Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pożyteczne biedronki

Biedronki to jedne z najbardziej sympatycznych owadów, które znamy. Mnożą się bardzo szybko i potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew. Czy biedronki rzeczywiście są najlepszymi przyjaciółmi ogrodnika?

Pożyteczne biedronki

Fot.123RF.com

Dlaczego biedronki są pożyteczne

Biedronki uwielbiają zjadać mszyce, ale nie gardzą również mączlikami, czerwcami, miodówkami, roślinożernymi roztoczami, larwami chrząszczy i muchówek, oraz młodymi gąsienicami. Ich codzienne menu składa się też z wełnowców, przędziorków, larw stonki i mrówek faraona.

Dorosła biedronka potrafi zjeść aż 100-150 mszyc dziennie. Natomiast ich larwy w okresie rozwoju, czyli w ciągu dwóch-trzech tygodni, zjadają do 800 mszyc dziennie. Te niepozorne owady przyczyniają się również do zapylania kwiatów.

Jak zwabić biedronki do ogrodu

Aby mieć ogród pełen biedronek wystarczy miejsca zagrożone przez mszyce spryskać posłodzoną wodą (1/2 kg cukru na list wody). Ten zabieg powtarzamy raz w tygodniu. Można też postawić w ogrodzie stary pień, który ma dużo otworów.


Fot.123RF.com

Jak dbać o biedronki

Starajmy się nie kosić trawy zbyt nisko i zawsze zostawiajmy trochę liści pod drzewami. To idealne miejsca, w których żyją i rozmnażają się biedronki. Liście lepiej zagrabiać w kupkę, ponieważ pozostawianie ich rozrzuconych pod drzewami sprzyja zakażeniom roślin chorobami grzybowymi. 

Nie niszczmy larw! Nie każdy z nas wie, że larwy biedronek wyglądem przypominają larwy stonki. Są małe i ruchliwe, o trzech parach odnóży, nakrapiane czerwonymi cętkami Często więc są traktowane jak szkodniki i usuwane z ogrodu. Larwy biedronek bardzo często występują na koprze, naci pietruszki oraz marchwi.

Biedronki zimują w ściółce, pod korą drzew, wśród suchych liści lub w szczelinach budynków, często gromadnie. Schronienie dają im również żywopłoty i zbite kępki traw.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.