwości owadobójcze związane z zawartością kwasów tłuszczowych. Wystarczy je zetrzeć i rozpuścić w gorącej wodzie w dawce 150 – 300 g na 10 l. wody. Po przestudzeniu możemy wykonać oprysk.

Innym sposobem jest oprysk różnego rodzaju gnojówkami i wywarami, np. gnojówką z pokrzywy lub liści pomidorów czy wywarem z mniszka lub różnych ziół. W ramach biologicznej ochrony można też w pobliżu posadzić rośliny, które działają odstraszająco na mszyce, np. lawendę, aksamitki lub czosnek.

Dirk Mann, w swojej książce „Ziołowy ogród”, przedstawia jedną z najprostszych i najstarszych metod zwalczania mszyc - oprysk z mleka.

Pisze on: „Mieszamy chude mleko z wodą (pół na pół), a otrzymaną mieszanką spryskujemy zaatakowaną roślinę. Działanie można zauważyć już po dwóch dniach. Regularne powtarzanie oprysków, wzmacnia ich działanie". 

Oprysk przeciwko mszycom możemy też wykonać preparatem kontaktowym. W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru wiele środków naturalnych, np. na bazie oleju rydzowego lub związków sylikonowych. Jeżeli jest to koncentrat, należy rozcieńczyć go w wodzie i nanieść na rośliny za pomocą opryskiwacza. Po zastosowaniu tworzy on na powierzchni powłokę uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego giną.

Roślinni sprzymierzeńcy w walce z mszycami

Jeżeli nasze rośliny są regularnie atakowane przez mszyce, wówczas zastosujmy „gorzkie lekarstwo”. W bliskim sąsiedztwie drzewa posadźmy rutę. Roślina ta produkuje gorzkie substancje, które podczas opadów przedostają się do gleby, skąd drzewo pobiera wodę. Dzięki temu zabiegowi, smak soków zmieni się i będzie mniej atrakcyjny dla szkodników.

Kolejny sprawdzony sposób to zaproszenie do naszego ogrodu biedronek. W obrębie ogrodu zasadź bylicę piołun. Nadaje się ona tak samo na obramowania ścieżek, jak i na grządki. Biedronki oraz inne owady, które zjadają mszyce, zachęcone przez srebrzyste ulistnienie piołunu, zamieszkają na naszej działce i zlikwidują problem z pasożytami.

Możemy również w kilku miejscach posadzić kępy nasturcji. Mszyce bardzo chętnie wybierają tę właśnie roślinę. Gdy znajdzie się na niej dużo szkodników, cały krzew wykopujemy i palimy. Nigdy nie wyrzucajmy go na kompost, ponieważ w ten sposób mszyce dodatkowo się rozmnożą.

Żółta tasiemka lepsza od chemii

Prawdziwym bezpiecznym dla środowiska, anty-mszycowym i tanim hitem okazała się również... zwykła żółta tasiemka. Zastosowanie jej wymaga od nas minimum wysiłku i jest mało inwazyjne dla roślin. Metodę tę stosują praktycznie wszyscy ekspercie ogrodowi. Na czym polega?

Fot. Youtube.com/ Zielone Pogotowie

Błyszczącą, jaskrawożółtą tasiemkę delikatnie zawiąż na roślinie, na której żerują mszyce. Nie jest to jednak pułapka na pasożyty. Jaskrawy kolor wstążki zwabi dorosłe biedronki, które skuszone "jedzeniem" zadomowią się w ogrodzie na dłużej. Każda larwa biedronki może zjeść dziennie aż do 100 mszyc. Po tygodniu problem z mszycami zniknie. 

Tasiemkę warto zawiązać na każdym z krzewów nawet profilaktycznie, dzięki temu na krzewach nie pojawią się mszyce, a roślina będzie mogła wypuścić nowe przyrosty. 

Fot. Youtube.com/  Zielone Pogotowie

Deccoria.pl

Może zainteresuje cię również: Jak pozbyć się szkodników z drzewek owocowych?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.