Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zakwas z buraków do roślin doniczkowych. Najlepsza odżywka dla kwiatów kwasolubnych

Najlepsze odżywki dla roślin często można znaleźć w kuchennych zasobach. Niektóre wymagają odpowiedniego przygotowania, zmieszania różnych składników czy ich przegotowania, inne są gotowe do użycia, wystarczy odmierzyć odpowiednią dawkę i podać potrzebującej roślinie. Jedną z propozycji, których szerokiego zastosowania kompletnie się nie spodziewałam, jest zakwas buraczany. Ten napój o charakterystycznym kolorze i smaku to witaminowa bomba polecana... w codziennej pielęgnacji kwiatów. Podpowiadamy, jakie rośliny doniczkowe można podlewać zakwasem z buraków.

Zakwas z buraków do roślin doniczkowych. Najlepsza odżywka dla kwiatów kwasolubnych
Dla kwiatów takich, jak zamiokulkas zakwas będzie właściwą odżywką. Jakie inne rośliny doniczkowe można podlewać zakwasem z buraków i kiedy warto po niego sięgać? Fot. Liudmila Chernetska/CanvaPro

Spis treści:

Zakwas z buraków dla roślin – zalety stosowania

Największą zaletą stosowania naturalnych odżywek w pielęgnacji roślin domowych jest wysoka dostępność składników pokarmowych w nich zawartych. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby dostarczyć poszczególnym gatunkom substancje niezbędne do życia, ale również o to, żeby forma wspomnianych związków była łatwo dostępna. Dzięki temu rośliny lepiej wykorzystają podaną im odżywkę.

Wśród domowych produktów, które nie tylko korzystnie działają na nasze zdrowie, lecz także świetnie wspierają kwiaty doniczkowe, ważne miejsce zajmuje zakwas z buraków. Nigdy nie słyszałeś o tym, by ktokolwiek podawał go kwiatom? Okazuje się, że wielu miłośników roślin doniczkowych stosuje go, uzupełniając niedobory magnezu, potasu czy kwastów organicznych w podłożu.

Produkt, który nie tak dawno trafił na polską Listę Produktów Tradycyjnych i zajmuje ważne miejsce w naszej kuchni, to istna bomba witaminowa. Zakwas z buraków zawiera w swoim składzie składniki mineralne, witaminy, związki o właściwościach antyoksydacyjnych oraz bakterie probiotyczne. Takie połączenie sprawia, że zakwas z buraków dla roślin kwasolubnych stanowi doskonałe wsparcie w codziennej pielęgnacji:

  • wspiera zdrowy wzrost liści oraz pomaga w zachowaniu ich intensywnego wybarwienia,
  • zwiększa dostępność składników uczestniczących w utrzymaniu procesów fotosyntezy,
  • pomaga w utrzymaniu optymalnego pH podłoża,
  • przyczynia się do poprawy struktury gleby,
  • zapewnia wyższą biodostępność cennych składników odżywczych niż produkty, których skład opiera się na syntetycznych związkach.

Przeczytaj również: Rośliny kwasolubne. Jak dbać i pielęgnować rośliny, które lubią kwaśną ziemię?

Jakie rośliny doniczkowe można podlewać zakwasem z buraków?

Ze względu na silne właściwości obniżające pH gleby, zakwas z buraków należy stosować bardzo ostrożnie i wyłącznie w pielęgnacji roślin, które lubią kwaśne podłoże. Jeśli zauważysz, że wartości gleby nie są odpowiednie dla kwasolubnych gatunków, możesz spróbować wyrównać parametry, podając odżywczy płyn o charakterystycznym, ciemnoczerwonym zabarwieniu, którego wysoka zawartość kwasów organicznych odpowie na ich potrzeby.

zamiokulkas Zakwas z buraków można kupić gotowy w butelkach lub zrobić samemu. Fot. congerdesign/CanvaPro

Jakie rośliny doniczkowe można podlewać zakwasem z buraków? Wypróbuj tę naturalną odżywkę, ostrożnie i uważnie podlewając nią potrzebujące witaminowego wsparcia:

  • anturium,
  • fikusy,
  • monstery dziurawe,
  • sępolie,
  • skrzydłokwiaty,
  • zwartnice,
  • draceny,
  • trzykrotki,
  • begonie,
  • grudniki,
  • kalatee,
  • maranty,
  • zamiokulkasy.

