Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Efektowny kwiat o niewielkich wymaganiach. Jak uprawiać kalię w doniczce?

Choć kwiaty kalii przeważnie uprawia się na zewnątrz, kalia w doniczce może być fenomenalną dekoracją twoich pomieszczeń. Utrzymanie tego kwiatu w dobrym stanie w mieszkaniu to kwestia zwrócenia uwagi na kilka podstawowych aspektów. Poznaj wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji kalii i ciesz się zachwycającą ozdobą. 

Efektowny kwiat o niewielkich wymaganiach. Jak uprawiać kalię w doniczce?
Kwiat kalia jest rośliną ozdobną chętnie uprawianą w doniczkach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kwiat kalia – charakterystyka 

Kalia (Zantedeschia) to bylina, która urzeka białymi kwiatami. Wyróżniają się one na tle ciemnozielonych liści o długich szypułkach. Pochodząca z Afryki Południowej kalia zasługuje na miejsce w twoim domu! A wszystko za sprawą bogatych, kontrastujących kolorów i zapierających dech w piersiach kwiatów. 

Kwiaty kalii mają kształt kielicha, którym otoczony jest żółty, palczasty pręcik. Swoim wyglądem przypominają trąbkę lub odwrócony dzwonek. Są jednopłatkowe i stosunkowo duże. W skład kwiatostanu wchodzą spatka i spadix. Zastanawiasz się, co oznaczają te obcobrzmiące nazwy? Wyjaśniamy! Spatka to duża, strzelista i trąbkowata przylistka, którą otacza kłos o zgrubiałej osi, czyli spadix. Jest on pokryty drobnymi kwiatami. Kalie mają długie, ogonkowe liście, które wyrastają z grubego kłącza. Liście rośliny są w kształcie grotu strzały i mają ciemnozielone barwy. Możesz zaobserwować na nich białe lub srebrne płaki. Przez cały rok dobrze wyglądają i nie tracą koloru. 

Kalia to wieloletnia roślina zimozielona, która dorasta od 0,6 do 1 m wysokości. Kiedy nie kwitnie, zachwyca dużymi kępami ciemnozielonych liści. Każdy z nich może osiągać do 45 cm długości. Cebulki byliny potrafią wyprodukować wiele liści oraz kwiatów. Przy kwitnieniu możesz liczyć na unikalną formę kwiatu w szerokiej gamie kolorów. Szczególnie atrakcyjne są białe, ale mogą ci się spodobać także odmiany w odcieniach zieleni, różu, pomarańczy, żółci oraz fioletu. Są one stosunkowo nowe i stają się coraz bardziej popularne. 

kalia Pamiętaj, że kalia to trujący kwiat, posiadający kryształki szczawianu wapnia i alkaloidy. Fot.123RF.com

Kalie – kwiaty proste w uprawie 

Przy niewielkim nakładzie pracy możesz uzyskać spektakularny efekt. Kwiat kalia zachwyca prostą uprawą. Jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad, będziesz mógł cieszyć się jasnymi kolorami lata w swoich czterech ścianach. 

  • Kiedy kwitnie kalia? 

Na zewnątrz kalie kwitną w czerwcu i lipcu, ale utrzymane w odpowiednich warunkach mogą zdobić twoje pomieszczenia także w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli będziesz miał problem z uzyskaniem kwiatów, podpowiedzi rozwiązań znajdziesz także w tym poradniku. 

  • Zatroszcz się o glebę 

Standardowa ziemia doniczkowa o pH w granicach 6,0–6,5 to idealna mieszanka dla kalii w doniczce

  • Nie zapomnij o nawożeniu 

Kalia przeważnie nie potrzebuje nawozu. Jeśli jednak pozostaniesz przy tym rozwiązaniu, wybierz produkt bez zawartości amoniaku. Użyj odpowiedniej mieszanki w proporcji pół na pół z wodą i zasilaj roślinę raz na dwa tygodnie. Pamiętaj, że przesadne nawożenie kalii przez zbyt długi czas może przynieść efekty odwrotne od pożądanych! Co ciekawe, na nawożonej kalii możesz zauważyć niewielkie, czarne jagódki. Wykorzystaj je do rozmnażania rośliny! Po prostu wysusz je i zasadź na głębokości około 7 cm w ziemi doniczkowej. W ten sposób uzyskasz nowe cebulki. 

  • Zadbaj o odpowiednią wilgotność 

Kwiat kalia to roślina lubiąca wodę. W naturze najlepiej rośnie na brzegach stawów w błocie. Z tego względu kalie w doniczce powinny mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Zadbaj o to, by gleba w naczyniu nie była bardzo mokra, a jedynie wilgotna. Zaleganie wody w pojemniku może spowodować gnicie cebulek. W okresie letnim kalia bezwzględnie wymaga regularnego podlewania i nawożenia.  

