Spis treści:
Jak pielęgnować storczyki po zimie?
Większość storczyków, podobnie jak wielu innych kwiatów domowych, zimą (po przekwitnięciu) w naturalny sposób przechodzi w stan spoczynku. W okresie tym wszelkie procesy metaboliczne rośliny zostają spowolnione. Ograniczenie wzrostu, pobierania substancji odżywczych i oddychania powoduje, że storczyk wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podczas najchłodniejszych miesięcy w roku rzadziej podlewamy roślinę i wstrzymujemy się z jej nawożeniem. Gdy wiosną dni stają się coraz dłuższe, orchidea stopniowo wznawia wzrost i przygotowuje się do kwitnienia. Również wtedy musimy się o nią prawidłowo zatroszczyć.
Po zimie o storczyki trzeba się zatroszczyć. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl
Kondycja zmęczonego po zimie storczyka może pozostawiać nieco do życzenia. Jeśli chcemy, by roślina odzyskała zdrowy wygląd i pięknie zakwitła, musimy jej pomóc. Jak wprowadzić ją w nowy sezon? Poniżej podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki po zimie.
- Podstawą wiosennej pielęgnacji orchidei powinno być przecieranie jej liści z nagromadzonego kurzu, który ogranicza dostęp światła. W tym celu wykorzystajmy wacik nasączony wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny;
- Storczyków nie powinno się przesadzać w trakcie kwitnienia, dlatego warto to zrobić, póki roślina nie zawiązała jeszcze pąków. Wiosną sprawdźmy, czy nasz storczyk wymaga tego zabiegu – okaże się on konieczny, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce. Wybierzmy przezroczysty pojemnik z otworami oraz lekkie, przepuszczalne podłoże – może być to gotowa mieszanka do orchidei;
- Wiosną storczyk warto postawić na jasnym parapecie, gdzie znajdzie dużą ilość promieni słonecznych;
- Po zimie zwiększamy częstotliwość podlewania orchidei, ale unikamy przelewania korzeni. Roślina nie powinna stać w wodzie, ponieważ zgnije i obumrze. Najlepiej podlewać ją dopiero wtedy, gdy korzenie zmienią barwę z zielonej na srebrną. Wykorzystujmy wyłącznie miękką wodę. Może mieć temperaturę pokojową lub być lekko ciepła, co pobudzi storczyki do rozpoczęcia okresu wegetacji;
- Storczyki, które wchodzą w fazę wzrostu, potrzebują substancji odżywczych, dlatego wiosną wracamy do ich regularnego nawożenia.
Wiosną wznawiamy nawożenie storczyków. Fot. volohova/123RF.com
Przeczytaj również: Jak uratować anginkę po zimie? Dodaj do wody i podlewaj regularnie, kwiat rozrośnie się w oczach
Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Zrób domowy nawóz
Storczyk po zimie potrzebuje zasilenia w składniki pokarmowe, które pobudzą roślinę do zawiązania pąków. Choć możemy sięgnąć po gotową odżywkę ze sklepu ogrodniczego, warto pamiętać, że orchidee wymagają racjonalnego nawożenia. Zastosowanie niewłaściwego nawozu lub zbyt dużej dawki może doprowadzić do zasolenia podłoża, które skutkuje spaleniem korzeni. Gdy storczyk intensywnie rośnie, możemy podlewać go odżywką specjalnie dla orchidei. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również wykorzystanie domowych nawozów, które charakteryzują się dość niskim stężeniem substancji odżywczych.
Delikatny nawóz do storczyka, który pobudzi go do kwitnienia, możemy zrobić z dwóch prostych składników. Oto przepis:
- Do garnka wlewamy 2 szklanki wody i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zdejmujemy z palnika i czekamy, aż się wystudzi do temperatury ok. 30°C. Jeśli nie mamy termometru, po odczekaniu ok. 20 min ostrożnie oceńmy dłonią, czy woda jest ciepła, ale już nie gorąca;
- Do wody wrzucamy ½ tabletki kwasu bursztynowego oraz 5 ząbków przeciśniętego przez praskę czosnku;
- Płyn mieszamy, przelewamy do słoika i zakręcamy. Możemy wykorzystać go od razu po przygotowaniu lub przechowywać w lodówce do 3 dni. Schłodzony nawóz przed zastosowaniem musimy doprowadzić do temperatury pokojowej.
Jak stosować nawóz z czosnku i kwasu bursztynowego do storczyka? Wystarczy przecedzić go przez sito i wlać do miski. Do płynu wstawić doniczkę z orchideą i moczyć w nim roślinę przez 30 min. Zabieg powtarzać co miesiąc, aby storczyk obficie zakwitł.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czego nie stawiać na parapecie? Na szczycie listy ulubiony kwiat doniczkowy
Jak uratować gnijącą sansewierię? Zastosuj trik z pędzelkiem, który robi furorę w internecie