Szczególnie te ostatnie wprost uwielbiają, gdy raz na jakiś czas zasili się je zakwasem z buraków. Zawsze, gdy zostanie mi odrobina w butelce, rozrabiam odpowiednio zebraną esencję i odżywiam nią zamiokulkasa. Odkąd rozpoczęłam buraczaną terapię, wciąż widzę, że roślina puszcza nowe, żywo zielone i zdrowo wyglądające liście. Jakie inne rośliny będą ci wdzięczne za taką terapię? Z pewnością zakwas z buraków dobrze zadziała na ogrodowe hortensje, azalie czy gatunki wrzosowate.

Jak podlewać kwiaty zakwasem z buraków?

Prawidłowy sposób podawania naturalnych odżywek o wysokim stężeniu składników aktywnych, w tym kwasów organicznych, jest niezwykle ważny. Nawet sumiennie dbając o potrzeby roślin doniczkowych, można niechcący im zaszkodzić. Właśnie dlatego podawanie buraczanego płynu okazom doniczkowym musi odbywać się z zachowaniem ostrożności, bo to niezwykle intensywnie działający "nawóz". Jak podlewać kwiaty zakwasem z buraków tak, by zapewnić im niezbędne odżywienie? Wypróbuj mój sposób, jest prosty i bezpieczny.

  1. Zwróć uwagę na warunki, w jakich rosną i rozwijają się twoje rośliny. Jeżeli przepięknie krzewią się w podłożu obojętnym, choć teoretycznie powinny rozrastać się bujniej w ziemi lekko kwaśnej, lepiej nie zmieniaj nagle jej parametrów. Jeśli jednak gleba jest jałowa, pH za wysokie, a kwasolubne gatunki dosłownie marnieją w oczach, nie bój się wykorzystania tej domowej odżywki. Przy odpowiednio zachowanych proporcjach oraz regularnym, ale niezbyt częstym podlewaniu odżywka z zakwasu buraczanego naprawdę może zdziałać cuda.

  2. Najważniejszym etapem przygotowania odżywki na bazie zakwasu buraczanego jest jego solidne rozcieńczenie. Doświadczeni ogrodnicy za bezpieczną uważają mieszaninę powstałą na bazie takich proporcji: 1 części zakwasu na 10 części wody. Odmierz płyny dokładnie i wymieszaj aż do całkowitego połączenia.

  3. Jeśli nigdy wcześniej nie podawałeś swoim kwiatom takiej formy odżywki, zacznij od nawiezienia zakwasem jednej kwasolubnej rośliny. Najlepiej wybierz tę, która jest w wyraźnie gorszej kondycji. Podaj jej odrobinę rozcieńczonego zakwasu do gleby, omijając nasadę rośliny, jej łodygi oraz liście. Nigdy nie podlewaj roślin zbyt intensywnie i pamiętaj, by obserwować, jak reagują na takie, a nie inne stężenie domowej odżywki.

W przypadku wszystkich odżywek, tych domowych i tych gotowych, najważniejsze jest stosowanie ich z umiarem i wyłącznie w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby roślin doniczkowych. Uważaj, by nie przedobrzyć, bo może okazać się, że nadmierna opieka, zamiast wesprzeć rośliny i pobudzić ich wzrost, wyraźnie go ograniczy.

podlewanie Rozcieńczony zakwas buraczany dodaję do wody i podlewam zamikulkasa, gdy widzę, że mniej bujnie rośnie i widzę, że ten zabieg naprawdę działa. Fot. SHVETS production/CanvaPro

Zakwas buraczany na bazie dobrych składników to cenny produkt o wysokiej zawartości składników mineralnych, witamin i związków aktywnych, którym po zimie brakuje wielu roślinom. Miej go w zanadrzu, gdy zamiokulkas lub inny kwasolubny okaz straci wigor – już jedna dawka aplikowana co 3-4 tygodnie może sprawić, że znów bujnie się rozrośnie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego pieniążek gubi liście? Co zrobić, żeby szybko odrosły?

To dlatego storczyki nie chcą ponownie kwitnąć. Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji

Czym nie wolno podlewać paprotki? Sprawdź, jakie są najlepsze metody pielęgnacji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.