  • Zapewnij właściwą temperaturę i ilość światła słonecznego 

Te kwiaty są dość wybredne, jeśli chodzi o temperaturę. Jeśli chcesz zapewnić im idealne warunki wzrostu, zadbaj o temperaturę otoczenia od 18 do 24°C. Najlepszym miejscem dla kalii w doniczce będzie nasłonecznione okno od strony wschodniej lub zachodniej. W twoim domu jest zbyt ciepło? Doskonałym rozwiązaniem tego problemu będzie ściółka! W ten sposób twoje kalie w doniczce będą miały zapewnioną odpowiednią temperaturę. 

Ponadto w okresie letnim, zwłaszcza w lipcu, rośliny można wystawić na balkon, taras czy do ogrodu, by zagwarantować im dużą ilość światła słonecznego. Świeże powietrze, dostatek światła, naturalne zmiany temperatur między dniem i nocą pozytywnie wpłyną na wzrost i rozwój kalii. Nie wystawiaj ich jednak na słońce w samo południe! Może to skutkować spaleniem liści. 

kalia w ogródku W lipcu kalia może być wystawiona na balkon lub zadołowana z donicą w ogrodzie. Fot.123RF.com

Dlaczego kalia nie kwitnie?

Jeśli w sezonie wegetacyjnym twoja kalia nie zaczęła kwitnąć, problem prawdopodobnie tkwi w niewłaściwej glebie. Przede wszystkim należy sprawdzić jej pH. Jeśli jest w granicach normy, a kalia odmawia kwitnienia, być może zbyt obficie ją podlewasz. Zadbaj o właściwy poziom wilgotności gleby. 

W przypadku, gdy twój kwiat nadal nie chce kwitnąć, być może zapewniasz mu za mało słońca. Spróbuj zwiększyć nasłonecznienie rośliny. Wszelkie zmiany, jakie wprowadzisz w pielęgnacji kalii, przyniosą efekty po około 4 tygodniach. 

Większość kalii potrzebuje chwili wytchnienia po kwitnieniu. Pozwól liściom obumrzeć i daj odpocząć roślinie przez okres do 3 miesięcy. Następnie wznów podlewanie rośliny. W ten sposób pobudzisz ją do nowego wzrostu. 

Przeczytaj również: Poznaj tajniki uprawy cantedeskii. W twoim domu zaroi się od kolorów

Cantedeskia Cantedeskia występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Fot. Pixabay

Kalia – kwiat, który dobrze znosi przesadzanie 

Planujesz przesadzanie kalii? Nie masz się czego obawiać, gdyż ta roślina doskonale to znosi. W tym celu wykop ją z ziemi wraz z cebulką. Przesadź roślinę, trzymając pędy skierowane w górę. Przykryj pozostałą ziemią i podlej. Nie rób tego jednak zbyt często. Przed kolejnym przesadzaniem poczekaj na nowy przyrost. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się doskonałym rezultatem twoich zabiegów. 

Kilka faktów o kwiatach kalii 

Słowo „calla” pochodzi z języka greckiego i oznacza „piękny”. Nie bez powodu, gdyż zachwyca swoim czarującym wyglądem. Ponadto kalie mają bogatą symbolikę i historię. Od dawna fascynują i inspirują artystów! Kwiat calla kojarzy się z grecką boginią Herą. Według legendy Zeus przyniósł Herkulesa, syna innej kobiety, do swojej żony, by napił się mleka podczas jej snu. Kiedy Hera się obudziła, odepchnęła Herkulesa, a krople mleka poleciały po niebie, tworząc Drogę Mleczną. Te, które spadły na ziemię, wyrosły jako olśniewające kalie. 

Uwaga! Osoby posiadające dzieci i zwierzęta domowe powinny zachować szczególną ostrożność przy uprawie kalii domowej. Zawiera ona kwas szczawiowy, który sprawia, że roślina jest trująca. Po jej ewentualnym połknięciu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wykonując prace pielęgnacyjne przy kwiatach kalii, nie zapomnij o założeniu rękawiczek. 

Kalia domowa – dlaczego warto ją mieć? 

Kalia w doniczce to coś więcej niż standardowa dekoracja wnętrza. Patrzenie na rośliny ma kojący wpływ na domowników. Kwiaty w pomieszczeniach poprawiają wydajność i koncentrację, a także przyczyniają się do polepszenia nastroju. Dzięki temu sprawdzą się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Co więcej, kalia domowa znacząco redukuje ilość lotnych związków organicznych, a także dwutlenku węgla w powietrzu. Co to dla ciebie oznacza? Otóż jakość powietrza w twoich pomieszczeniach stanie się znacząco lepsza, a ty szczęśliwszy i zdrowszy. 

Przeczytaj również: Przepięknie kwitnie zimą. Wprowadzi do domu kolor i ozdobi każde wnętrze

kalia Kalla doniczkowa efektownie kwitnie zimą. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.