Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Tej mieszanki do zamiokulkasa jeszcze nie testowałaś. Wypuści nowe liście i ładnie się zazieleni

Zamiokulkas nie bez powodu zyskał miano „żelaznej rośliny”. Nie ma dużych wymagań, rzadko choruje i jest odporny na zaniedbania. Jego znakiem rozpoznawczym są mięsiste, błyszczące liście w ciemnozielonym kolorze, które potrafią urozmaicić każde wnętrze. Jeśli jednak zaczynają żółknąć i opadać, to znak, że roślinie coś dolega. Pomocna może okazać się domowa odżywka z kilku składników, które pobudzą zamiokulkasa do wytwarzania nowych liści. Na pewno jej nie testowałaś.   

Tej mieszanki do zamiokulkasa jeszcze nie testowałaś. Wypuści nowe liście i ładnie się zazieleni
Zrób domową odżywkę do zamiokulkasa, a będzie rósł bujnie i zdrowo. Fot.Tijana Simic/CanvaPro

Spis treści:

Jak dbać o zamiokulkasa?

Zamiokulkas wyróżnia się grubymi, mięsistymi pędami oraz gęsto ułożonymi liśćmi, które dodadzą elegancji każdemu wnętrzu. Cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swój egzotyczny wygląd, ale również niewielkie wymagania pielęgnacyjne, dzięki czemu zyskał miano „żelaznej rośliny”. Potrafi wiele wybaczyć, ale to nie znaczy, że zniesie wszystko. Niektóre błędy pielęgnacyjne mogą prowadzić do żółknięcia i opadania liści oraz zahamowania wzrostu całej rośliny. Jak zatem dbać o zamiokulkasa, aby rósł bujnie i zdrowo?

  • Preferuje miejsca półcieniste lub ze światłem rozproszonym. Poradzi sobie też w cieniu, ale jego wzrost może być zahamowany i trudno będzie oczekiwać nowych liści. Należy też unikać bezpośredniego światła słonecznego, które może spowodować poparzenie na liściach.

  • Zamiokulkas świetnie radzi sobie z okresową suszą, gdyż ma zdolności do gromadzenia zapasów wody w mięsistych liściach, grubych pędach i bulwach. Jest za to bardzo wrażliwy na przelanie, które może doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej oraz żółknięcia liści. W skrajnych przypadkach nadmiar wody może przyczynić się do śmierci rośliny. Podlewanie wykonujemy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

odżywka do zamiokulkasa z fasoli i kawy Zamiokulkas toleruje krótkotrwałe okresy suszy, gdyż posiada zdolność do magazynowania wody. Fot.annastasiia7/123RF.com 

  • Dokarmianie zamiokulkasa powinno być umiarkowane, aby nie doszło do przenawożenia. Może ono doprowadzić do poparzenia korzeni, a to z kolei skutkuje zahamowaniem wzrostu nowych liści. W tym celu można sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w sklepach, ale zdecydowanie lepiej jest dokarmiać roślinę odżywkami domowymi.  

  • Doniczka dla zamiokulkasa nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża – musi ona być dopasowana do wielkości systemu korzeniowego. Ważne jest, aby na spodzie miała otwory odpływowe, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody. Na dnie doniczki usypujemy warstwę drenażu (pozwoli to uniknąć gnicia korzeni).

Odżywka do zamiokulkasa z fasoli i kawy

Chcesz, aby zamiokulkas rósł bujnie i wypuszczał nowe liście? Przetestuj domową mieszankę, która obfituje w liczne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowego wzrostu rośliny. Do jej przygotowania będziemy potrzebować 100 g fasoli, którą należy zalać litrem wody (najlepiej odstanej lub przegotowanej i ostudzonej), a następnie odstawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu odcedzamy ciecz i dodajemy łyżeczkę fusów po kawie. Całość dokładnie mieszamy i stosujemy do podlewania zamiokulkasa (co tydzień lub dwa).

Domowa odżywka z fasoli i kawy dostarczy roślinie cennych składników odżywczych. Fusy po kawie są bogate w azot, który wspomaga i przyspiesza wzrost zamiokulkasa, a także stymuluje wypuszczanie nowych liści. Jeśli chodzi o fasolę, jest ona źródłem fosforu, potasu i żelaza, które pozytywnie wpływają na kondycję rośliny oraz poprawiają jej odporność. Domową odżywkę można przechowywać w lodówce do 2 tygodniu, z kolei jej regularne stosowanie sprawi, że zamiokulkas będzie bujny i soczyście zielony.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Liście paprotki schną lub mają brązowe plamy? Zastosuj zraszanie i podlej „złotym” napojem

Zamiast wyrzucać do odpadów bio, zachowaj. Zrobisz niezastąpioną odżywkę na kwitnienie anturium

Ma zjawiskowe liście i niezwykłe kwiaty. Kordylina krzewiasta – odmiany i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.